En Muhteşem Kitapları Öldükten Sonra Yayımlanan 10 Ünlü Yazar
22 Haziran 2018 Liste

En Muhteşem Kitapları Öldükten Sonra Yayımlanan 10 Ünlü Yazar


Twitter'da Paylaş
0

Mihail Bulgakov, Usta ile Margarita

1940 yılında ölen Bulgakov’un romanı Usta ile Margarita 1973’e kadar gün ışığına çıkmadı. Romanın bir kısmı 1966 yılının başında Moscow Dergisi’nde birkaç seri halinde basıldı, 1967’de sadece bir bölümü ve 1969’da samizdat (eski sosyalist ülkelerde yazılmış kaçak yayınlar ve bu yayınların illegal yollarla dağıtılması) versiyonu yayınlandı ama 1973’e kadar bu muhteşem, olağanüstü güzellik kendisini tam anlamıyla gösteremedi.

Sylvia Plath, Ariel

Sırça Fanus, Plath hayattayken yayınlanmış olsa da bu pek önemli değil çünkü Plath’ın parladığı asıl alan şiirdi. Ted Hughes’un müdahalelerine rağmen Ariel neredeyse mükemmel bir kitap. Ariel, Plath’ın ölümünden sonra yayınlanacak olan yedi şiirden yalnızca biriydi ve ölümünden sonra 1982’de Collected Poems kitabıyla Pulitzer Ödülünü kazandı.

John Kennedy Toole, Alıklar Birliği

John Kennedy Toole 31 yaşında intihar ettikten sonra annesi çekmecelerinden birinde yazdığı bir romanın kopyasını buldu. Kitabı yayınlamak için yıllarca uğraştı ama yazar ve profesör Walker Percy dışında iletişim kurduğu herkes tarafından geri çevirildi. Toole’un annesi bir gün aniden profesörün ofisine gitti, profesör taslakları okumak zorunda kaldı ve çok beğendi. Alıklar Birliği 1980 yılında Toole’un intiharından on bir yıl sonra yayınlandı ve bir yıl sonra da Pulitzer Ödülünü kazandı.

Emily Dickinson, The Complete Poems of Emily Dickinson

İki binden fazla şiir yazan Emily Dickinson hayatı boyunca neredeyse hiçbirini yayınlamadı. 18862da ölümünden sonra kız kardeşi Lavinia şiirlerini -Emily mektuplarının yok edilmesini istemişti ama şiirlerle ilgili bir şey söylememişti- yayınlamaya çalıştı. 1890’da düzenlenmiş birçok versiyon ortaya çıktı, bunu 1955’e kadar bir çok cilt ve baskı takip etti ama Thomas H. Jackson, Dickinson’un neredeyse bütün başyapıtlarını eksiksiz ve doğru bir koleksiyonla yayınladı.

Roberto Bolaño, 2666

Kimileri Savage Detectives’i  ya da Antwerp’i daha çok beğenebilir ama 2666’nın Bolaño’nun başyapıtı olduğunu söylemekte bir sakınca yok. Bolaño, romanı bitirmedi “Düzeltmek zorunda olduğum binden fazla sayfa var,” dedi, 2003 yılında ölümünden bir ay önce de “Bu 19. yüzyıla ait bir madencinin işi,” dedi. Karaciğer nakli beklerken de öldü. Kitap, 2004’te İspanya’da, 2008’de ABD’de yüzyılın olmasa bile yılın en iyi kitaplarından biri olarak yayınlandı. 2666, Bolaño’nun sonsuza dek hatırlanmasını sağlayacak bir kitap oldu.

Irène Némirovsky, Suite Française

Irène Némirovsky, 1930’larda Fransa’da yaşayan ve hayatı boyunca on dört kitap yayınlayan bir yazardı. Fakat buna rağmen hiçbir zaman Fransız vatandaşlığı olamadı ve 1942’de “Yahudi kökenli bir vatansız” olarak tutuklanarak tifüsten öldüğü Auschwitz’e gönderildi. Kızı Denise’e bir not defteri bıraktı ama kızı okumanın çok zor olacağını düşünerek defteri elli yıl açmadı aynı zamanda da bağışlamayı düşündü. Defterde iki el yazması buldu ve onları bağışlamak yerine Suite Française olarak yayınladı, kitap çoksatanlar listesine girdi.

Stieg Larsson, Milenyum Serisi

Larsson, 2002 yazında Milenyum Serisi’ne başlamadan önce hiç tanınmamış bir gazeteciydi. On kitabı önceden planlamıştı ve ilk üçünden sonra bağış yapabileceği kadar kazanabileceğini düşünüyordu. İlk iki kitabı ve üçüncüsünün bir kısmını yazdıktan sonra onları İsveçli bir yayınevine sattı. Yazdıklarından hiçbiri yayınlanamadan Larsson 2004’te kalp krizi geçirerek öldü. Ama kitaplarının etkisi hala devam ediyor.

James Agee, A Death in the Family

Bu listedeki üçüncü Pulitzer Ödülü 1955’te öldüğünde hala otobiyografik romanı A Death in the Family üzerinde çalışan James Agee’a gidiyor. Evet Agee, 1941’de basılan Let Us Now Praise Famous Men romanını yazdı ama A Death in the Family’nin en iyi romanı olduğu iddia edilebilir. Roman, David McDowell tarafından düzenlenmiş ve 1957’de yayınlanmıştır.

Hans Fallada, Every Man Dies Alone

Hans Fallada (yarı tanınmış Alman yazar Rudolf Ditzen’in takma adı) ölümünden -bir kaç hafta- sonra yayınlanan bir kitapla tanınan yazarlardan biri. 1947’de basıldı ve bir Alman tarafından yayınlanan ilk Nazi karşıtı roman olarak gösterildi (Ama Primo Levi, bu kitabı Almanların Naziye direnişini anlatan yazılmış en büyük kitap olarak adlandırdı) 2009’a kadar İngilizce’ye tercüme edilmedi ve çevrilir çevrilmez uluslarası en çok satan kitap oldu.

Franz Kafka, Dava

Franz Kafka arkadaşı Max Brod’a ölümünden sonra bütün basılmamış işlerinin yakılmasını istediğini söylemişti ama Max Brod arkadaşının son isteğini reddederek bugün ona minnettar olmamızı sağladı.

Çeviren: Yaprak Sayın

(LitHub)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR