Taş Nasıl Yontulur? | video

Taş Nasıl Yontulur? | video


Twitter'da Paylaş
0

Zarafeti, sert yapısı ve çok yönlü kullanılabilirliği sayesinde taş, heykeltıraşların yüzyıllardır tercih ettiği bir malzeme. Taş heykelciliğin geçmişi Yontma Taş Devri’ne kadar gidiyor ve medeniyet tarihinin ilk taşınabilir sanat eserlerinin taştan yapıldığı kabul ediliyor. Birçok antik toplum doğal kayaları tasarlanmış şekillere yontarak kendi eşsiz kültürlerine ve sanat anlayışlarına bakmamıza olanak sağlıyor. Hayvan ve insanların taklit edildiği ilk eserlerden modern eserlere taş, heykeltıraşlar için vazgeçilmez bir malzeme.

Resmin üzerine tıklayarak videoyu izleyebilirsiniz

Taş heykel yapım aşamasında sanatçılar önce kullanacakları taşı seçiyor. Renk, nitelik ve sertlik bakımından taş malzeme, sanatçılara sınırsız olanaklar tanıyor. Volkanik, madeni, tortul, metamorfik veya yarı değerli türlere göre sonuç değişiyor. En yumuşak taş olan sabuntaşıyla çalışmak nispeten kolayken, daha sert tür taşlar olan granit, diyorit veya bazaltla çalışmak çok daha zor.

Heykelin yapım aşaması büyükçe bir kaya parçası seçmekle ve tebeşirle veya bir kalemle kaba şekli çizmekle başlıyor. Daha sonra hassas darbelerle ilk şekil veriliyor, ancak heykeltıraşlar kontrollü hareket etmeli çünkü en ufak bir hata tüm eseri mahvedebilir. Taslak şekil çıktığında sanatçılar detayları çiziyor ve daha küçük aletlerle bu detayları işliyor. Daha sonra da o eser için seçilmiş zımparayla eserin dokusu ve rengi ortaya çıkarılıyor.


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR