En Çok Satanlar listesinin kültürel bir analizi

En Çok Satanlar listesinin kültürel bir analizi


Twitter'da Paylaş
0

Varsayalım ki son birkaç yılınızı ıssız bir adada geçirdikten sonra medeniyete geri döndünüz. Sizin toplumdan uzak kaldığınız zaman içinde pek çok şey olmuş olabilir: savaşlar, yeni başbakanlar, uzak kaldığınız popüler kültür esprileri... Toplumun siz yokken ne hızla ve nereye doğru ilerlediğini anlayabilmek, bir nevi topluma yetişebilmek için ne yapardınız? Huff Post yazarı Lauren Sarner, bunun için günümüz New York Times En Çok Satanlar listesine bakmayı öneriyor, çünkü hiçbir şeyin kolektif zihniyetimizin ne durumda olduğunu içinde bulunmayı seçtiğimiz hayal dünyası kadar iyi yansıtamayacağına inanıyor. Lauren Sarner’ın analizi bize biraz yabancı mı geliyor? En azından yararlı bazı sonuçlar çıkarılabilir.

1. The Cuckoo’s Calling, Robert Galbraith (JK Rowling)

Listenin birinci sırasında JK Rowling’in takma isimle yayınladığı dedektif romanı yer alıyor. Buradan çıkarabileceğimiz sonuç, genel okurun asık suratlı kahramanlara ve kahramandan bile daha huysuz ve asık suratlı yan karakterlere ilgi duymaya başlamış olması. Bu aynı zamanda okurun satır aralarında Harry Potter’ı bulmayı ümit ettiğinin de bir göstergesi. Yani bu durumdan anlaşılan, genel okur Harry Potter’la vedalaşmayı kabullenemiyor.

2. The Redemption of Callie and Kayden, Jessica Sorensen

İki genç arasındaki zorlu bir aşk hikâyesini konu alan dizinin ikinci kitabının listedeki yerinden çıkartılabilecek ders, ıstırap dolu aşk hikâyelerinden asla kaçamayacak olduğumuz. Tıpkı korku filmlerindeki katiller gibi, tam öldü derken tekrar diriliyorlar.

3. Complete Me, J. Kenner

Genç ve otoriter milyoner, geçmişi sırlarla dolu bir kızla tanışır. Buradan anladığımız ticari başarı elde etmiş bir akıma dahil olma çabası kültürümüzün her zaman bir parçası olmuştur ve olmaya da devam edecektir. Üstelik bu sefer söz konusu akım oldukça absürt: oldukça yakışıklı genç adam ve güzel genç kız arasındaki karşı konmaz çekim gücü, nükteli diyaloglar, inatla kızın peşini bırakmayan adam, gönülsüzce razı olan kız ve sonunda tam bir araya geldiklerinde adamın ortaya çıkan karanlık geçmişi... Grinin Elli Tonu dizisinin başarısınınardından uygulamaya konan bu formülün gelip geçici mi yoksa kalıcı mı olduğunu zaman gösterecek.

4. Three Little Words, Susan Mallery

Biraz 80’lerin sinema kültürünün etkisi altında kalmış olmasının dışında, listenin bir önceki kitabı için söylediğimiz her şey bu kitap için de geçerli.

5. Inferno (Cehennem), Dan Brown

Listenin beşinci kitabı bize şunu gösteriyor ki, en az cinsel enerjinin yüksek olduğu kitaplar kadar, esrarengiz figürler, mitoloji ve kulağa zekice gelen jargonla örülmüş gizemli hikâyeler de insan tarihinin ayrılmaz bir parçası ve yazarlar her daim bundan yararlanmaya çalışıyorlar, çalışacaklar... Niçin mi? Çünkü Drakula bu formülü işe yarar biçimde uygulayabilen ilk hikâye olmuştu ve bu durum Bram Stoker için oldukça iyi sonuçlanmıştı. Bu tarz gizemli hikâyelerin okura çekici gelmesi için güncel bir olayla bağlantılı olması gerekir. Stoker’in Drakula’yı yazdığı zaman için bu güncel olay Karındeşen Jack’ti, günümüzün her daim manşet yapan konusu ise din. Gizli dini tarikatlar günümüz toplumlarının hala ilgisi çeken bir gizem. Ve işte kitap ve e-kitap listesinin ilk beşi böyle. Bu listeden çıkarabileceğimiz sonuç ise, kitap piyasasında ve okur taleplerinde değişen hiçbir şey olmadığı. Belki de son beş yılını ıssız bir adada geçirmiş birisi, Grinin Elli Tonu ile ilgili şakaları anlayamayacaktır ama genel anlamda konuya yabancılık da çekmeyecektir. Peki bu durum artık orijinal bir fikrin olamayacağı anlamına mı geliyor? Yazılabilecek her hikâye zaten yazıldıysa, yeni bir hikâye kaleme almanın bir anlamı kalmadı mı? Tabii ki hayır. Hikâyeler her zaman için, farklı açılardan bakılarak ve taze yorumlar getirilerek yeniden canlandırılabilir. Bu bazen işe yarar ve ortaya harika bir sanat eseri çıkar; bazense istenilen sonucu vermez ve basmakalıp, sıkıcı bir tekrardan öteye gidemez. Piyasanın bu denli bayağı kitaplarla dolu olması şevk kırıcı olabilir ancak bu arayışa, sayfalarından ışıklar saçan o hikâyeyi bulmak için değer.

Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR