Nobel Ödülü ile İlgili Bilmiyor Olabileceğiniz 10 Gerçek
8 Ekim 2019 Eğlence Tarih

Nobel Ödülü ile İlgili Bilmiyor Olabileceğiniz 10 Gerçek


Twitter'da Paylaş
0

Alfred Nobel yeni tip patlayıcılar üreten İsveçli bir mucitti. İcatlarıyla milyonlarca para kazandı ve neredeyse bütün servetini, adını alan ödülleri başlatmak için harcadı. Nobel Ödülleri hakkında şaşırtıcı gerçeklere aşağıda ulaşabilirsiniz.

1 Alfred Nobel’e ödül fikrini veren ölüm ilanının yanlışlıkla yayımlanmasıydı

“Ölüm tüccarı öldü.” Bir Fransız gazetesi 1864’te Alfred Nobel’in gerçekleşmemiş ölümünü duyurmak için bu kelimeleri kullandı. İlan aslında Alfred’in kardeşi,babalarının fabrikasında nitrogliserin ile deney yaparken ölen Emil için yazılmıştı. Alfred ödül fikrini, ilandan ilham alarak yarattı. Öldükten sonra bu kelimelerle hatırlanmak istemiyordu. Böylece kendini, hatırlanmak için daha anlamı yollar aramaya verdi. 

Nobel Ödülleri her yıl Alfred Nobel’in gerçek ölüm yıldönümü olan 10 Aralık’ta veriliyor. Alfred 1896 yılında altmış üç yaşındayken felç geçirerek öldü.

2 Nobel Ödülü törenlerinden biri Norveç’te gerçekleşiyor

Nobel Barış Ödülü Oslo'da Norveç Nobel Komitesi başkanı tarafından verilirken diğer Nobel Ödülleri Stockholm'de İsveç Kralı tarafından veriliyor. Alfred Nobel vasiyetinde öyle belirtti.

3 Alfred ekonomi alanında Nobel Ödülü verilmesini amaçlamamıştı

Alfred vasiyetinde ekonomiye dair hiçbir yorum yapmıyor. Ancak İsveç Merkez Bankası 1968 yılında Alfred Nobel'in Anısına Ekonomi Bilimlerinde The Sveriges Riksbank Ödülü’nü oluşturdu.

4 Nobel Ödülü kazananlar para ödülü de alıyorlar

Nobel Ödülü kazananlar diploma, altın madalya ve para alıyorlar. 2019'da Nobel Ödülü’nün kazananları 9 milyon İsveç kronu (yaklaşık 910 bin dolar) aldılar.

5 Organizasyonlar Nobel Barış Ödülü kazanabilirler

Nobel Ödülü'ne tıp, kimya, edebiyat ve fizik yanı sıra ekonomi ödülü için sadece bireyler aday gösterilebilirler. Nobel Barış Ödülü'nü alan son organizasyonlar arasında Nükleer Silahları Kaldırmaya Yönelik Uluslararası Kampanya (2017), Avrupa Birliği (2012) ve Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (2007) yer alıyor.

6 Bir ödülü en fazla üç kişi kazanabilir

Üç kişiden daha fazla kişiyi içeren gruplarda kazananları komite belirliyor. Üç kişi seçilirse ödülün nasıl bölüştürüleceği de aynı şekilde belirleniyor.

7 Kişiler ne zaman aday gösterildiklerini bilmiyorlar

Nobel Ödülü aday kayıtları, ödül verildikten sonra elli yıl saklı tutuluyorlar. Kazananlar ödülü kazanana kadar aday olduklarını bilmiyorlar.

8 Öldükten sonra aday gösterilen kimse yoktur

Eleanor Roosevelt, James Joyce, Mahatma Gandhi ve diğerleri ödüle asla sahip olamayacaklar. Gandhi kazanmaya bir hayli yaklaşmıştı, üç kez aday gösterilmişti. Komitenin eski direktörlerinden Geir Lundestad, Gandhi'nin Nobel Ödül’üne sahip olanlar listesindeki yokluğunu ödül tarihindeki "en büyük ihmal" olarak nitelendirdi. Ödülü aldığınız açıklanmasına rağmen 10 Aralık töreninden önce ölürseniz yine de kazanan sizsiniz.

9 Alfred Nobel aslında önceki yılda yapılan çalışmaları ödüllendirmek için Nobel Ödülü’nü tasarladı

Bu durum bazen, bilim dallarında yeterince test edilmemiş veya araştırılmamış fikirleri onurlandırmaya neden oldu. Konuya ilişkin örnek: Johannes Fiber'in 1926 yılında parazitik kurtların farelerde kansere yol açtığını iddia etmesi. Ancak öyle bir şey yok. Artık çoğu bilimsel keşif ve yenilik, zaman onları test ettikten sonra ödüllendiriliyor.

10 Ödülü kazananların gece kıyafeti giymeleri şart

Kazananın ödülü kabul ettikten sonraki altı ay içerisinde halka açık bir konferans vermeleri gerekiyor. Bunların çoğu Stockholm'deki Nobel Haftası sırasında yükümlülüklerini yerine getiriyor. Haftanın sonunda partiler başlıyor. Parti sırasında uyulması gereken sıkı kıyafet kuralları var.

Çeviren: Aslı İdil Kaynar

(Mentalfloss)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR