Virginia Woolf: Kendine Ait Bir Bahçe
29 Nisan 2019 Ne Haber

Virginia Woolf: Kendine Ait Bir Bahçe


Twitter'da Paylaş
0

“Shakespeare için Marlowe ve Chaucer ne kadar değerliyse, Austen ve Eliot gibi adların da kadın yazarlar için o kadar değerli olduğunu belirtir.”

20. yüzyılın en önemli yazarlarından olan Virginia Woolf, 1928'de bir kadın kolejinde uzun bir konuşma yaptı ve bu konuşmanın metni Kendine Ait Bir Oda kitabını oluşturdu. Kendisi gibi kadın yazarlara seslenen Woolf, kadınların edebiyat dünyasında karşılaştıkları zorlukları kendi deneyimlerinden de yola çıkarak anlattı ve bu zorlukları aşmak için yollar gösterdi. Para kazanmak ve kendine ait bir odaya sahip olmak kadın yazarlar için çok önemlidir, diyen Woolf, 18. yy sonlarında gerçekleşen değişimle yazarak para kazanma konusunda kadınların algılarında da bir değişiklik, hatta kırılma gerçekleştiğini belirtiyor.

Bu kırılmanın tarihsel önemini anlatabilmenin Haçlı Seferleri ya da Güllerin Savaşı'nın tarihçiliğini yapmaktan daha önemli olduğunu belirten Woolf, bu değişimin bir yüzyıl içinde gerçekleştiğini vurguluyor. 18. yy başlarında çeviri yaparak ya da satacağından emin olunan basit romanlar yazarak para kazanan kadınlar, söz konusu yüzyılın sonlarına doğru artık yeteneklerini kullanarak, yazı yazarak da para kazanabileceklerini anladılar. Para kazanma olanağıyla birlikte kadınlar daha yoğun olarak klasik eserlerin çevirilerini yapmaya başladı, kendi aralarında toplantılar düzenleyerek fikir alışverişinde bulundu, Shakespeare üzerine denemeler yazdı. Bunlar yazma eylemini pek de zengin olmayan orta sınıfa mensup kadınlar için yaşamlarını devam ettirmelerini sağlayacak bir aktivite haline getirdi, böylece edebiyat sadece üst sınıftan kadınların tekelindeki bir uğraşı olmaktan çıktı.

Jane Austen, George Eliot, Bronte kardeşler gibi orta sınıftan kadınların yazmaya başlaması bütün kadınlar için önemlidir diyen Woolf, Shakespeare için Marlowe ve Chaucer ne kadar değerliyse, Austen ve Eliot gibi adların da kadın yazarlar için o kadar değerli olduğunu belirtir. Yazarak hayatını kazanmaya başlayan bu kadınlar, 1928'de konuşan Woolf ve onu dinleyen kadınlar için belli ki birer rol modelidir. Mrs Dalloway, Deniz Feneri, Orlando gibi klasiklerin yazarı Woolf, romanlarını bu bilinç ile kaleme almıştır diyebiliriz. Fotoğrafta, Virginia Woolf’un Sussex’teki evinde çalıştığı alanı görüyoruz. Çalışma masası bahçede bulanan yazar, öyle görünüyor ki ufkunu daha da genişleterek odanın yanı sıra kendine ait bir bahçe yaratmış.


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR