Mülteci Sorunuyla Yüzleşin: Ai Weiwei’nin Çitleri
13 Kasım 2017 Hayat Şehir Sanat

Mülteci Sorunuyla Yüzleşin: Ai Weiwei’nin Çitleri


Twitter'da Paylaş
0

Casey Lesser

“Hoşgörünün kalmadığı bir zamanda yaşıyoruz. Birbirimizden tamamen ayrıştık.”

Ai Weiwei hiç durmayan bir sanatçı. Dünyanın farklı yerlerinde devam eden sergileri ve Trump protestosuna ek olarak şimdi de üç yüz parçadan oluşan “Good Fences Make Good Neighbors” (İyi Çitler İyi Komşuları Getirir) çalışması New York’un dört bir yanında sergilenmeye başladı. Aynı zamanda İnsan Seli (Human Flow) isimli mülteci krizi belgeseli de gösterime girdi.

Belgeselin başında ekranda bazı istatistikler yer alıyor: “Berlin Duvarı 1989’da yıkıldığında dünyanın 11 ülkesinde sınır çitleri ve duvarları vardı. 2016 yılına geldiğimizde ise toplam 70 ülke bu çitlerden ve duvarlardan inşa etmişti.” Buradan yola çıkan Weiwei New York’ta bir sanat organizasyonu olan Public Art Fund aracılığıyla yeni projesini sundu ve New York’un dört bir yanına çitler inşa etti.

Adını Robert Frost’un “Mending Wall” şiirinden alan çalışma New York’un farklı bölgelerinde sergilenmeye başladı. Weiwei bu çalışmalarıyla hem dünyadaki mülteci krizine dikkat çekmek istiyor hem de sınır duvarlarıyla oluşturulan ayrımcılık politikalarını işaret ediyor. Son yıllarda altmış beş milyondan fazla insan yaşadığı yeri terk etmek zorunda kaldı. Sanatçının amacı da New York’tan başlayarak tüm dünyanın gözünde bu krizi görünür kılmak.

“Sınırlar ve bölgeler kimliğimizi oluşturuyor ve kendimiz ve etrafımızdakiler hakkındaki düşüncelerimizi şekillendiriyor. Hoşgörünün kalmadığı bir zamanda yaşıyoruz. Birbirimizden tamamen ayrıştık. Bizi renklere, ırklara, dinlere, milletlere göre böldüler. Özgürlük, insanlık, birbirimizi ve zamanı anlama gibi önemli kriterler varken bu gibi gruplara sıkışıp kalmamız çok anlamsız,” diyor Weiwei.

Sanatçı Weiwei de tüm bu anlattıklarının sıkıntısını birebir yaşamış biri. Çocukluğunda şair olan babasının siyasi düşünceleri sebebiyle sürgünde yaşıyor, büyüdüğünde ise kendi düşünceleri sebebiyle baskı görüyor. Hapse atılıyor, pasaportuna el konuluyor. Aslında sahip olduğu düşünceler insan hakları ve ifade özgürlüğünden farklı bir şey içermiyor.

İnsan Seli belgeseli ise çok farklı bir proje. Weiwei belgeselin çekim sürecinde Türkiye ve Yunanistan’dan başlayarak Ürdün ve Afganistan’a kadar seyahat etti. Kırk mülteci kampını ziyaret etti ve oradaki göçmenlerle konuştu. Yüz kırk dakikalık belgesel izleyenleri krizin boyutu ve insanların neler yaşadıkları konusunda uyarıyor, ani ve şiddetli bir etki uyandırıyor. “Good Fences Make Good Neighbors” projesi ise böyle bir etki uyandırmasa da New Yorkluların durup düşünmesine neden oluyor.

Çeviren: Deniz Saldıran

(Artsy)

*Fotoğraflar Public Art Fund organizasyonunun resmî sitesinden alınmıştır.

(www.publicartfund.org)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR