Dünyadaki Masal Diyarları
20 Kasım 2015 Ne Haber Hayat Şehir

Dünyadaki Masal Diyarları


Twitter'da Paylaş
0

"Masalsı bir atmosfer için nerelere gitmek gerekir?" sorusu zaman zaman aklımıza düşer. Almanya’nın Alp bölgesinde Sindirella’nın şatosunu anımasatan saray, Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi gibi fantastik eserlerin yazarı JRR Tolkien’e esin kaynağı olan Göller Bölgesi de dahil, listeye giren yedi büyülü ortamın listesini BBC Travel derlemiş. Aşağıda görebilirsiniz:

Hollanda’nın lale tarlaları

151116162408_magical_lands_tulip Bu rengârenk muhteşem çiçek tarlaları çocuk kitaplarındaki resimleri andırıyor. Hollanda’da çiçek tarlalarını yürüyerek ya da bisikletle ya da karavanla gezmek iyi zaman geçirmek için başvurulan etkinliklerden biri. Lalenin Hollanda’daki tarihi eskilere dayanıyor. 16. yüzyılda ülkeye ithal edilen bu çiçekler Hollanda’nın Altın Çağı olan 17. yüzyılda popüler olmuş. En çok beğeni toplayan tarlalar Hollanda’nın batısında Leiden ve Den Helder şehirlerinde bulunuyor. Öbürleri ise Enkhuizen ve Flevoland yakınlarında yer alıyor. Hollanda’da her yıl üç milyar lale soğanı ekiliyor ve Mart’tan Ağustos’a kadar uzayan lale sezonunda bu tarlalar binlerce ziyaretçi çekiyor.

Sagrada Familia, Barcelona-İspanya

151116162408_magical_lands_sagrada_familia Gaudi’nin hayal ürünü bu yapıtı incelikle oyulmuş, hikâyelerle ve sırlarla dolu Gotik bir anıt şato gibi. İspanya’nın en ünlü mimarlarından biri olan Antoni Gaudi’nin tasarımı olan bu Roman Katolik kilisesi, UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor. Kilisenin inşaatına 1882’de başlandı. Gaudi 1926’da öldüğünde dörtte biri tamamlanmıştı. Bundan sonra araya giren İç Savaş, yangın ve bazı tartışmalı durumlar nedeniyle inşaat çok yavaş ilerlemiş. Mimarlar Gaudi’nin 100. ölüm yıldönümü olan 2026’da projenin tamamlanmasını öngörüyor. 151116162408_sagrada_familia_interior Kilise yılda üç milyon ziyaretçi ile Barcelona’nın en çok turist çeken merkezi. Sagrada Familia eşi benzeri olmayan, baş döndürücü bir başyapıt. Gaudi’nin bu eseri Barcelona’yı da İspanya’nın kültürel başkenti kılıyor.

Göller Bölgesi, İngiltere

151116162947_magical_lands_lake_district_624x351_thinkstock_nocredit İngiltere’nin kuzey batısındaki Göller Bölgesi, kartpostallara özgü vadileri, parıldayan gölleri, alımlı dağları ve yamaçları ile masallardan fırlamışçasına bir hava yaratıyor. İngiltere’nin ünlü sair ve yazarlarına ilham kaynağı olan bu bölge yılda 16 milyon ziyaretçi çekiyor. Kırları, beyaz evleri, taş duvarlarla çevrili tarlaları özellikle şehirlerde yaşayanlar için masallara özgü bir atmosfer yaratıyor.

Sørvágsvatn Gölü, Faroe Adaları

151116163956_magical_lands_sorvagsvatn_624x351_bbc_nocredit Danimarka’ya bağlı özerk Faroe Adaları’ndaki Sørvágsvatn (Leitisvatn) Gölü 6 km uzunluğuyla takımadaların en büyük gölü. Optik bir illüzyon sayesinde göl sanki denizden yüzlerce metre yukarıda görünür. Oysa deniz seviyesinden yüksekliği sadece 30 metredir. Gölün çevresindeki dik uçurum ve belli bir açıdan görüntü alma sayesinde olduğundan daha Krzywy Domek yukarıda görünür. Vagar adası bu gölün yanı sıra yüksek uçurumları, nadir kuşları ve yeşil otlakları ile farklı doğal güzellikleri de barındırır.

Preikestolen uçurumu, Norveç

151116162625_magical_lands_preikestolen_624x351_thinkstock_nocredit Ryfylke bölgesinde çok sayıda turist çeken deniz kenarındaki bu uçurum Holywood filmlerinden çıkmış gibi. 25 metre genişliğindeki bu kaya denizden 604 metre yükseklikte. Uçurumun 10 bin yıl önce Buz Çağı’nda oluştuğu sanılıyor. Buzullardan sızan sular dağdaki yarıklara dolup donarak büyük kaya parçalarının kopmasına neden olmuştur.

Neuschwanstein Şatosu, Bavyera-Almanya

151116162514_magical_lands_baveria_castle_624x351_istock_nocredit Bavyera eyaletinin güney batısındaki Alp Dağlarının eteklerinde yer alan bu şatonun Disneyland’daki Uyuyan Güzel Şatosu ile Disneyworld’deki Sindirella Şatosu’na esin kaynağı olduğu söylenir. Bu büyülü mekân, parıldayan kireçtaşı cephesi, gösterişli kuleleri ve içindeki şövalye zırhlarıyla masalsı bir şatoda olması gereken her şeye sahip. 1869’da Bavyera kralı 2. Ludwig bu şatoyu özel dinlenme mekânı olarak yaptırmış. 1886’da kralın ölümü üzerine halka açılan şato bugün yılda 1,3 milyon turist çekiyor.

Çarpık Ev (Krzywy Domek), Polonya

151116162749_magical_lands_krzywy_624x351_thinkstock_nocredit Polonya’daki 4000 metre karelik bu çarpık ev, çocuk kitapları çizeri Jan Marcin Szancer ile ressam Per Dahlberg’in eserlerinden esinlenmiş. Sahil kasabası Sopot’ta yer alan ve alışveriş merkezi, restoranlar ve bir radyo istasyonu barındıran bu baş döndürücü bina her yıl binlerce turist çekiyor.

Kaynak: BBC Türkçe


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR