Dünyanın en iyi kütüphaneleri
11 Temmuz 2014 Ne Haber Hayat Eğitim Şehir

Dünyanın en iyi kütüphaneleri


Twitter'da Paylaş
0

DOK: Library Concept Center (Delft, Hollanda)

libraryconceptcenter1

DOK dünyadaki en modern kütüphane olarak biliniyor ama kütüphanenin çalışanları onu daha çok bir kütüphanenin nasıl olabileceğini ve olması gerektiğini gösteren kütüphane konseptli bir merkez olarak görüyor. Kütüphanede bilgisayar oyunları, müzik dinleme bölümleri, konforlu sandalyeler mevcut ve buna karşılık sessiz olmanızı söyleyip çalışmanızı bölen ya da dikkatinizi dağıtan kimse de yok. Burası gerçekten de karşılaşılabilecek en gelişmiş kütüphanelerden biri; öyle ki içeri girdiğinizde eğer telefonunuzun kablosuz bağlantısı açıksa çalışanlardan bir hoş geldin mesajı alıyorsunuz. Kütüphane bünyesinde bir kafe, çalabileceğiniz bir piyano, oyuncaklar, sesli ve sessiz özel çalışma alanları, çizgi roman odası ve sanat galerileri bulunuyor.

Bishan Halk Kütüphanesi (Bishan, Singapur)

bishanhalkkutuphanesi2

Kütüphaneler büyük ölçüde bir tür bilgi ekosistemi olarak kabul edilir. Bu sebepten Bishan Halk Kütüphanesi’nin bir ağaç ev tarzında tasarlanması da anlaşılabilir bir durum. Tamamen cam yapısı ile kütüphane, doğal güneş ışığının içeri girmesine izin veriyor ve bunun da ötesinde renkli pencereler kütüphane içinde oldukça baş döndürücü bir atmosfer yaratıyor. Avlu şeklinde bir iç salona ve onlarca özel çalışma odasına sahip olan kütüphane, raflardan taşan kitap görünümündeki mimarisiyle de dikkat çekiyor.

Birmingham Kütüphanesi (Birmingham, İngiltere)

library-of-birmingham-m050913-c6 Avrupa’nın en büyük kütüphanelerinden olan bu binanın tasarımcısı, onu bir “halk sarayı” olarak tanımlıyor ve binanın asıl amacının, birçok insanın korktuğu uzun kütüphane çalışmalarını “daha az sıkıcı” hale getirmek olduğunu belirtiyor. Birmingham Kütüphanesi hiç şüphesiz sahip olduğu birçok terasla ve çatı katındaki bahçeyle kütüphanelerin getirdiği klostrofobik atmosferi dağıtıyor. Okumak istemeyen ziyaretçiler için kütüphanede bir sanat galerisi, film ve müzik arşivi oldukça geniş olan bir multimedya bölümü ve düzenli olarak etkinlikler sahneleyen bir salon da bulunuyor.

Vancouver Merkez Kütüphanesi (Vancouver, Kanada)

vancouverkutuphanesi1

Merkez Kütüphane, akıl almayacak kadar büyük Vancouver Halk Kütüphanesi’nin yirmi iki bölümünden biri. Vancouver’ın bugüne kadar üstlendiği en pahalı projelerden biri olan Merkez Kütüphanesi’nde insanların okuyarak ya da alışveriş yaparak rahatlayabilecekleri bir ortam hazırlanmış. Roma’daki Collesium’u andıran kütüphane, bina içinde bina anlayışıyla kendi içinde de ayrı katmanlara bölünüyor. Aynı zamanda kütüphanede çalışma aralarında ziyaret edilebilecek kafe ve dükkânlar da var.

Sendai Mediatheque (Sendai, Japonya)

Image

Geleneksel kütüphane anlayışının çok üstünde olan bu kütüphane, Sendai manzarasıyla iç içe olması amacıyla tamamen saydam şekilde inşa edilmiş. Kütüphane ilk katında bir kafeye ve birçok dükkâna ev sahipliği yapıyorken yedinci katında da bir sinema salonu bulunduruyor. Ara katlarda ise sanat galerileri, multimedya bölümler ve rahatlamak ve dinlenmek amacıyla kullanılabilen küçük odalar yer alıyor. Kütüphane, barındırdığı geniş antik kitap koleksiyonuyla da dikkat çekiyor.

Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR