Unutulmaz 10 Komedi Filmi
28 Mart 2019 Kültür Sanat Sinema

Unutulmaz 10 Komedi Filmi


Twitter'da Paylaş
0

Amélie

Amélie, hayatını garsonluk yaparak kazanan, kendine özgü bir dünyada, kendi adalet anlayışıyla Paris’te yaşayan masum bir kız. Annesinin beklenmedik ölümü ve babasının soğuk tavırları yüzünden çocukluğu boyunca yaşadığı travmalar sonrasında kendini başkalarının hayatlarını onlara hissettirmeden güzelleştirmeye adamıştır. Ancak içinde bulunduğu durum kendisini son derece yalnız hissetmesine engel olmamıştır. Bu sıradan hayatın içerisinde, evinde aniden karşısına çıkan oyuncak kutu ve o kutunun sahibi bir anda Amélie’nin hayatını değiştirir. Amélie aşık olmuştur.

Yönetmen: Jean-Pierre Jeunet

Oyuncular: Audrey Tautou, Mathieu Kassovitz, Rufus, Yolande Moreau, Jamel Debbouze, Dominique Pinon

Yapım yılı: 2001

Bean

Rowan Atkinson’un canlandırdığı, ITV isimli İngiliz televizyonunda 1990 yılında gösterilmeye başlayan Mr. Bean adlı dizinin kahramanı Bay Bean, Atkinson’un sözleriyle “yetişkin erkek bedenin içindeki çocuk”tur. Bay Bean sakar, çocuksu, şansız, fazla konuşmayan, tek tip takım elbise giymeyi seven bir kişiliğe sahiptir. Dizideki karakterle ilgili ilk film 1995 yılında çekilmiş, 1997 yılında da vizyona girmiştir.

Yönetmen: Mel Smith

Oyuncular: Rowan Atkinson, Burt Reynolds, Pamela Reed, Peter MacNicol, John Mills

Yapım yılı: 1995

Bridget Jones’un Günlüğü

Bridget Jones’un Günlüğü, Helen Fielding’in aynı adlı romanından uyarlanmıştır. 32 yaşındaki bekar bir kadın olan Bridget, yeni yılla birlikte yine tek başına kalmıştır. Kim olduğunu hatırlaması ve hayatını düzene koyabilmesi için bir günlük yazmaya başlar. O andan itibaren kendisini aşık olduğu iki erkeğin arasında bulur. Biri dürüstlüğüyle kalbini kazanırken diğeri de güvenilmez ama çekici oluşuyla aklına girer. Bridget ne yapacağını şaşırmıştır.

Yönetmen: Sharon Maguire

Oyuncular: Hugh Gant, Renée Zellweger, Colin Firth, Jim Broadbent, Shirley Henderson

Yapım yılı: 2001

Büyük Budapeşte Oteli

Yönetmen Wes Anderson Büyük Budapeşte Oteli’nin senaryosunu Hugo Guiness ve Stefan Zweig yapıtlarından yararlanarak yazar. İki büyük savaş arasında geçen hikaye Avrupa’nın hayali Zubrowka şehrinde bulunan Büyük Budapeşte Oteli'nde geçer. Gustave H. oteli büyük profesyonellikle idare eden konsiyerj görevlisidir. Hikayeye katılan Zustafa adındaki genç adam otelde bellboy olarak çalışır ve kısa bir zamanda Gustava H. ile aralarında yakın bir arkadaşlık başlar. Belalarla dolu bir maceraya atılan Gustave ve Zero, gerçeklerin peşinde koşarken dışarıda da bir çağ değişmektedir

Yönetmen: Wes Anderson

Oyuncular: Ralph Fiennes, F. Murray Abraham, Mathieu Amalric, Adrien Brody, Willem Dafoe

Yapım yılı: 2013

Büyük Lebowski

Coen Kardeşler’in absürt komedilerinden Büyük Lebowski, bu kez gerek 1940’lı yılların kara filmlerinin gerekse bu filmlerdeki karakterlerin birer karikatürü olan ve anti-kahraman motifine denk düşen başkarakteriyle izleyicinin karşısındadır. Büyük Lebowski hem konusuyla hem de adıyla, Raymond Chandler’i romanından uyarlanan bir Howard Hawks filmi olan Büyük Uyku’nun parodisi görünümündedir. Eleştirmen David Sterritt tarafından gerek karakteri gerek rüya sahneleri ile gerçeküstü bulunan film, film kültü klasik ya da internet çağının ilk kült filmi olarak anılacaktır.

Yönetmen: Joel Coen, Ethan Coen

Oyuncular: Jeff Bridges, John Goodman, Julianne Moore, Steve Buscemi, Philip Seymour Hoffman, John Turturro

Yapım yılı: 1998

https://youtu.be/_ESdH-CRUAE

Cazcı Kardeşler

Hapisten çıkan Jake Blues kardeşi Elwood ile birlikte eski öğretmenleri Rahibe Mary Stigma’ya gider ve yetiştikleri yetimhanenin on bir gün içinde ödenmesi gereken 5000 dolarlık vergi borcu nedeniyle kapanmak üzere olduğunu öğrenir. İki kardeş, bir zamanlar sahip oldukları ve elemanlarının hepsi bir yere dağılmış orkestrayı yeniden kurmaya karar verirler. Başından beri Jake’in peşinde olan, bombalı tuzaklar kuran, intikam ve öfke ateşiyle dolu eski nişanlısının yanı sıra bir Neo Nazi örgütünün peşlerine takılmasıyla iş sandıklarından daha güç olacaktır.

Yönetmen: John Landis

Oyuncular: John Belushi, Dan Aykroyd, Carie Fisher, Cab Calloway, Henry Gibson, Ray Charles, James Brown, Aretha Franklin, Twiggy, John Lee Hooker

Yapım yılı: 1980

Mambo Italiano

Bob Merrill’in sözlerini yazdığı “Mambo Italiano” adlı şarkı Dean Martin’in yorumuyla ünlenmiştir. Èmile Gaudreault’nun yönettiği, hikâyesi homoseksüel gençlik dünyasında geçen bu romantik komedi adını filmin kahramanı Angelo Barberini’nin çocuk yaşlarda teyzesiyle birlikte dans ederek söyledikleri “Mambo Italiano” şarkısından alır. Kanada’da yaşayan Angelo Barberini, İtalyan bir göçmen ailenin oğludur. Bir gün oğulları yanlarından ayrılıp kendi evine çıkmak istediğini söylediğinde bu durumdan pek memnun olmayan aile, çocukları ancak evlenince yanlarından ayrılsın istemektedir. Daha sonra oğullarının, Nino adındaki çocukluk arkadaşıyla eve çıkacağını öğrenip biraz sevinen aile daha sonra işin aslının farklı olduğunu öğrenecektir.

Yönetmen: Èmile Graudreault

Oyuncular: Luke Kirby, Peter Miller, Ginette Reno, Paul Sorvino, Mary Walsh

Yapım yılı: 2003

Pembe Panter’in Dönüşü

Pembe Panter filmlerinin ilki, dünyanın en bütük ve ışığa doğru tutulduğunda sıçrayan bir panter görünümünde olduğu için “Pembe Panter” adı verilen elmasın çalınmasıyla başlamıştı. Serinin dördüncü filmi olan Pembe Panter’in Dönüşü’nde, Müfettiş Clouseau’nun daha önce bulduğu elmas, Lugash’daki müzede çok iyi korunmasına rağmen becerikli bir hırsız tarafından ikinci kez çalınır. Clouseau, kendi dedektiflik yöntemlerini kullanarak bu meselenin gizemini çözmeye çalışacaktır.

Yönetmen: Blake Edwards

Oyuncular: Peter Sellers, Herbert Lom, Christopher Plummer, Burt Kwouk, Catherine Schell

Yapım yılı: 1975

Polis Akademisi

Bir Polis Akademisi’nde geçen eğlenceli olayları anlatan filmde, kent valisinin aldığı bir karar üzerine, kentteki Polis Akademisi’ne bundan böyle her isteyen girebilecektir. Bu kararın duyulmasından sonra kentin tüm gençleri seçmeler için akın akın akademinin kapısına koşarlar. En başta eski suçlular olmak üzere, işi gücü olmayan ve bir şekilde hayatta dikiş tutturamayan farklı insanların da ilgisini çeker. Böylece oluşturulan yeni, amatör polis ekibi, her biri komik özelliklere sahip yeni kişilerden oluşur. Türlü sakarlıklar ve komik maceralardan oluşan film, sinema izleyicisi tarafından sevilince sekiz filmlik bir seriye dönüştürülmüştür.

Yönetmen: Hugh Wilson

Oyuncular: Steve Guttenberg, Kim Cattrall, G. W. Bailey, David Graf, George Gaynes

Yapım yılı: 1984

Wanda Adında Bir Balık

Modern klasikler arasına girmiş, usta oyuncularıyla göz doldurmuş Wanda Adında Bir Balık adlı komedi filmini Charles Crichton 78 yaşında çekecek ve bu filmle yaşamının hem en başarılı hem de son işini yapmış olacaktır. Filmin afişlerinde, “Cinayet, şehvet, hırs, intikam ve deniz ürünlerinin bir öyküsü” yazmaktadır. Londra’da gerçekleştirdikleri bir elmas soygununun sonunda birbirlerine kazık atmaya çalışan iki Amerikalı’dan, iki de İngiliz’den oluşan dört kişilik bir çetenin öyküsü, komik sahneler içerir. Wanda Adında Bir Balık, modern klasikler arasına girmiş eşsiz bir komedi olarak yerini çoktan almıştır.

Yönetmen: Charles Crichton

Oyuncular: John Cleese, Jamie Lee Curtis, Kevin Kline, Michael Palin, Maria Aitken

Yapım yılı: 1988

Kaynak: Oğuz Makal, Yönetmenleri ve Filmleriyle Gülmenin Sineması, Hayalperest, 2017


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR