Doğada Yıllardır Aranan ama Bulunamayan Canlılar
11 Eylül 2019 Doğa Liste

Doğada Yıllardır Aranan ama Bulunamayan Canlılar


Twitter'da Paylaş
0

Kısa süre öncesine kadar aşağıdaki canlıların çoğunun soylarının tükendiği sanılıyordu. Listedeki hayvanlardan bazıları kamuflaj yeteneğine sahip olduğundan keşfedilmesi uzun sürerken diğerleri en beklenmedik yerlerde insanların karşısına çıktı.

1 Bermuda Kara Salyangozu

Saklanma süresi: Kırk yıl

Bermuda’ya özgü bu salyangoz türü 2014’te sokak arasında tesadüfen bulunduğunda araştırmacılar yıllardır bu türü arıyorlardı. Ekolojist Mark Outerbridge bu konuyla ilgili, “İnsanlar on yıllardır bu salyangoz türünü aramaktaydılar. İşe bakın ki aranan tür, beton yığınlarının ve klimaların arasında ortaya çıkıverdi,” şeklinde yorum yaptı.

2 Dağ Cüce Sıçanı

Saklanma süresi: Yetmiş yıl

Fosilleri 1890’larda keşfedildiğinden herkes bu avuç içi büyüklüğündeki canlının soyunun tükendiğini düşünüyordu. Ancak bir tanesi 1960’larda Avustralya’da bulunan bir kayak kulübesinde ele geçirildi.

3 Fernandina Kaplumbağası

Saklanma süresi: Yüz on beş yıldan fazla

On beş dev kaplumbağa türünden biri olan, Galapagos Adaları’nda yaşayan bu kaplumbağanın yüz on iki yıl önce meydana gelen bir volkanik patlama ile neslinin tükendiği düşünülüyordu. Bu yılın başlarında dişi bir Fernandina kaplumbağası saklandığı kabuktan çıktı. 

4 Oryantal Mavi Kanatlı Güve

Saklanma süresi: Yüz Otuz Yıl

Malezya yağmur ormanlarında bulunan bu güve, safir renkli yaban arılarının görünümünü ve davranışını taklit ederek av olmaktan kaçar. Bu türün ilk örneği 1887’de Avusturya’da ele geçirilmişti. Malezyalı bir doktora öğrencisi 2017 yılında, yüz otuz yıldır denk gelinmeyen güveyi buldu.

5 Fairy Lantern (Peri Feneri)

Saklanma süresi: Yüz elli bir yıl

Fotosentez ile değil topraktaki mantarlardan beslenen bu bitki türü çiçek açtığında bir nevi Yaratık filmindeki canavarı andırıyor. Botanikçi Odoardo Beccari’nin 1866’da çizdiği parazit bitkinin resimleri 2017’de bitkiyi arayan araştırmacılara yardımcı oldu. 

Çeviren: Aslı İdil Kaynar

(Mentalfloss)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR