Yaratıcılık Mutlu Ediyor
12 Ocak 2019 Ne Haber Hayat Eğitim

Yaratıcılık Mutlu Ediyor


Twitter'da Paylaş
0

Otago’daki bir üniversitenin yaptığı araştırmaya göre, günde bir kez yaratıcı bir iş yapmak sizi mutlu bir zihne kavuşturuyor.

Yaratıcı bir iş, yazı yazmaktan tasarım yapmaya, şarkı söylemekten resim çizmeye kadar birçok aktiviteyi kapsıyor elbette. Aslında tek yapmanız gereken, orijinal bir fikri sanatla ifade edebileceğiniz yaratıcı bir amaç belirlemek ve o amaca giden yolu takip etmek. Yakın zamanda yapılan birçok araştırma kişinin duygusal durumunun sanatsal çalışmalarına etkisini incelerken, The Journal of Positive Psychology dergisinden Tamlin S. Conner, Colin G. DeYoung ve Paul J. Silvia sanatsal çalışmaların duygusal durum üzerindeki etkisini araştırmış. Doktor Conner araştırmalarıyla ilgili verdiği demeçte, “Araştırmalarında duygusal işlevsellik ile yaratıcılık arasında bir bağ olduğuna ilişkin bulgularda ciddi bir artış var,” diyor ve ekliyor, “ama bu araştırmaların çoğu, duyguların yaratıcılığa katkısı olup olmadığıyla ilgileniyor, yaratıcılığın duyguları etkileyip etkilemediğiyle değil.”

Psikologlar hipotezlerini test etmek için genç yetişkinlerden oluşan 658 kişilik bir grupla, yaratıcı aktivitelerin kişinin duygusal durumu üzerindeki etkisini ölçtükleri on üç günlük bir çalışma yapmış. Deneyde katılımcılar her gün yaratıcı bir çalışmaya kaç saat ayırdıklarını ve yaşadıkları duygusal değişimleri bir deftere not ediyor. Hem pozitif hem de negatif değişimleri. Araştırmacılar mutluluk, keyif, heyecan ve şevk gibi duygular için “pozitif tepki” terimini kullanıyor. On üç günün sonunda, her gün yaratıcı bir çalışma yapan kişilerde, yaratıcılık ile kişinin kendini iyi hissetmesi arasında pozitif bağıntı olduğu görülüyor. Araştırmaya göre sanatsal bir ürün ortaya çıkarmak, gün boyu devam edecek bir “pozitif tepki”nin ana destekçilerinden biri. Katılımcılara aynı zamanda “gelişim ölçme” denen bir analiz de uygulanmış. Araştırmanın bu aşamasında katılımcılardan “Bugün işyerinde odaklı ve ilgiliydim”, “Bugün sosyal ilişkilerim destekleyici ve tatminkârdı” gibi cümleleri o günkü deneyimlerine göre derecelendirmeleri istenmiş. Örneğin katılımcı günlük işlerini odaklanarak ve verimli yaptıysa beş puan, o gün ilgisiz ve dikkatsizse bir puan veriliyor.

Bu analizde de yaratıcı aktiviteleri fazla olan kişilerin puanlamasının yüksek olduğu görülüyor. Ki bu da sanatın iş hayatı ve ilişkiler üzerinde pozitif etkisi olduğunu gösteriyor. Ancak araştırmacılar, yaratıcı aktivite ile pozitif tepki arasında çapraz etki olmadığını tespit etmiş. Bu da iyiye giden ruh halinin, kişinin o gün yaratıcı bir çalışma yapıp yapmayacağının göstergesi olmadığı anlamına geliyor. Yine de Doktor Conner ve çalışma arkadaşları, yaratıcı aktivite olasılığının yüksek olduğunu düşünüyor: “Yaratıcı bir çalışmaya dahil olmak sonraki gün iyiye giden bir ruh haline yol açıyor ve bu ruh haliyle kişinin aynı gün yaratıcı bir aktivitede bulunması daha olası hale geliyor.” Sonuçlar, birçok yazar ve sanatçının çoktan bildiği bir şeyi gösteriyor: Yaratıcı olmak insana iyi hissettirir ve olumlu etkileri günlük hayatınıza yansır. Öte yandan iyi hisler de sizi yaratmaya teşvik eder. Araştırma, kâğıt kalem alıp hayal gücünüzü geliştirmeyi ve duygularınızı canlandıracak bir şeyler yaratmayı ertelememek gerektiğini kanıtlar nitelikte.


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR