Kış Uykusu Filminden 10 Alıntı
18 Mart 2017 Kültür Sanat Sinema Liste

Kış Uykusu Filminden 10 Alıntı


Twitter'da Paylaş
0

Nuri Bilge Ceylan’ın 2014 yapımı Kış Uykusu filmi, kendisine Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü getirmişti. Oldukça beğeni ve övgü alan film insan psikolojisini, entelektüellik ve burjuvaziyi, sınıf farkını, küçük yaşamların kesiştiği farklı noktaları usta oyunculuklarla sergiliyor. Çekimlerinin Kapadokya’da yapıldığı, oyuncu kadrosunda Haluk Bilginer, Demet Akbağ, Melisa Sözen, Nejat İşler, Ayberk Pekcan ve Serhat Kılıç gibi yetenekli isimlerin yer aldığı filmden edebiyat esintileri almamak mümkün değil. Nuri Bilge Ceylan, Altyazı ile yaptığı röportajda Kış Uykusu’nu Çehov’un “Karım” ve “İyi İnsanlar” öykülerinden esinlenerek yazdığını söylüyor. “İyi İnsanlar”daki Vera Semyonovna, filmdeki Necla karakterini yaratıyor ve “kötülüğe karşı koymama” felsefesinin de bu öyküden geldiğine değiniyor. Hatta bazı diyaloglar tamamen öykülerden alıntılanmış. Filmin afişi ise, Ilya Glazunov’un Dostoyevksi’nin yazdığı ancak tamamlayamadığı ilk romanı Netoçka Nezvanova için yaptığı çizimden esinlenmiş. 3 saat 16 dakikalık yapım da zaten sizde uzun bir roman okumuşsunuz hissi bırakıyor. Shakespeare ve Voltaire alıntılarını da unutmayarak, filmin çetrefilli diyalogları içinden, üzerine düşünülecek cümleleri derledik. [caption id="attachment_27055" align="aligncenter" width="319"] Ilya Glazunov’un çizimi[/caption]

1

“Kafasında daha fazla fikir barındıran biri, diğerlerinden daha eylemci sayılır. Hiçbir şey yapmasa bile.”

2

“Karşımızdakini olduğu gibi görmeyip onu tanrılaştırmak, sonra da sanki böyle bir tanrı olabilirmiş de olmuyormuş diye ona kızmak.”

3

“Keşke benim de kendimi kandırma eşiğim, seninki kadar düşük olabilseydi. O zaman ben de kolaylıkla yapmaya değer şeyler bulup, bu can sıkıntısından kurtulabilirim belki.”

4

“Ben basit bir adamım. Ve işin kötüsü, galiba öyle de kalmak istiyorum.”

5

“Bir kenti tepeden görmek için balona binip havalansan, ister istemez ırmakları, ağaçları, kırları da görürsün. Ama yok, sizin düşünceniz aynı yere çakılıp kalmış.”

6

“Bir işe gir asgari ücretle sabah sekiz akşam altı. Çıktıktan sonra halin ve vaktin kalırsa dünyayı kurtarmaya devam edersin yine.”

7

“Dünya, bizim için yaratılmış bir nesneydi sanki.”

8

“Herkes tarafından kabul görmüş pozitif değerlere sahip çıkarak kendini sevdirmeye çalışıyormuş gibi.”

9

“Vicdan, güçlüleri korkutmak için düşünülmüş, korkakların kullandığı sözcükten başka bir şey değildir.” – Shakespeare

10

“Aldanmak yaptığımız her işte şaşmaz yazgısı hepimizin. Her sabah parlak işler tasarlar, gün boyu budalalık ederim.” – Voltaire

Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR