Güney Amerika’dan 5 Akıl Almaz Nokta
2 Aralık 2018 Gezi

Güney Amerika’dan 5 Akıl Almaz Nokta


Twitter'da Paylaş
0

Latin Amerika’nın en akıl almaz noktalarından beşi çevresinde kısa ve renkli bir tur.

Güney Amerika 20 milyon kilometrekare üzerinde yer alan çöller, buzullar, plaj cennetleri, yağmur ormanları ve dünyanın en uzun nehirlerine sahiptir. Ama bu ışıltılı listenin içinde benzersiz güzelliğe sahip bazı noktalar var.

İşte bunlardan sadece beşi.

Río Caño Cristales

Kolombiya’da And Dağları’nın doğusunda yer almaktadır. 100 kilometre uzunluğundaki bu nehir yılın belirli mevsimlerinde sıcaklık, güneş ışığı ve derinliği belli bir orana ulaştığında suyun rengi pembe, sarı ve maviye döner. Bunun nedeni nehir yatağının macarenia clavigera adı verilen küçük bir endemik su bitkisine ev sahipliği yapmasıdır.

Salar de Uyuni Gölü

Dünyanın en büyük tuz dairesi olan göl 10.000 kilometrekarelik bir alanda sayısız adadan oluşur. Yağmur mevsimi boyunca ince bir su tabakasıyla kaplanır, yüzeyindeki her şeyi ve gökyüzünü yansıtır. İnsanların ve araçların üzerinde gezebildiği koskocaman bir ayna gibi gözükür.

Perito Moreno Buzulu

Arjantin gölünün güney ucunda bulunan ve 240 kilometrelik bir alanı kaplayan buzul karaya yaklaşır ve deniz seviyesinin yaklaşık altmış metre üzerindedir. Her üç ya da dört yılda bir buz kütlesinin yüzü çöker ve heybetli bir manzara yaratır.

Angel Şelalesi

Venezuela’da bulunan Engel Şelalesi 979 metre yüksekliğiyle dünyanın en yüksek şelalesidir. Şelaleyi, 20. yüzyılın başlarında, kâşif Ernesto Sanchez La Cruz keşfetmiştir. Sisli bir görüntüye sahip olan şelalenin suları, kuzeye doğru yol alarak Churun Nehri’ne karışır.

Atacama Çölü

Şili gezegendeki en kurak bölgeye ev sahipliği yapmaktadır. Dünyadaki en eşsiz yerlerden biri olan çöl 100.000 kilometrekareden fazla alanı kaplamaktadır. Bu bölge üç milyon yıl önce bir deniz yatağıydı ama şu anda gökyüzünü gözlemlemek için gezegendeki en iyi yerlerden biri.

 

Çeviri: Yaprak Sayın

(Faena)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR