Aile Mutluluğu
17 Ocak 2019 Edebiyat

Aile Mutluluğu


Twitter'da Paylaş
0

Evlilik aşkı öldürür mü, yaş farkı evlilikte şimdi olmasa bile geleceği nasıl etkiler...

Usta yazar Tolstoy, Aile Mutluluğu kitabını 1856 yılında Valeria Arseneva adlı zengin ve yetim olan genç bir kıza duyduğu aşktan esinlenerek 1859 yılında kaleme aldı. Ne kadar güzel bir durumla karşı karşıya olduğumuzu kitabı okudukça anlıyoruz. Dillere destan, üstat bir yazar, yaşadığı aşktan esinlenerek mükemmel bir eser için masanın başına oturuyor ve yüzyıllar sonra biz bu aşkı ve onun duygularını heyecanla okuyoruz. Hayata, aile kurumuna ve aile öncesi-aile sonrası ilişki durumlarını birinci ağızdan duyuyoruz.

Öyle ki kendisinden yaşça büyük olan ve babasından biraz küçük olsa dahi sonuçta babasının arkadaşı olan bir adama duyduğu aşkı daha fazla gizleyemeyen ve onu da kendi içinde hissettiklerini açığa vurması için zorlayan genç ve yetim, varlıklı bir kızın hayatına şahit oluyoruz. Sergey Mihayloviç, ölen babasının yakın bir arkadaşı olmakla beraber, köylülerin yöneticisi ve lideri konumunda, sürekli köy ve şehir arasında mekik dokuyan ve Maşa ile ailesini asla ihmal etmeyen sevecen bir adam. Maşa da babası ve annesi öldükten sonra bakıcısı ve kardeşiyle yaşayan, zengin ve köy hayatını en özel seviyede yaşayan bir kız.

Evlilik aşkı öldürür mü, yaş farkı evlilikte şimdi olmasa bile geleceği nasıl etkiler, yaşam tarzı birbirine ait gibi görünse de farklı ortamlarda bu iki insanın davranış biçimleri nasıl olur, iki insan birbirine sonsuza dek âşık olabilir mi, iki insan birbirini sadece severek yaşamayı öğrenebilir mi… Ve daha nicesi Sergey ve Maşa özelinde bizim karşımıza çıkıyor. Aradaki yaş farkı ve bunun karakterlere yansıttığı tedirginlik o kadar güzel betimlenmiş ki, okudukça acabalarınız çoğalıyor. Gençliğin verdiği yeni ortamlara girme, yeni heyecanlar ve sürekli hareket ile biraz daha yaşça büyük olanın olgunluk seviyesiyle doğru orantılı olarak daha durgun, elindekiyle mutlu olabilme ve her daim sakin kalabilme özelliğinin çatışması bir aşkı öldürebilecek seviyede mi? Tolstoy bunu kendi fikirleriyle yoğurarak bizlere sunuyor.

Geçmişe minnettarım, ama geçmişte kaldığı için üzülmüyorum. Yazarın ustalık eserleri olan Savaş ve Barış, Anna Karenina gibi eserlerinin başlangıcı sayabileceğimiz Aile Mutluluğu keyifle okuyacağınızı düşündüğümüz, tavsiye edeceğimiz bir öykü.


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR