Francis Ford Coppola ile Kitaplar Üstüne: “Her kitabın bana katacak bir şeyleri olduğuna inanırım.”
26 Aralık 2017 Söyleşi

Francis Ford Coppola ile Kitaplar Üstüne: “Her kitabın bana katacak bir şeyleri olduğuna inanırım.”


Twitter'da Paylaş
0

Okuduğum tüm kitaplar yazma sanatımı geliştirecek dersler niteliğinde. Zaten güzel bir şeyler okuyunca, yazmak için de hevesleniyorsunuz.

En çok Baba üçlemesiyle tanıdığımız Francis Ford Coppola, İtalyan asıllı yönetmen, film yapımcısı ve yazardır. Live Cinema and Its Techniques isimli bir kitabı da bulunan Coppola, bir okur olarak ise genellikle tarih, bilim, din ve felsefe kitaplarını okuduğunu söylüyor. Ayrıca, çok satan kitaplardan pek hoşlanmadığını belirtiyor.

 Şu sıralar komodininizde duran kitaplar neler?

FFC: Stefan Fatsis’ten Wild and Outside: How a Renegade Minor League Revived the Spirit of Baseball in America’s Heartland. Genellikle komodinimde bir Kindle bulundururum ama bu kitabı bana bir arkadaşım önerdi ve e-kitap versiyonu yoktu. İçinde tam da merak ettiğim bilgiler var. O yüzden okurken bir elimde de kalem bulunduruyorum, sürekli notlar alıyorum, bazı yerlerin altını çiziyorum. Kısa bir süre önce de Darkness at Noon romanını okumuştum ve bitirince neden büyük eserler arasında anıldığını anladım. Harika bir hikâyede olması gereken tüm öğeleri barındırıyor: Sürprizler, aydınlatıcı bilgiler, zamansız siyasi görüşler ve çarpıcı bir son. Okuması çok keyifli bir romandı. Aynı zamanda Walter Isaacson’ın yazdığı Leonardo da Vinci biyografisini de okuyorum. Bu biyografi bana tarihteki önemli kişiler hakkında çok şey bildiğimizi sandığımızı ama aslında hiçbir şey bilmediğimizi gösterdi.

Son zamanlarda okuduğunuz en iyi kitap neydi?

FFC: Louisa May Alcott’tan Küçük Kadınlar. Ondan önce Necib Mahfuz’dan Kahire Üçlemesi’ni ve Herman Melville’den Typee romanını okumuştum. Onlar da çok iyiydi.

Okuyacağınız kitabı seçerken nelere dikkat ediyorsunuz? Kitap yorumlarına ya da arkadaşlarınızın önerisine göre mi seçiyorsunuz?

FFC: Bazen aldığım duyumlara bazen de zevkine güvendiğim bir arkadaşımın önerisiyle. Fakat asla o sırada üstünde çalıştığım konuyla ilgili kitaplar okumam. Daha çok kafamı dağıtmak için, uyumadan önce biraz keyiflenmek ve rahatlamak için okurum. Genellikle kurmaca roman, tarih, felsefe, fizik, hücresel biyoloji türünde kitaplar okuyorum. Ara sıra da günümüz siyaset bilimiyle ilgili enteresan kitaplar okumayı seviyorum. Joshua Green’in Steve Bannon: Devil’s Bargain kitabı buna güzel bir örnek.

Son zamanlarda okuduğunuz bir kitaptan öğrendiğiniz enteresan, önemli bir şeyler var mı?

FFC: Küçük Kadınlar’dan aşkı, sevgiyi doğru ifade etmenin gösterişsiz ve basit olduğunu öğrendim. Yoksulluk bize bu duyguları en içten şekilde anlatmayı, yaşamayı öğretiyor.

Yakın zamanda ilk defa okuduğunuz bir klasik roman var mı?

FFC: Küçük Kadınlar, Don Quijote ve My Ántonia.

Yazma tarzından ilham aldığınız çağdaş bir yazar var mı?

FFC: Jeffrey Eugenides. Bakir İntiharlar’dan çok etkilenmiştim. Kızım Sofia’nın da oynadığı ilk film. Aynı yazarın Middlesex’ini de beğenmiştim.

Öykü yazarlarından kimleri beğeniyorsunuz?

FFC: Hawthorne ve Poe’yu severim. Robert Olen Butler’ın Fair Warning’i de güzeldir. John Collier’in öykülerini de beğeniyorum.

Film yapımcısı-yönetmen kişiliğiniz için en ilham verici, etkileyici kitabı sorsak?

FFC: Joseph Conrad’dan Karanlığın Yüreği derim. Gustave Flaubert’in yazdığı herhangi bir metin de olur. Aynı şekilde Walter Scott’tan Ivanhoe’nun da bendeki etkisi büyüktür.

Sinemaya uyarlamak istediğiniz romanlar, öyküler var mı? Kitapları bu gözle okur musunuz?

FFC: Artık romanlara bu şekilde yaklaşmıyorum, sinemada kullanmak için materyal toplamıyorum. Daha çok kendi yazdığım senaryolarla ilgileniyorum. Okuduğum tüm kitaplar yazma sanatımı geliştirecek dersler niteliğinde. Zaten güzel bir şeyler okuyunca, yazmak için de hevesleniyorsunuz.

Şaraplarla ilgili favori bir kitabınız var mı?

FFC: Alexis Lichine, Wines of France.

Genellikle klasik kurmaca, tarih, bilim, din ve felsefe üstüne okuyorum. Çok satanları okuduğum pek söylenemez.

Ne zaman ve nasıl okumaktan hoşlanırsınız? Kâğıt baskı mı e-kitap mı tercih edersiniz? Sabahçı mısınızdır akşamcı mı? Aynı anda tek kitap mı okursunuz birden fazla mı?

FFC: Eğer o sıralar çalıştığım konuyla ilgili bir şeyler okumuyorsam genellikle uyumadan önce okumayı tercih ederim. Bir seferde tek kitap okurum ve onu bitirmeden diğerine başlarım. Kindle’dan okumayı seviyorum. Neden diye sorarsanız hem hafif, tutması kolay hem kendinden aydınlatmalı hem de işaretlediğim bölümleri sonradan bulmak kolay.

Hangi türlerden hoşlanırsınız, hangilerinden kaçınırsınız?

FFC: Genellikle klasik kurmaca, tarih, bilim, din ve felsefe üstüne okuyorum. Çok satanları okuduğum pek söylenemez.

Kütüphanenizdeki hangi kitabın varlığı bizi şaşırtırdı?

FFC: Barbara Gregorich, Women at Play: The Story of Women in Baseball.

En sevdiğiniz roman karakteri kim? İyi ya da kötü olabilir.

FFC: Savaş ve Barış’taki Natasha, Monte Kristo Kontu’ndaki Danglars ve Darkness at Noon’daki Gletkin.

Çocukluğunuzda nasıl bir okurdunuz? Elinizden düşmeyen kitaplar var mıydı?

FFC: Küçükken tüm masalları okurdum, kreşte de arkadaşlarıma anlatırdım. Hans Christian Andersen ve Grimm Kardeşler en sevdiğim yazarlardandı. Daha sonraları daha ciddi kitaplar okumaya başlayınca, sanırım on beş yaşlarındaydım, İhtiras Tramvayı’nı okumuştum ve bayılmıştım.

Eğer ABD başkanına okuması için bir kitap verecek olsaydınız bu ne olurdu?

FFC: Bill McKibben, The End of Nature (Doğanın Sonu). 

Edebi bir akşam yemeği daveti veriyorsunuz diyelim. Hayatta ya da değil, hangi üç yazarı davet ederdiniz?

FFC: Tolstoy, Flaubert ve Virginia Woolf.

Sizi hayal kırıklığına uğratan bir kitap oldu mu? Ya da bitirmeden yarıda bıraktığınız?

FFC: Yolda (Jack Kerouac). Kitaba başlarken daha güzel bir şeyler bekliyordum. Fakat sevsem de sevmesem de elimdeki kitabı bitirmeye çalışırım her zaman. Her kitabın bana katacak bir şeyleri olduğuna inanırım.

Henüz yazılmamış ama yazılsa severek okurum dediğiniz bir kitabı tarif eder misiniz?

FFC: “Moda Kader Değildir”: Bu kitap Amerikalılara iklim değişikliğinin ve ilaç lobisinin korkunç etkilerinden kaçınmaları konusunda yol gösterecek.

Okuma listenizde sıradaki kitap hangisi?

FFC: Leonardo da Vinci’yi bitireyim de gerisini sonra düşünürüm.

Çeviren: Deniz Saldıran

(NY Times)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR