Kitap Koleksiyoncusu 10 Ünlü

Kitap Koleksiyoncusu 10 Ünlü


Twitter'da Paylaş
0

Karl Lagerfeld’ın herkesten daha çok kitabı var.
Emily Temple
Kitaplardan kurtulmak için bayağı zorluk çektim ve eğer siz de bu bölümü okuyorsanız siz de çekiyorsunuzdur. Summer Brennan’ın dediği gibi, “Hangi insan bile isteye bir zamanda kendine ait 30 kitabının olmasını ister?” Sanırım hiç kimse. Ancak görünüşe göre, kitap koleksiyoncusu olabilmek için kendinize ait 100 kitabınızın olması gerek. Dürüst olmak gerekirse, biraz düşük bir ihtimal gibi görünüyor – New York’ta tek kişilik bir yatak odasında yaklaşık bin kitabınız olmadığı sürece tabii. Genel olarak, başka insanların koleksiyonlarına karşı ilgim var. Kaç tane kitap, hangi kitaplar, nasıl saklıyorlar, nerede saklıyorlar?.. Öylesine, bir yağmurlu öğleden sonra kimlerin (teknik veya fiili) kitap koleksiyonecusu olduğunu görmek için ünlü insanların koleksiyonlarına bakmaya başladım. Sonuçlardan bazıları beni şaşırttı –Gerçi zaten Karl Lagerfeld'i bildiğimi baştan söylemiştim. Şüphesiz ki büyük kütüphanelere sahip isimler (harcanabilir geliri olan ve çok fazla alma eğiliminde olan) arasında ünlü insanlar var, ancak gerçek sayı hiç belgelenmemiş, ya da sadece ben onları bulamadım. İlk onda yer almayan yüksek rakamlara sahip olanlar arasında: Marilyn Monroe (400 kitap), George Washington (1.200 kitap), Charles Darwin (1.480 kitap), Oprah (1.500 kitap), Frederick Douglass (2.000 kitap), David Markson (2.500 kitap) var.

Karl Lagerfeld: 300.000 Kitap

2015 Uluslararası Moda ve Fotoğraf Festivali'nde "master class" sırasındayken Lagerfeld şöyle demiş: “Şu anda sadece kitap koleksiyonu yapıyorum, başka biri için bir oda yok. Eğer evime gelirsiniz, kitapların arasından yürüyor olursunuz. Kütüphanem 300,000’e geldiğinde bu işi bıraktım. Tek bir kişi için oldukça yüksek bir sayıydı zaten.” Evet, şaka değil gerçekten. Koleskiyonunda Fransızca, İngilizce ve Almanca da var ve tüm kitap kalınlıkları için evinde yer bırakabilmek amacıyla yatay olarak sıralıyor, dikey olarak değil. Ve, yüksek raflara ulaşabilmek için bir merdiveni dahi var. Ne de olsa o, Lagerfeld.

George Lucas: 27.000 Kitap

1978 yılında George Lucas, Los Angeles’ta bulunan ofisinde ilk koleksiyonu olan Lucasfilm Araştırma Kütüphanesi'ni kurdu ve daha sonra bu kütüphaneyi Skywalker Ranch'daki evine taşıdı. 27.000'den fazla kitaba ek olarak, koleksiyonda 17.000'in üzerinde film yanı sıra fotoğraflar, süreli yayınlar, basın kupürleri ve daha fazlası yer alıyor. Lucas'ın kütüphanesi halka açık değil, ancak çalışanlarına – ya da Cecil B. DeMille, Alfred Hitchcock, Cary Grant, Clint Eastwood, Steve Martin, Edith Head ve Charlton Heston gibi özel konuklara– izin verildi.

Jay Walker: 20.000 Kitap

Jay Walker, Priceline.com'u kuran bir girişimci olarak tanınsa da en azından benim için kişisel kütüphanesi yüzünden ünlüdür: Connecticut, Ridgefield'daki evinde "İnsanın Hayal Gücü Tarihinin Kütüphanesi" olarak adlandırdığı bir bölüm var – ki bu çok iddialı, biliyorum, ama sadece ona bakın. Üç kat, cam bir köprü, yüzen platformlar ve evet, bolca ve çok sayıda kitap var.

Michael Jackson: 10.000 Kitap

Müziğin Kralı aynı zamanda Kitapların da Kralı. Hayatı boyunca, Book Soup ve Skylight da dahil Los Angeles’daki yerel kitap dükkânlarının daimi müşterisiydi. Brentwood'daki Dutton'ın Kitaplarından Dave Dutton, L.A. Times'a "Şiir bölümünü çok severdi" demiştir. Ralph Waldo Emerson en favorisiydi. Jackson'ın avukatı Bob Sanger, L.A. Weekly’e verdiği röportajda müzik kralının Neverland Ranch'da 10.000 kitabının bulunduğunu söylemiştir: "Oturmaktan hoşlandığı yerler vardı ve kitaplarındaki yer işaretlerini, aldığı notlarla sevdiği yerleri görebiliyordunuz. Ve size onunla konuştuğum çokça şeyden öğrendiğim kadarıyla söyleyebilirim ki –özellikle kendi kendine eğitilen biri için– kendi okuma listesine sahipti, çok iyi okurdu."

Ernest Hemingway: 9.000 Kitap

Debra A. Moddelmog ve Suzanne del Gizzo'nun Hemingway Context adlı kitabına göre, yazar gittiği her yere kendisiyle birlikte bir kütüphane taşıdı ve yılda 150-200’e kadar yeni kitaplar edindi. Öldüğü zaman, Finca Vigía kütüphanesinde yaklaşık 9,000 kitap bulunmuştur – ki bunlar, Key West'de geride bıraktıkları kitapların dahil bile olmadığı bir rakam (yaklaşık 800 kitap taşındı ve orada inşa edildi). Belki de şaşırtıcı bir şey değil ama hâlâ etkileyici.

William Randolph Hearst: 7.000 Kitap

Hearst Malikanesinde, Ken Dream House'da iki kütüphane, yani 4.000 kitaplık ana kütüphane ve 3.000 kitap alabilen Gotik bir eser vardı, ancak bunlar bile bütün kitapları için yeterli alan olmadı ve kitapları bulabildiği her yere güzelce sıkıştırdı.

Thomas Jefferson: 6.487 Kitap

Thomas Jefferson: “Asla kitaplar olmadan yaşayamam.” Kongre Kütüphanesi'ne göre, İngilizler 1814'te başkenti yaktığında, Jefferson en büyük kişisel kütüphanesini ABD’de kurmuş ve Kongre'ye 23.950 dolara satmıştır. Bundan sonra derhal kitap satın almaya başladı (ve 1829'da borçlarını ödemek için bu yeni koleksiyonunu da sattı).

Nigella Lawson: 6.000 Kitap

Gıda yazarı, televizyon kişiliği ve "ev tanrıçası" Nigella Lawson, Belgravia'daki evindeki binlerce yemek kitabı ile dolu boydan boya rafların önünde resmedilmiş. Ancak sadece yemek kitapları değil, edebi eserler de var. Mesela en sevdiği kitap: David Copperfield.

Harry Houdini: 5.000 Kitap

Houdini öldüğünde, sihir, tiyatro ve spiritüalizm üzerine kitaplardan oluşan özel koleksiyonunu Kongre Kütüphanesi'ne bıraktı. Çeşitli kaynaklar, o zamanlarda Harry’nin muhtemelen dünyanın en büyük kitap koleksiyonuna sahip olduğunu iddia ediyor. Neredeyse 4.000'e yakın kitabına göz atabilirsiniz.

Hannah Arendt: 4.000 Kitap

1975'te ölümüne kadar yaşadığı New York'taki apartman dairesinden çıkartılan Bard Koleji'ndeki Hannah Arendt koleksiyonu, "900'den fazla cümlesi bulunan efemera ve broşür" başlıklı "4.000 ciltten" oluşur. Umarım bir odadan daha büyüktür burası. (Herhangi bir nedenle, 4000 adet edebi tür koleksiyonu için iyi bir sayı gibi görünmektedir – özel koleksiyonlarında bu kadar çok kitabı bulunan öbür yazarlar Virginia Woolf ve Katherine Anne Porter'ı içerir.)

Çeviren: Ezgi Kaplan

(LiteraryHub)

 

Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR