Aşıların Yan Etkileri: Risk Ne Kadar Büyük? | video

Aşıların Yan Etkileri: Risk Ne Kadar Büyük? | video


Twitter'da Paylaş
0

Kurzgesagt’ın bu seferki videosu türlü hastalıkla savaşmada etkisi büyük olan aşıların, bazı insanların inandığı gibi sağlığımızı tehlikeye atıp atmadığını sorguluyor. İnternet; alerjik reaksiyonlar, hatta aşılardan sonra gerçekleşen ölüm haberleriyle dolu. Aşıların yan etkisi olabileceği doğru, ama bu yan etkiler ne kadar tehlikeli hale gelebilir? Video, ilk olarak bağışıklık sistemimizin tanımını yapıp görevlerinden bahsediyor ve aşıların nasıl çalıştığını açıklıyor. Örneğin aşılar, sistemimize girince tehlikeli enfeksiyonlar gibi davranır, bu yüzden onları öldürür ya da parçalara ayırırsak bağışıklık sistemimiz bu tür aşıların üstesinden kolayca gelir. “Ama ya yan etkiler üstesinden gelinemeyecek kadar fazla risk içeriyorsa?” herkesin aklına gelebilir, ama video bu durumun aksini kızamık örneğiyle kanıtlıyor.

Kurzgesagt nedir?

Kurzgesagt (In a Nutshell) Münih’te kurulan bir Youtube kanalı ve tasarım stüdyosudur. Türlü tasarım projelerinde yer almakla birlikte, en fazla yaptıkları animasyon videoları ile tanınıyor. Kurzgesagt amacını şöyle açıklıyor: “Bilim, uzay, teknoloji, biyoloji, tarih ve felsefe gibi alanlarda daha fazla farkındalık yaratmak istiyoruz. Amacımız insanları öğrenmeye teşvik etmek ve bunu başarmak için mizah ile iyi bir hikâyenin en az doğrular kadar önemli olduğuna inanıyoruz.”

Youtube kanalında yetmişi aşkın video bulunuyor ve her video ilgi çekici bir konuyu ele alıyor. Videolar genellikle on dakikayı aşmıyor. Konu başlıkları da çoğunlukla bir soruyu (“Avrupa Birliği’ne bir son vermeli miyiz?” ya da “Eğer cebinizde bir kara delik bulunsaydı ne olurdu?” gibi) yanıtlamaya çalışıyor ya da merak edilen şeyleri, en önemli noktalarını göz önünde bulundurarak, kısaca açıklıyor.

*Türkçe altyazı için: Ayarlar —> Altyazılar —> Türkçe


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR