Charlie Chaplin Efsanesi: Az Bilinen 10 Bilgi
28 Şubat 2019 Kültür Sanat Sinema Liste

Charlie Chaplin Efsanesi: Az Bilinen 10 Bilgi


Twitter'da Paylaş
0

Oynadığı trajikomik karakter Şarlo iledünya çapında üne kavuşan Charlie Chaplin, sinema tarihinin dönüm noktalarından biri olarak bilinir. Döneminin çok ötesinde performanslar sergileyen, sessiz sinema akımında bile izleyiciyi derinden etkileyen bir oyuncuydu Chaplin. Yazar, yapımcı, yönetmen, oyuncu kişilikleriyle büyük ilgi gördü. Siyasal görüşüyle, genç kadınlarla yaptığı evliliklerle de tepki çekti. Siyasal düşüncelerini açık açık belirtmesi ve komünizm propagandası yaptığı iddiası yüzünden ülkeden ayrıldı ve ABD’ye girişi yasaklandı. On bir çocuk babası olarak bundan tam kırk yıl önce hayatını kaybetti. Elbette bir efsane olmayı hâlâ sürdürüyor. Bu listede ise gündemden asla düşmeyen Chaplin efsanesiyle ilgili 10 bilgiyi derledik.

1 Kadın bir film yapımcısıyla birlikte çalıştı

Mabel Normand o dönemlerde yazar, oyuncu, yapımcı ve yönetmendi. Bir kadın olarak sinema piyasasında var olması 1900’lerin ortası için alışkın olunmayan bir durumdu. Charlie Chaplin’le toplam on iki film çekti. Ayrıca Chaplin’in 1914’teki Caught in a Cabaret filmini yönetti ve aynı sene vizyona giren Her Friend The Bandit filminin iki yapımcısından biriydi. Chaplin’in dönemine göre aykırı olan bu kadınla çalışması ise onun ilerici yönüyle bağlantılı olarak görüldü.

2 Bir film stüdyosu kurdu

1919 yılında Charlie Chaplin ve film yapımcıları Douglas Fairbanks, Mary Pickford ve D.W. Griffith bir araya gelerek kendi filmlerini finanse etmek ve yaratıcılığın kısıtlanmasına karşı durmak üzere bir organizasyon (United Artists) kurdu. Bu yeni stüdyonun ilk filmi olan His Majesty, the American aynı yıl vizyona girdi.

3 Birçok filminin müziğini besteledi

Chaplin, besteciliğe 1931’deki filmi Şehir Işıkları ile başladı ve ardından birçok filmi için besteler yaptı. Modern Zamanlar filminde “Smile” isimli şarkısı kullanıldı ve bu şarkı bir klasik haline geldi. Birkaç yıl sonra Michael Jackson tarafından yorumlandı. 1952 yapımı Sahne Işıkları filmine bestelediği şarkıyla ise Oscar ödülü kazandı.

4 Mükemmeliyetçiydi

Charlie Chaplin’in her işini kendisinin yapmasındaki amaç belliydi: Mükemmeliyetçilik. The Immigrant isimli yirmi dakikalık kısa film için binlerce çekim yaptı. Şehir Işıkları filminde iki sözden oluşan tek bir repliği bulunan oyuncu Virginia Cherril, Chaplin’in isteği sonucu bu repliği tam 342 kez tekrarladı.

5 Kabul etmediği bir çocuğun babası olarak bilindi 

1940’larda oyuncu Joan Berry’nin Chaplin’le bir ilişki yaşadığı iddia edildi. Chaplin, Barry’e birlikte New York’a gitmelerini teklif etmişti. New York’ta birlikte zaman geçirdiler. Berry 1943’te bir kız çocuğu doğurdu ve babanın Chaplin olduğunu açıkladı. Chaplin bu iddiayı yaptırdığı kan testleriyle çürüttü ama mahkeme Chaplin’in baba olduğuna karar verdi. Oyuncunun ünü ciddi anlamda sarsılmıştı. Ayrıca çocuk için nafaka da ödemesine karar verilmişti.

6 ABD’ye yıllar sonra ödül almak için döndü

Siyasal görüşleri yüzünden ABD’den ayrılan Chaplin’in ülkeye girişi de yasaklanmıştı. Bu nedenle ailesiyle birlikte İsviçre’ye taşındı ve Hollywood’a bir daha asla dönmemeye karar verdi. Fakat yirmi yıl sonra seksen iki yaşındayken Oscar ödülünü kazandığını öğrendi ve törene katılmaya karar verdi. Törendeki konuşmasında, “Beni buraya çağırarak onurlandırdığınız için çok teşekkür ederim. Hepiniz harikasınız, güzel insanlar,” dedi.

7 Küçük bir gezegene adı verildi

Yüzden fazla küçük gezegen keşfeden Rus bir gök bilimli 1981’de keşfettiği bir gezegene efsane yönetmen anısına “3623 Chaplin” adını verdi.

8 Charlie Chaplin Film Festivali her yıl düzenleniyor

Charlie Chaplin 1960’lı yıllarda yaz aylarını ailesiyle birlikte İrlanda’nın küçük bir köyünde geçirirdi. 2011 yılında bu köyde Charlie Chaplin Komedi Festivali projesi başladı ve o zamandan beri her yılın Ağustos ayında düzenlenmeye devam etti.

9 İsviçre’deki evi müzeye dönüştürüldü 

Chaplin’in yüz yirmi yedinci doğum günü olan 16 Nisan 2016 tarihinde İsviçre’de yaşadığı ev, müze olarak hizmet vermeye başladı. 2016 yılında üç yüz binden fazla kişinin ziyaret ettiği müzede Chaplin filmleri de gösteriliyor.

10 Chaplin’in bedeni mezarından kaçırıldı ve fidye istendi

Charlie Chaplin ölümün ardından bile tartışmalara konu olmayı başardı. 1978 yılında bir grup mezar soyguncusu mezarı kazarak Chaplin’i kaçırdı ve eşini arayarak altı yüz bin dolar fidye istedi. Çok geçmeden yakalanan soyguncular suçlarını itiraf etti ve naaş tekrar gömüldü.

Çeviren: Deniz Saldıran

(Garin Pirnia, Mental Floss)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR