David Kaiser Seçti: Kuantum Teorisini En İyi Anlatan 10 Kitap
4 Aralık 2017 Bilim Teknoloji

David Kaiser Seçti: Kuantum Teorisini En İyi Anlatan 10 Kitap


Twitter'da Paylaş
0

Kuantum teorisi ortaya atılalı yüz yıldan fazla oldu fakat fizik kavramları içinde hâlâ en kafa karıştırıcı ve şaşırtıcı olma özelliğini koruyor. Hem fizikçileri hem de bu alanın dışındakileri düşündürtüyor ve hayrete düşürüyor.

David Kaiser, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde profesör, fizikçi ve bilim tarihçisi. Kuantum teorisi hakkında çalışmalar yapan Kaiser, bu teoriyi öğrenmek ya da daha iyi anlamak isteyenler için on kitap seçti.

1 The Feynman Lectures on Physics (volume 3), Richard Feynman, Robert Leighton ve Matthew Sands (1964)

Feynman bu derslerin içeriğini yarım yüzyıl önce geliştirdi fakat günümüzde kuantum konusuna giriş niteliğinde olan derslerin en etkilisi olarak görülüyor.

2 Mr. Tompkins in Paperback, George Gamow (1993)

Gamow, evrendeki Büyük Patlama modelini geliştiren teorik fizikçilerden biri. 1940 yılında bilime ilgi duyan sevimli banka memuru Bay Tompkins’i yarattı. Tompkins hayatımızda önemli etkileri olan doğanın sabit değerleriyle uğraştı. Bu karakterin maceraları modern fiziğe duyulan merakın bir göstergesi oldu.

3 The Ghost in the Atom: A Discussion of the Mysteries of Quantum Physics, PCW Davies ve JR Brown (1986)

Önde gelen fizikçilerle yapılan radyo röportajları serisi bu kitapta toplanmış. Kitabın ilk bölümünde de kuantum teorisiyle ve teorinin etkileri konusundaki farklı bakış açılarıyla ilgili özet bir giriş var.

4 Uncertainty: The Life and Science of Werner Heisenberg, David Cassidy (1992)

Kuantum teorisinin mimarlarından Werner Heisenberg’in hayatını anlatan bu kitap, teorinin nasıl geliştiğine dair de bilgiler veriyor.

5 Schrödinger: Life and Thought, Walter Moore (1989)

Kuantum mekaniğinin iki yaratıcısı Werner Heisenberg ve Erwin Schrödinger, hem çok benzerler hem de apayrılar. Bu kitap da Schrödinger’in hayatını, çalışmalarını ve fikirlerini anlatıyor.

6 The Strangest Man: The Hidden Life of Paul Dirac, Mystic of the Atom, Graham Farmelo (2009)

Schrödinger ve Heisenberg kadar tanınmasa da Dirac de kuantum teorisinin derinlerine inen, anlaşılmayan konuları aydınlatan bir bilim insanıydı. Bu kitap da Dirac’in bir biyografisi niteliğinde.

7 The Age of Entanglement: When Quantum Physics was Reborn, Louisa Gilder (2008)

Gilder, kuantum teorisi üzerine çalışmalar yapan en yeni fizikçilerden. Günümüze dek bu konu hakkında yapılmış çalışmaları derleyen ve yorumlayan Gilder, kendi düşüncelerini ve araştırmalarını da kitabında toplamış.

8 Quantum Reality: Beyond the New Physics, Nick Herbert (1985)

Kuantum konusundaki en popüler kitaplardan olan Herbert’ın kitabı, teori hakkında yapılan deneyleri, araştırmaları ve yorumlamaları açıklıyor.

9 The Second Creation: Makers of the Revolution in Twentieth-Century Physics, Robert Crease ve Charles Mann (1986)

İki bilim insanı tarafından yazılan kitap, fizikçilerin konu hakkında yaptıkları araştırmaların derinine iniyor.

10 How to Teach Physics to Your Dog, Chad Orzel (2009)

Orzel’ın köpeği Emmy fiziği anlayabilir mi? Kuantum teorisinin ilginç yönlerini laboratuvarda denetleyen Chad Orzel, geliştirdiği fikirleri ve açıklamaları da bu kitabında toparlamış.

Çeviren: Deniz Saldıran

(The Guardian)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR