En iyi 10 gizem filmi
22 Haziran 2014 Kültür Sanat Sinema Liste

En iyi 10 gizem filmi


Twitter'da Paylaş
0

Flavorwire sitesi, “aklınızı başınızdan alacak” filmler listesinde sinema tarihinin en başarılı on gizem filmine yer vermiş. Sinemaseverler muhtemelen bu önemli filmleri seyretmiştir. Sinema macerasına yeni başlayanlar ya da seyrettiği filmleri dönüp tekrar seyretmekten hoşlananlar için bu listeyi aşağıda yayımlıyoruz. Hayatın temposunun sürekli “yeni” peşinde koşmaya zorladığı bir dünyada, arada sırada eskilere göz atmak faydalı da olabilir. İyi seyirler.

Çin Mahallesi (Chinatown) - 1974

Jack Nicholson ve Faye Dunaway’in başrolü paylaştığı, Roman Polanski’nin yönettiği film detektif ve kara film türlerini başarıyla birleştiren bir başyapıt. Basit bir detektiflik hikâyesinin arkasında saklanan emlak spekülasyonu ve güç ilişkilerinin açığa çıkması filmi bugünün Türkiyesi için daha da ilginç hale getiriyor.

Yeniden Ölmek (Dead Again) - 1991

Kenneth Branagh’ın yönetip Emma Thompson ile başrolü paylaştığı film bir psikolojik gerilim filmi olarak da tanımlanabilir. 1949 yılındaki bir cinayetle başlayan film, 1989 yılında, hafızasını kaybetmiş bir kadın ekseninde sürdürülen soruşturmayla devam eder. Kırk yıl sonra birbirleriyle ilişkilenen karakterlerin ilk cinayet davasındaki karakterlerle olan benzerlikleri ve bağları filmin karmaşık, yer yer doğaüstü öyküsüyle iyice çetrefilleşir.

Kanlı Şaka (Sleuth) – 1972

Anthony Shaffer’ın aynı adlı ödüllü oyunundan uyarlanan filmin başrolünde Laurence Oliver ve Michale Caine yer alıyor. Zengin bir polisiye roman yazarının karısının sevgilisinden kurtulmak için kurduğu tuzakla başlayan film, herkesin karşısındakini alt edebilmek için geliştirdiği karşı taktiklerle devam ediyor ve sonunda “kanlı” bir oyuna dönüşüyor.

Prestij (The Prestige) – 2006

Daha çok Batman filmleriyle tanınan Christopher Nolan’ın yönettiği, başrollerinde Hugh Jackman, Christian Bale, Scarlett Johansson ve David Bowie’nin oynadığı film 19. yüzyıl sonlarında Viktorya İngilteresi’ndeki iki sihirbazın rekabetini anlatıyor. İlk başta beraber çalışan iki yetenekli sihirbaz, gösteri sırasındaki bir kaza sonucu yaşanan ölümden sonra düşman hale gelirler. Filmin iki dalda Oscar adayı gösterildiğini de belirtelim.

Çıkış Yok (No Way Out) – 1987

Kevin Costner ve Gene Hackman’ın başrolleri paylaştığı film ABD Savunma Bakanlığı çevresinde yaşanan bir aşk, cinayet, casusluk hikayesini anlatıyor. Kıskançlık nedeniyle işlediği cinayeti örtmek için bir casusluk hikayesi uyduran Savunma Bakanı’nın başlattığı sahte casus avı çok farklı olayları tetikler ve filmin finalindeki büyük sürprize doğru olayları sürükler.

İlk Korku (Primal Fear) – 1996

Edward Norton’un sinema kariyerine başladığı ve başrolü Richard Gere ile paylaştığı film kilise çevresinde işlenen bir cinayet, savunma ve psikiyatrik bozukluk temalarını işleyen gerilim filmi olarak tanımlanabilir.

Şeytan Ruhlu İnsanlar (Les Diaboliques) – 1955

Henri-Georges Clouzot tarafından yönetilen ve Simone Signoret ile Vera Clouzot’nun başrolleri paylaştığı Fransız gerilim filmi sadist bir erkeği ortadan kaldırmak için işbirliği yapan eş ve metresin hikâyesini anlatıyor. Cinayetten sonra delilleri ortadan kaldırmaya çalışan ikili bir süre sonra işlerin bekledikleri gibi gitmediğini göreceklerdir.

Mulholland Çıkmazı (Mulholland Drive) - 2001

David Lynch’in yazıp yönettiği film, kara film ve sürrealizmin birleştiği, gerçek, hayal ve değişik perspektiflerin âdeta bir bulmaca gibi bir araya getirildiği bir başyapıt olarak değerlendirilebilir. Başrollerinde Naomi Watts ve Laura Elena Harring’in oynadığı filmin müziklerinin de çok beğenildiğini belirtmeden geçmeyelim.

Şeytan Çıkmazı (Angel Heart) – 1987

Alan Parker tarafından yazılan ve yönetilen psikolojik korku filminin başrollerinde Mickey Rourke, Robert De Niro ve Lisa Bonet oynuyor. Bir detektif hikayesi olarak New York’ta başlayan film mekanın New Orleans’a taşınmasıyla psikolojik gerilim ve doğaüstü korku filmine dönüşüyor.

Büyük Uyku (The Big Sleep) – 1946

Amerikalı polisiye yazarı Raymond Chandler’in aynı adlı romanından uyarlanan ve Howard Hawks tarafından yönetilen filmin başrollerinde Humprey  Bogart ve Lauren Bacall oynuyor. Filmdeki önemli cinayetlerden birini kimin işlediğinin filmin yönetmeni tarafından bile anlaşılamadığını ve Chandler’in de bu konuda açıklama getirmekten kaçındığını söylersek, filmi takip etmenin ne kadar zor olduğu konusunda fikir verebiliriz.

Kaynak: flavorwire.com


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR