Nehirde Sonlanan Yaşamlar
13 Nisan 2019 Öykü

Nehirde Sonlanan Yaşamlar


Twitter'da Paylaş
0

Erkenden uyandı genç adam. Heyecanlıydı. Pantolonunu, kazağını ve çoraplarını giydikten sonra koşarak banyoya girdi. Yüzünü yıkadı, aynaya bakarak parmaklarıyla kıvırcık saçlarını taradı, gözlerinin içine baktı. Göz bebekleri parlıyordu.
Bu her an tutsak olacağım ve gelecegimin belirsiz olduğu yerden gideceğim, dedi. Özgür yaşayacağım artık, dedi içinden.
Bu düşünceler onu heyecanlandırdı. Hızlı bir şekilde banyodan çıktı. Mutfağa geçti dolabı açtı peynir ve zeytin kasesini aldı masaya koydu.
Çay için ketıla su koydu. Heyecandan uçacak gibiydi. Evet, artık özgür olacağım ülkeye gideceğim. Gece uykularım kaçmayacak ve her an ensemde bir polis eli hissetmeyecegim diyordu kendi kendine.
O gün genç adam için zaman durmuş gibiydi.
Hiçbir şey bilmiyordu gidecegi yol hakkında. Sayısız insanın geçip özgürlüğü uğruna canı pahasına seçtiği bir yoldu. Bu kadarını biliyordu. 
Genç adam kahvaltısıyla birlikte birkaç bardak çay içti, cüzdanını aldı, ayakkabılarını giydi ve evinin kapısını çekti. Sonra birden durdu, evlerinin kapısına baktı ve, belki de ebediyen görmeyecegim bu evi artık, dedi, merdivenlerden koşar adımlarla indi. kolay değildi yurdundan, yuvasından, dostlarından zamansız ve istemeden ayrılmak.
Başka bir arkadaşı da aynı şekilde özgürlük için onunla yola çıkacaktı. Arkadaşıyla anlaştıkları yerde buluştular ve bindikleri otobüsle bilmedikleri yolda devam ettiler. 
Issız bir arazide indiler. Nehre doğru hızlı hızlı yürümeye başladılar. Genç adam bir sigara yaktı. Nefes almakta zorlanıyordu heyecandan.
Özgürlüklerine yaklaştıklarını düşündükçe keyifleniyorlardı.
"Sen ey özgürlük senin uğruna ölmeye değersin..."
Nehre vardılar, bir adamın komutuyla hiç beklemeden bota bindiler. Iki genç bota bindikten sonra sessizlestiler. Botu kullanan kişi ise karşıya bakarak devam ediyordu nehir yolunda. Rahat ve keyifliydi. Yolun kurdu olmuş, ölümleri kanıksamıştı.
Genç adam bir an nehrin ıssızlıgından ürktü ama belli etmedi. Evet kısa bir süre sonra karşıya geçip özgürleşegim ve hedefledigim her şeyi yapacağım, dedi içinden. Sonra başını kaldırdı gökyüzüne baktı. Gökyüzü kendi ülkesindekinin aynısıydı. Evet dedi biz insanlardan kacıyorduk. Ne dağlardan ,ne ovalardan ve ne de gökyüzünden. ..
Sonra silkindi kendine geldi. Nehrin akıntısına derin derin baktı ve kim bilir kimler karşıya geçmeye çalışırken hayatını bu nehre teslim etmiştir, bu nehir acaba kaç yaşamı dalgalarına takıp, insanların hayallerine aldırmadan alıp gitmiştir, diye derin derin düşündü genç adam ve bu düşünceler zincirini botu kullanan adam kırdı.
Haydi geçmiş olsun kurtuldunuz dedi ve karaya ayaklarını bastılar... Genç adam ve arkadaşı nehrin karşısında kalan ülkelerine son kez dönüp baktılar, el sallayıp şehir merkezine doğru yürüdüler
Mutlu son böyle olmalıydı.


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR