Ekrana Uyarlanan Kitaplar
6 Şubat 2020 Kültür Sanat Kitap

Ekrana Uyarlanan Kitaplar


Twitter'da Paylaş
0

Yılanların Öcü

Fakir Baykurt’un başyapıtlarından Yılanların Öcü, 1962’de Metin Erksan’ın yönettiği film uyarlamasıyla da Türk sinemasının en unutulmaz yapımlarından biri olmayı başarmış bir eser. Fikret Hakan, Nurhan Nur ve Aliye Rona’nın başrollerini paylaştığı film, birçok ödülün sahibi olurken, aynı zamanda ülke çapında büyük ses getiren bir yapım oldu. Daha sonra 2014 yılında televizyon dizisi olarak da ekranlarda yer alan Yılanların Öcü, Erdem Akakçe’nin seslendirmesiyle sesli kitap olarak Storytel’de.

Dünyanın Uyanışı

Genç yazar Şengül Boybaş’ın ilk romanı Dünyanın Uyanışı, ilk Türk Netflix orijinal yapımlarından biri olarak 2019 sonunda Atiye ismiyle izleyiciyle buluştu. Beren Saat’in başrolünde oynadığı dizi çok sevildi ve kitaba olan merak ve ilgiyi de oldukça arttırdı. Sesli kitap olarak da çok sevilen Dünyanın Uyanışı, herkesin dinlemesi için Storytel’de.

Anayurt Oteli 

Yusuf Atılgan’ın ölümsüz eseri Anayurt Oteli, Ömer Kavur tarafından sinemaya uyarlanmış ve film de Türk sinemasının yüz akı yapımları arasında yerini almıştır. Macit Koper’in Zebercet rolüyle büyük beğeni topladığı film çok beğenilmiştir. Bu harika eseri bir de sesli kitap formatında dinlemek için tek yapmanız gereken Storytel’e abone olmak.

Dracula

Edebiyat tarihinin kültleşmiş klasiklerinden biri olan Dracula’nın etkisi ve popülerliği, geçtiğimiz yüzyıl boyunca hiç azalmadı. Onlarca kez beyaz perdeye ve ekrana uyarlanan Dracula, bu yıl da usta senaristler Steven Moffat ve Mark Gatiss tarafından 3 bölümlük bir mini-seri halinde izleyicilerin beğenisine sunuldu. Bu efsaneyi bir de sesli kitap olarak dinlemek isteyen herkes için Dracula, eşsiz bir seslendirmeyle Storytel’de seni bekliyor.

storytel

Yorgun Savaşçı

Türk edebiyatının en önemli yazarlarından biri olan Kemal Tahir’in yazdığı Yorgun Savaşçı, Kurtuluş Savaşı günlerine bambaşka bir bakış açısı getiren bir eser. Sinemaya da uyarlanan, ancak uzun yıllar sansür engeline takılan Yorgun Savaşçı’yı artık sesli kitap olarak da dinlemek mümkün.

Bir Köy Doktorundan Öyküler

Rus edebiyatının en önemli yazarlarından Bulgakov’un bu öyküleri, Daniel Radcliffe ve Jon Hamm’ın başrollerini paylaştığı keyifli bir mini-seriyle yakın zamanda ekranda yerini almıştı. Şimdi bu öyküleri sesli kitap olarak dinlemek de mümkün. Harika bir sesli kitap tecrübesi vadeden Bir Köy Doktorundan Öyküler dinlemen için seni bekliyor…

Şu Çılgın Türkler

Turgut Özakman’ın yazdığı Şu Çılgın Türkler, yine yazarın senaryosunu kaleme aldığı Kurtuluş mini-dizisiyle birlikte, ülkemizin kuruluşunu ve yaşanan zorlu günleri epik bir dille anlatan harika bir eser. Cumhuriyetimizi kuruluş öyküsünü bir de sesli kitap olarak dinlemek istersen, yapman gereken tek şey, kulaklıklarını takmak ve Storytel’e girmek.

Operadaki Hayalet

Defalarca kez beyaz perdeye uyarlanan ölümsüz klasik Operadaki Hayalet, edebiyat tarihinin en çok bilinen eserlerinden biri. Bu önemli eseri sesli kitap olarak dinlemek ise bambaşka bir tecrübe. Operadaki Hayalet’i Murat Eken’in sesinden dinlemek için Storytel’e abone olmayı unutma.

Büyü

Korku filmleri 2000’li yıllarda Türkiye’de de oldukça sevilmeye başlayan ve yerli örneklerini daha sık görmeye başladığımız bir tür. Büyü de kitabından uyarlanan aynı isimli film ile bu türün beyaz perdedeki yükselişini başlatan yapımlardan biri. Dinlemeye cesaretin varsa, Büyü sesli kitap olarak Storytel’de.

Sherlock Holmes

Polisiye edebiyatın ilk ve en önemli örneklerinden, muazzam bir zekanın ürünü olan Sherlock Holmes öyküleri, güncelliğini ve cazibesini hiçbir zaman kaybetmemiş eserler. Bugüne kadar yaratılmış en iyi karakterlerden biri Sherlock Holmes’ü, Benedict Cumberbatch, Robert Downey Jr, Christopher Lee gibi onlarca usta aktör canlandırdı. Sherlock Holmes’ün birbirinden güzel maceralarını sesli kitap olarak dinlemek ise bambaşka bir tecrübe. Kulaklıklarını tak ve hemen dinlemeye başla.


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR