Fotoğraflarla İkinci Dünya Savaşı'nın Korkunç Yüzü: Soykırım
1 Nisan 2019 Fotoğraf Tarih

Fotoğraflarla İkinci Dünya Savaşı'nın Korkunç Yüzü: Soykırım


Twitter'da Paylaş
0

Tarihteki en korkunç terimlerden biri Nazi Almanyası tarafından hayatları önemsiz olan ya da öldürülecek olan insanları belirlemek için kullanıldı: “Lebensunwertes Leben.” Yani: “Yaşamayı hak etmeyen canlılar.”

Savaşın en başından beri Nazi politikasının bir yanı sivilleri, özellikle de Yahudileri topluca öldürmekti. Savaşın ilerleyen dönemlerinde de Hitler’in bu “kesin çözüm” politikası Yahudilerin tümüyle öldürülmesine dönüştü. Doğu’da Einsatzgruppen (Hareket Birlikleri) ile yaklaşık 1.000.000 kişi öldürüldü ve katliamlar tutsakların gıda ve sağlık bakım hizmetlerinden yoksun bırakıldığı toplama kamplarında devam etti. Bütün amacı toplu ölümleri sağlamak olan imha kamplarının inşaatı tamamlandı. 1945 yılında Müttefik birlikler bu kampları keşfetmeye başladıklarında binlerce ölü insan ve yüz binlerce aç ve hasta tutsak buldular. Gaz odalarının ve yüksek hacimli krematoryumların yanı sıra binlerce toplu mezarlarla karşılaştılar. Naziler altı milyonu Yahudi olmak üzere, on milyondan fazla insanı öldürdü.

UYARI: Bu içerikteki tüm fotoğraflar tam olarak gösterilir. Fotoğraflar gerçek olup şiddet içermektedir. Soykırımın gerçekliği, İkinci Dünya Savaşı’nın ve insanlık tarihinin önemli bir parçası budur.

100%

Çeviren: Yaprak Sayın

(The Atlantic)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR