Corona Günlerinde Sanat
19 Mart 2020 Sanat Sağlık

Corona Günlerinde Sanat


Twitter'da Paylaş
0

Dünyanın her bir yanından sanatçılar COVID-19 salgınını mantık çerçevesine oturtmak için eserler ortaya çıkarıyor. Bir kısmı hastanelerde yoğun çalışmakta olan sağlık çalışanlarını konu edinirken diğerleri Hollywood yıldızlarını yüzlerinde maskelerle tasvir ediyor.

Aşağıda bu çalışmaların bazılarını bulabilirsiniz:

İtalya’da Çin mahallesinde yaşıyan Laika adlı sokak sanatçısı tarafından yapılan duvar resmi. Corona etkisiyle doğan ırkçılığa atıfta bulunuyor. Yazıda şöyle yazıyor: “Cahillik salgını yaşanıyor…Kendimizi korumalıyız!”

COVID-19 virüsünün camdan heykeli. İngiliz sanatçı Luke Jerram’ın eseri sanatçının Bristol’daki atölyesinde bulunuyor. Boyutu, virüsün bir milyon katı kadar.

Venedikli sanatçı Franco Rivolli’nin yaptığı duvar resmi, ülkedeki sağlık çalışanlarına teşekkür ediyor. Maske takan hemşirenin sırtında kanatlar bulunuyor ve kollarında İtalya’yı taşıyor.

Japonya’nın ünlü köpeği Hachiko’nun heykeline maske takarken fotoğraflanan polis, yanında maske dağıtan gönüllüyle birlikte.

Hırvat moda tasarımcısı Zoran Aragovic pop-art temalı “neşeli” maske koleksiyonunu yarattı. Virüse karşı pek bir koruma sağlamasalar da alıcısı bir hayli fazla.

Halk da sanatın bir parçası olabilir. Güney Kore’de maskeli bir adam, maske takılmış heykellerin önünden geçerken.

Kazakistan’da bulunan dev sincap heykeli, doğanın değişimini yansıtmak için yapılmıştı. Şimdi kocaman bir maske takıyor.

Çeviren: Aslı İdil Kaynar

(The Star)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR