Turgenyev'in Unutulmaz Romanı Babalar ve Oğullar'dan 10 Alıntı
14 Mart 2019 Edebiyat

Turgenyev'in Unutulmaz Romanı Babalar ve Oğullar'dan 10 Alıntı


Twitter'da Paylaş
0

1 Vücut hastalıklarının neden ileri geldiğini az çok biliyoruz. Ahlak hastalıkları ise kötü eğitimin, çocukluğumuzdan beri kafamıza doldurulan bin bir çeşit manasızlıkların, bir kelime ile, toplumdaki kötülüklerin bir sonucudur. Toplumu düzeltiniz, hastalıklar da olmaz!

2 Kutsal saydığımız o sevgi, her şeyin üstesinden gelemez mi? Bu mezarda gömülü olan yürek ne kadar günahkâr, ne kadar isyankâr olursa olsun üzerinde açan çiçekler, bizlere saf ve masum gözlerle bakarlar... Onlar bize sonsuz bir başarı, ölümsüz bir yaşamı anlatırlar!

Turgenyev

3 Hayatımız zaten pamuk ipliğine bağlı, ayaklarımızın altında her an bir uçurum görünebilir. Bu yetmezmiş gibi, kendi elimizle hayatımızı mahvetmek için her türlü çareye başvuruyoruz.

4 Ayrıca büyük bölümü bize bağlı olmayan gelecek üzerine konuşmanın, düşünmenin ne gereği var? Bir şeyler yapma şansını yakalarsan ne ala, ama olmazsa, önceden boşuna gevezelik etmeye değmez en azından.

5 Vay canına! Bak, aslan karınca yarı ölmüş bir sineği sürüklüyor. Sürükle kardeşim, sürükle! İnat etmesine bakma. Hayvan olarak durumundan faydalan. Sen acıma duygusunu duymayabilirsin, buna hakkın vardır. Bizim gibi kendi duygularını çiğneyen varlıklardan değilsin!

Babalar ve ogullar

6 Eskiden gençler okuyup öğrenmek zorundaydılar, cahil kalmak istemezlerdi. Bunun için çaba harcarlardı. Şimdi ise gençler, "Dünyada her şey saçma" dedikleri an, başarıya ulaşmış olurlar! Gençler buna sevinmişlerdir. Öyle ya, eskiden bu tiplere "serseri" denilirdi.

7 İstediğinizi düşünün. İnsan rüzgârın esişini, güneşteki değişiklikleri, özetle herşeyi anlayabilecek durumdadır. Fakat bir başkasının neden burnunu kendisinden başka türlü silebileceğine akıl sır erdiremez.

8 İnsanların hâlâ sözcüklere bu kadar önem vermeleri çok tuhaf! Sözgelimi, birini dövmesen de ona "bir aptal" olduğunu söylesen üzülür. Ama "çok akıllısın" deyip, parasını bile vermesen sevinir.

Turgenyev

9 İnsanlar denizin üzerinde, bir gemide, aynen ayakları karadaymış gibi kaygısızca konuşurlar ve gülerler ama en küçük bir durum olsun, alışılmadık bir şey olduğuna dair en ufak bir belirti ortaya çıksın hemen bütün yüzlerde hep var olan bir tehlikenin her zaman bilincinde olduklarını gösteren bir kaygı ifadesi belirir.

10 Yalnız, ben gene şunu söylerim ki, bütün hayatını bir kadının aşkı üzerine oynayan, bu kozu da elinden aldıkları zaman kendini bırakan, artık hiçbir işe yaramayacak derecede düşen bir erkek, erkek değildir!


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR