2019'un En İyi 20 Duvar Resmi
17 Ocak 2020 Kültür Sanat Şehir Gezi

2019'un En İyi 20 Duvar Resmi


Twitter'da Paylaş
0

Son yıllarda grafiti ve sokak sanatlarında büyük gelişimler yaşandı. Duvar resimleri etki alanını genişleterek dünyanın her yerinde galerilerde ve müzelerde sergilenmeye başladı. Banksy ve KAWS gibi sanatçıların eserleri milyonlarca dolara alıcı buldu.

Her yıl sonunda yılın en iyi duvar resimlerini seçen Widewalls, bu sene de benzer bir liste hazırladı. İşte site üyelerinin seçtiği, 2019'un en iyi 20 duvar resmi.

1 Artez (Novi Sad, Sırbistan)

Sırp sokak sanatçısı Artez’in çizdiği kedi kulağı takan kadın portresi 2019’da Avrupa’nın gençlik başkenti seçilen Novi Sad şehrinde.

2 Inti (Lyon, Fransa)

Şilili sanatçının ortaya çıkardığı bu devasa resmi Lyon sokaklarında bulabilirsiniz.

3 Okuda ve Bordalo (Madrid, İspanya)

Bu inanılmaz hayvan portresi, Mixed Chimp ismiyle anılıyor. İspanyol Okuda ve Portekizli Bordalo’nun birlikte yarattığı, yarısı bulunan çöplerden yarısı da rengârenk geometrik şekillerden oluşan eser Madrid sokaklarında.

4 Banksy (Venedik, İtalya)

Venedik Bienali esnasında çizilen bu resmin gerçekten de Banksy’e ait olup olmadığı bir süre tartışıldı. Sanatçı daha sonra Instagram hesabından bu eseri kendi yaptığını duyurdu. Banksy, pembe alev tutan bir göçmen çocukla her zamanki gibi sosyal sorunlara dikkat çekiyor.

5 Seth Globepainter (Ravine-Sèche, Haiti)

Haiti’nin batı yakasına efsanevi fotoğrafçı Martha Cooper’la birlikte giden Seth, burada gördüğü bir kızın resmini çizdi.

6 JR (Paris, Fransa)

Fransız Banksy olarak da bilinen ünlü JR, 2019’da büyük bir kolaj düzenleyerek Louvre Müzesi’ne ait cam piramidin otuzuncu yılını kutladı.

7 Rustam QBic (Acapulco, Meksika)

Poem for Nobody isimli bu eser, Meksika’daki festival sırasında sanatçı Rustam QBic tarafından yaratıldı.

8 Sepe (Filipinler)

Polonyalı sanatçı Sepe, dört ay Filipinler’de yaşayarak ülkenin farklı yerlerine, hepsi sosyal sorunlara işaret eden dört farklı duvar resmi çizdi.

9 Seth Globepainter (Paris, Fransa)

Bir galerinin düzenlediği, Paris’in birçok yerine sokak resmi yapılan projede Seth’in yarattığı eserlerden biri.

10 SAINER ve ZOER (Nantes, Fransa)

Renkleri kullanımıyla ve Etam Crew’ün üyesi olarak tanınan Polonyalı sanatçı SAINER’e, endüstriyelleşmenin geleceğini sorgulayan Fransız duvar resmi sanatçısı ZOER de katıldı ve birlikte bu eseri yarattılar.

11 Nicola Alessandrini (Santa Croce di Magliano, İtalya)

İtalyan sanatçı Alessandrini, kutsal anlam ve işaretlerle dolu duvar resimleri yaratıyor.

12 Herakut (Los Angeles, ABD)

Alman ikili Herakut, bir ressamdan ve bir grafiti sanatçısından oluşuyor. İkili Los Angeles’teki bir galeride kendi sergilerini açtı ve galeri binasının dış duvarına bu muhteşem duvar resmini çizdi.

13 PichiAvo (Tel Aviv, İsrail)

İspanyol grafiti sanatçısı ikilinin bu eseri, savaş karşıtlığıyla bilinen Yunan şair Anacreon’a atıfta bulunuyor.

14 Sepe (Szczecin, Polonya)

Abartılı üslubuyla tanınan meşhur Polonyalı sokak sanatçısı Sepe'nin olağanüstü eseri.

15 Rustam QBic (Derbent, Dağıstan)

Rusyalı sanatçı Rustam QBic, sosyal sürrealizmin ressamı olarak biliniyor.

16 Fintan Magee (Panaji, Hindistan)

Avustralyalı sanatçı Fintan Magee’nin Hindistan’da yaptığı bu eser, onun yerel toplulukları gözlem yeteneğini gösteriyor.

17 Aryz (Tokyo, Japonya)

Arzy olarak bilinen İspanyol sokak sanatçısının Tokyo’da yaptığı bu eser Japonya’ya aykırı görünse de sanatçının üslubunu mükemmel yansıtıyor.

18 Felipe Pantone (Madrid, İspanya)

Belediye konağını boyaması istenen yarı İspanyol yarı Arjantinli çağdaş sanatçı Pantone, bu görsel olarak zorlu eseri yarattı.

19 WD (Sala, İsveç)

Endonezyalı WD bu eseri, İsveç’in Sala şehri sokaklarında. Eser, sanatçının hem sosyal duyarlılığı hem de sanat anlayışı için çok iyi bir örnek.

20 Zmogk (Odintsovo, Rusya)

Moskovalı grafiti sanatçısı Zmogk’un eserleri geometrik dinamizm, mükemmel çizgiler ve zengin renkler içeriyor. Sanatçı Odincovo’da bu nefes kesici, devasa eseri Uluslararası Duvar Resmi Festivali için çizdi. Eserin ismiyse New Life.

Hazırlayan: Ata T.

(Widewalls)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR