Grimm Masallarının En Güzel 10 İllüstrasyonu
4 Şubat 2020 Kültür Sanat Sanat

Grimm Masallarının En Güzel 10 İllüstrasyonu


Twitter'da Paylaş
0

Fantastik edebiyat üzerinde çalışan ve masalların psikolojisi hakkında yıllarca araştırma yapan J.R.R. Tolkien bu türlerin asıl amacının “çocuklar için” yazmak olmadığını ileri sürdü. Çocuklar için yazmak diye bir şey yoktu. Neil Gaiman çocukların karanlıktan korunması gerektiğine inanmıyordu, hatta bu, daha kötü şeylere neden oluyordu. Maurice Sendak, "Çocuklar için yazmıyorum, ama birileri çıkıyor ve çocuklar için yazdığımı söylüyor!" dedi. 

Belki de çocukların doğal zekâlarına ve zor duygularla başa çıkma yeteneklerine olan saygı, Grimm Kardeşler'in masallarını bu kadar büyüleyici kılan şeydir. Kardeşler 1812'de kitaplarının ilk baskısının önsözünde, anlattıkları hikâyelerin amacının “bundan zevk alabilecek herkese zevk vermek” olduğunu yazdılar.

Hikâyeleri, iki yüzyıl boyunca insanların hayal gücünü besledi ve nesiller boyunca, sanatçılara onları yeniden yorumlamak ve yeniden yorumlamak için ilham verdi. Bu hikâyelerin, hem günümüz hem de daha eski dönemde yaşamış sanatçılar tarafından yapılan, birçok farklı tarza sahip illüstrasyonlarına aşağıda ulaşabilirsiniz:

Edward Gorey, Kırmızı Başlıklı Kız

Maurice Sendak, Goblinler

Lisbeth Zwerger, Yedi Karga

Shaun Tan, Rapunzel

Andrea Dezsö, Kurbağa Prens

Lorenzo Mattotti, Hansel ve Gretel

David Hockney, Balığın İçinde Saklanan Çocuk

Barbara C. Freeman, Pamuk Prens ve Rose Red

Kay Nielsen, Hansel ve Gretel

Arthur Rackham, Kırmızı Başlıklı Kız ile Hansel ve Gretel

Derleyen: Aslı İdil Kaynar


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR