Mordillo'nun Anısına, 30 Karikatürü
1 Temmuz 2019 Kültür Sanat Sanat

Mordillo'nun Anısına, 30 Karikatürü


Twitter'da Paylaş
0

Arjantinli karikatürcü Guillermo Mordillo 29 Haziran'da, seksen altı yaşında hayata gözlerini yumdu. Mordillo, bombeli burunlu insan ve uzun boyunlu hayvan figürleriyle ülkemizde de tanınıyor ve bütün dünyada çok seviliyordu.

Guillermo Mordillo 4 Ağustos 1932’de Buenos Aires’e göçen İspanyol bir ailenin çocuğu olarak doğdu. 1960’larda Paris’e gitti, daha sonra ailesiyle birlikte 1997’ye kadar Mallorca’da yaşadı.

1950 yıllarında çocuk kitapları için çizim yapmaya başladı, daha sonraları karikatür üzerine çalıştı ve Peru’daki uluslararası bir reklam ajansında sanat yönetmeni oldu. Çizdiği ilk tebrik kartlarında markası hâline gelecek figürler ortaya çıkmaya başladı.

Karikatür derlemesi The Pirate Ship (Korsan Gemisi) 1970’lerde karikatürleri en fazla basılan sanatçılardan biri olmasını sağladı. Kısa bir süre sonra figürleri kitaplar, çizgi filmler, posterler, resim kartları, bulmacalar, takvimler, kırtasiye malzemeleri, oyun kartları, tişörtler ve spor kıyafetlerinde yer aldı. Kitapları Fransız yayıncı Glénat tarafından yayımlanıyordu. Mordillo eserlerini yaratırken dünyanın dört bir yanındaki şehirlerden ilham aldı. Devasa, yuvarlak Mordillo karakterleri Pisa Kulesi’ne yaslanırken ya da Londra’daki Big Ben’in üzerinde görülebilir.


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR