Yirmi Dört Saatlik Romanlar
2 Temmuz 2019 Liste Kitap Roman

Yirmi Dört Saatlik Romanlar


Twitter'da Paylaş
0

“Günler dışında nerede yaşayabiliriz ki?” Philip Larkin bu soruyla zamanın acımasız ilerleyişinin, günlük sorumluluklara ve saatlere bölünmesiyle hayatlarımızın karmaşasını ve dramlarını nasıl kuşattığının altını çizer. Bir romanın, karakterlerin bilinçaltına daldığı yirmi dört saatlik bir zaman dilimini kapsaması bir nevi bu soruya yanıt arar.   

“Circadian” (yirmi dört saatlik) adı verilen bu tarz romanlar hakkında pek fazla düşünmemiş olabilirsiniz, yine de muhakkak birini okumuşluğunuz vardır. Bu listede olay örgüsünü yirmi dört saate sığdıran en iyi on romana ulaşabilirsiniz.

Ian McEwan, Cumartesi

Bütün olayları (cinsellik, oyun, trafik kazası, politik tartışmalar, saldırı) bir güne sığdıran McEwan’ın romanı, gecenin erken saatlerinde başlıyor. Beyin cerrahı Henry Perowne gökyüzünde yanmakta olan bir nesne tarafından uyandırılıyor. Ertesi gece kahraman riskli bir beyin ameliyatını tamamlamasıyla hikâye sona eriyor. Bütün bunlar izin gününde başına geliyor.

George Augustus Sala, Twice Round the Clock

Circadian romanların ilklerinden olan bu eserin yazarı Sala, Viktorya Dönemi gazetecisiydi. Belgesele benzeyen bu kurguda Londra’nın gündüz ve gecelerini kayıt altında tuttu. Romanın her bölümü başka bir zaman ve sokağı anlatıyor.

James Joyce, Ulysses

Joyce’un ünlü eseri Homer’in Odysseia’sını Dublin’deki birkaç karakterin bir gününe (16 Haziran 1904) sığdırmayı başarıyor. Bir adamın tıraş olmasıyla başlayıp yatağına dönen aldatılmış bir kocayla sona erer. Destan ve ailesel durumlar iç içe geçer.

Virginia Woolf, Mrs. Dalloway

Woolf Ulysses’i okurken eleştirel yaklaşıyordu, ancak ona “hayatta bir günü anlatan roman” fikrini veren bu eserdi. Milletvekilinin karısı Clarissa Dalloway bir parti için yapılan hazırlıkları denetliyor, Londra'nın merkezinde dolaşıyor ve sonunda misafirlerini ağırlıyor. Zaman Big Ben'in çanları ile ifade ediliyor.

Saul Bellow, Seize the Day (Anı Yaşa)

Bellow kitabı için ironik olarak pozitif bir başlık seçmiş olabilir, ancak romanın kahramanı kendini tanımadığı bir adamın cenazesine yanlışlıkla katılıp orada ağladığı bir vaziyette bulur. Roman işini ve karısını kaybetmiş, çocuklarıyla ve babasıyla kopuk ilişkilere sahip olan başarısız oyuncu Tommy Wilhelm’in hikâyesini anlatıyor. Bir günlük süre boyunca Bellow'un karmakarışık anti-kahramanı hayatını ve başarısızlıklarını gözden geçiriyor.

Alexander Solzhenitsyn, Ivan Denisoviç’in Bir Günü

İlk kez 1962’de Sovyet dergisi Novy Mir’de yayımlanan roman çağdaş edebiyatın klasiklerinden biri. Eser, çalışma kampındaki mahkum Ivan Denisoviç’in, onurunu Stalinist dönemin baskısına karşı korumak için verdiği mücadeleyi anlatıyor.

John Lanchester, Mr. Phillips

Lanchester’ın komik hikâyesi muhasebeci kahramanının işe gitmek için yola koyulduğu, başta sıradan görünen bir gününü anlatıyor. O gün işini kaybeder ve Londra’da dolanırken başına türlü şeyler gelir. Circadian romanların çoğu gibi geniş zaman kipi kullanılarak yazıldı.

Graham Swift, Günyüzü 

Roman özel dedektif George Webb tanık olduğu, hayatını değiştiren cinayetlerden birinin yıl dönümünde, katili yani âşık olduğu kadını ziyaret edişini konu ediniyor. Swift yirmi dört saat konusuna fazlasıyla düşkün. Diğer romanlarından Yarın, tek bir geceyi anlatıyor.

Hanif Kureishi, Intimacy (Mahremiyet)

Kureishi’nin romanı günden çok geceyi anlatıyor. Öğlen vakti başlayan romanda anlatıcının ailesini terk etmeyi planladığına tanık oluyoruz. Günlük işlere ayak uydururken, karısıyla bir kadeh şarap içerken ve çocuklarını yatağa yatırırken neler düşündüğünü ve planladığını okuyoruz. Sabah olunca evden ayrılıyor.

Rachel Cusk, Arlington Park

Arlington Park’ında yaşayan kadınlar huzursuzluk ve çaresizliğin hüküm sürdüğü hayatlara, onları deli eden rutine mahkum edilmişlerdir. Romanın büyük bir kısmında erkekler iştedir, ancak çocuklardan kaçış yoktur ve o gün yağmur yağmaktadır.

 

 

Çeviren: Aslı İdil Kaynar

(Guardian)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR