Yaşlanmayı Durdurmalı mıyız? | video

Yaşlanmayı Durdurmalı mıyız? | video


Twitter'da Paylaş
0

Eğer şu anda seçmek zorunda kalsaydınız kaç yaşınıza dek yaşamak isterdiniz? Birçoğumuzun vereceği yanıt “Olabildiğince uzun yaşamak isterim” olabilir.

Gittikçe yaşam süremiz artıyor, eskiden insanlar çok genç yaşta ölürken şimdi birçoğu uzun ve sağlıklı hayatlara sahipler. Ancak bu da demek oluyor ki hayatımızın büyük bir kısmını hasta ve bakıma muhtaç şekilde yaşıyoruz. Belki gelecekte yaşlanmayı durdurabiliriz. Ama bunu istemeli miyiz? İşte video tam olarak bunu sorguluyor. İlk başta yaşlanma sürecinin biyolojik etkenlerinden bahsedip sonra olayın felsefi boyutuna değiniyor.

Kurzgesagt nedir?

Kurzgesagt (In a Nutshell) Münih’te kurulan bir Youtube kanalı ve tasarım stüdyosudur. Türlü tasarım projelerinde yer almakla birlikte, en fazla yaptıkları animasyon videoları ile tanınıyor. Kurzgesagt amacını şöyle açıklıyor: “Bilim, uzay, teknoloji, biyoloji, tarih ve felsefe gibi alanlarda daha fazla farkındalık yaratmak istiyoruz. Amacımız insanları öğrenmeye teşvik etmek ve bunu başarmak için mizah ile iyi bir hikâyenin en az doğrular kadar önemli olduğuna inanıyoruz.”

Youtube kanalında yetmişi aşkın video bulunuyor ve her video ilgi çekici bir konuyu ele alıyor. Videolar genellikle on dakikayı aşmıyor. Konu başlıkları da çoğunlukla bir soruyu (“Avrupa Birliği’ne bir son vermeli miyiz?” ya da “Eğer cebinizde bir kara delik bulunsaydı ne olurdu?” gibi) yanıtlamaya çalışıyor ya da merak edilen şeyleri, en önemli noktalarını göz önünde bulundurarak, kısaca açıklıyor.

*Türkçe altyazı için: Ayarlar —> Altyazılar —> Türkçe


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR