John Lennon Hakkında Bilmediğimiz 10 İlginç Şey
19 Ekim 2018 Müzik

John Lennon Hakkında Bilmediğimiz 10 İlginç Şey


Twitter'da Paylaş
0

John Lennon’un Beatles’ın kurucusu, aynı zamanda grup üyelerinden biri olduğunu biliyoruz ama Lennon hakkında bilmediğimiz birçok şey var.

1 Hem koroda yer aldı hem de bir izciydi

Gelmiş geçmiş en ünlü müzisyenlerden biri olan John Lennon bir zamanlar korodaydı ve aynı zamanda bir izciydi. Şarkı söylemeye Liverpool, İngiltere’deki St. Peter Kilisesi’nde koroya katılarak başladı ve 3. Allerton Erkek İzci birliğinin üyesiydi. 

2 Kendi sesinden nefret ederdi 

Rock müzik tarihinin en büyük şarkıcılardan biri olan John Lennon kendi sesinden nefret ediyordu. Çoğu zaman grubun yapımcısı George Martin’e, “Sesimi bir şeylerle yumuşatamaz mısın” diye sorardı. 

3 Beatles’ın hiçbir kaydından memnun olmadı

Lennon, grup dağıldıktan bir yıl sonra George Martin’le yemek yerken grubun tüm şarkılarını yeniden kaydetmek istediğini söyledi. Bu duruma çok şaşıran Martin, "Strawberry Fields’ı bile mi" diye sordu ve Lennon’dan, "Özellikle Strawberry Fields" yanıtını aldı. 

4 Vejeteryan olmayan tek Beatles üyesiydi

George Harrison çoğu resmi kaynağa göre 1965 yılında vejeteryan olan ilk Beatles üyesiydi. Paul McCartney de ondan birkaç yıl sonra bu gruba dahil oldu. Ringo, Paul ve George gibi ruhsal nedenlerden ötürü değil, sağlık sorunları yüzünden vejeteryan oldu. Lennon ise vejeteryanlığı oyun haline getirmişti çünkü her zaman bir şekilde et yiyordu. 

5 Monopoly oynamayı seviyordu

Beatles zamanlarında Lennon ciddi bir Monopoly oyuncusuydu. Kendi Monopoly seti vardı ve sıklıkla otel odasında ya da uçaklarda oynardı. Zar attığında ayağa kalkmayı sever ve özellikle Broadwalk’la Park Place için deli olurdu. Broadwalk ve Park Place’i aldığı sürece oyunu kaybetmeyi umursamazdı. 

6 Araba kullanmayı en son öğrenen Beatles üyesiydi

Lennon ehliyetini 24 yaşında aldı. Onu tanıyan herkes korkunç bir sürücü olduğunu düşünüyordu. En sonunda 1969’da karısı ve çocuklarıyla çıktığı İskoçya seyahatinde kaza yaptıktan sonra araba kullanmayı bıraktı.

7 Söylentilere göre tabutta uyuyordu

Beatles grubunun eski müdürü Allan Williams’a göre, Lennon eski bir tabutta uyumayı severdi. Williams’ın kafesi The Jacaranda’da terk edilmiş eski bir tabut vardı. Söylentilere göre Lennon onda uyurdu. 

8 Paul McMcartney’i en son 24 Nisan 1976’da gördü

McCartney, New York’taki dairesinde John Lennon’u ziyaret ediyordu. Bir söylentiye göre yapımcı Lorne Michaels, Beatles’a televizyon programına çıkmaları için 3000 dolar teklif etmeye geldiğinde beraber Saturday Night izliyorlardı. Lennon ve McCartney şaka yapmak için programa gideceklerdi, neredeyse taksiye biniyorlardı ama bunu yapmak için çok yorgun olduklarına karar verip vazgeçtiler. 

9 All You Need Is Love yazdığı en iyi şarkı sözüydü

Bir gün arkadaşlarından biri bugüne kadar yazdığın en iyi şarkı sözü hangisi diye sordu. John Lennon, “Çok kolay, All You Need Is Love” dedi.

10 Son fotoğrafını çeken fotoğrafçı Paul Goresh oldu

Amatör fotoğrafçı Paul Goresh 8 Aralık 1980’de Lennon’un fotoğrafını çektikten birkaç saat sonra albüm kapağını imzaladığı kişi tarafından suikasta kurban gitti. 

Lennon, son albümü Double Fantasy’nin bir kopyasını Mark David Chapman için imzaladı. Aynı günün ilerleyen saatlerinde Lennon kayıt stüdyosuna döndü ve albüm kapağını imzaladığı Chapman tarafından vurularak öldürüldü.

Hastalıklı şekilde bir fotoğrafçı Lennon yakılmadan önce gizlice morga girdi ve fotoğrafını çekti. Yoko Ono, küllerin nerede olduğunu ya da başına ne geldiğini hiçbir zaman açıklamamıştır.

(MentalFloss)

Çeviri: Yaprak Sayın


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR