Peki Nasıl Daha Fazla Okuyabiliriz?

Peki Nasıl Daha Fazla Okuyabiliriz?


Twitter'da Paylaş
0

Birden fazla kitabı aynı anda okumak...

Gökhan Güvener

Okunmayı bekleyen onca kitaba karşın, buna ayırabileceğimiz sınırlı bir zamana sahibiz. Peki nasıl daha fazla okuyabiliriz?

Kendi hayat pratiğimde geliştirdiğim bazı yöntemleri paylaşmak istedim. Sizler de önerilerinizi yorumlar bölümünde yazabilirsiniz.

1 Başlanan bir kitap için zaman sınırlaması koymak. Bu hafif seviyede bir anksiyete kaynağına da dönüşüyor ama inanın çok etkili. İmkânsız süreler belirlemeden makul ve çok katı olmayan bir bitiş zamanı, işi disipline ediyor. "7-10 gün içinde bitirmeliyim veya 2-3 hafta içinde" gibi. 2 Birden fazla kitabı aynı anda okumak. Okunan kitap çok akıcı gitmiyor veya (değişen ruh halimize göre) o an için cazibesini kısmen yitiriyor diyelim; hemen öbürüne geçmek, benzer durum olduğunda tekrar diğerine dönmek iyi bir çözüm. Özellikle bambaşka türlerde iki (hatta üç) kitap düzeni etkili bir yol. Kurmaca olan-olmayan ya da ağır ve düşünme molaları isteyen bir kitap-popüler bir keyif kitabı gibi kombinasyonlar oluşturmak daha iyi. 3 Aynı yazarın kitaplarını art arda okumak. Bu da ekstra bir motivasyon sağlıyor. Yazılış veya yayınlanış sırasıyla takip edince, özellikle yazarın dili, üslubu, gösterdiği gelişim, önem verdiği konular, izlediği yol gibi şeyleri takip etmek de keyif veriyor. 4 Gerekiyor ise bir okuma gözlüğü. Kırklı yaşlar sonrasının kaçınılmaz dertlerinden biri presbiyopidir. (Henüz bu yaşlarda olmayan okurları da ilerde ilgilendirecek ne yazık ki.) Bilmeyenler için, gözlerimizin yaşla birlikte yakını görme kabiliyetinin azalması anlamına geliyor. Kimi zaman "okumakta güçlük çekiyorum" yakınmalarının altında bu rahatsızlık yatar. Görsel olarak iyi odaklanamadığımızdan okumak için çok daha fazla efor sarf etmek zorunda kalır ve yoruluruz farkında olmadan.  Önceden bir kırma kusurunuz yoksa, başlangıç için +1 veya +1,5 bir yakın gözlüğü okuma performansı ve keyfinizi mucizevi biçimde artıracaktır. Yaşlanıyorsunuz ve bu hayatın bir gerçeğidir, direnmeyin.

5 Mümkün olan her fırsatta, ulaşım için toplu taşıma kullanmak. Bu da fazladan okuma zamanları yaratmak için harika bir fırsat. Alışkanlık haline geldiğinde duraklara inerken, çıkarken, beklerken geçen beşer onar dakikaları da okuyarak değerlendirmeye başlayacaksınız. Yolun nasıl geçtiğini bile anlamıyorsunuz üstelik. Ölü zaman verimli zamana dönüşüveriyor birdenbire. 6 Dışardaki boş zamana, evdeki boş zamana ayrı kitap düzenleri kurmak. Kesinlikle zaman kazandırıyor, “koşullar uygun ama şu anda okumakta olduğum kitap yanımda değil” gibi bahaneleriniz kalmıyor. 7 Okuma programlarıyla zenginleştirilmiş tablet, iPad hatta daha güzeli bu iş için üretilmiş e-okuyucuların sağladıkları e-kitap kolaylığı. (Elimde kitabı hissetmeliyim diyenlere saygı duyuyorum ama inanın alışınca bu da büyük keyif.) Öyle sahilde, güneşte okunmaz gibi önyargıları yıkın, e-mürekkepli okuyucular aydınlık karanlık her ışık ortamında okunuyor. Her yerde yanınızda taşıyabileceğiniz, üstelik avucunuza sığan binlerce kitaplık bir kütüphane. Normal bir kitapla çok zorlanırsınız ama mesela koşu bandında iken bile karakterleri büyüterek okuyabiliyorsunuz. Üstelik okumak, vaktin nasıl geçtiğini anlamadan daha fazla tempolu yürüyüş yapmayı da sağlıyor. Aynı anda hem spor hem okuma keyfi, daha ne isteriz?

8 Özellikle benim gibi sinema tutkunları için bir çıt daha az daha öz film. Aslında bu formülü işimiz ve ailemiz dışında, zamanımızı çalan ama bize kitaplar kadar katkısı olmayan bütün alışkanlıklarımız için uygulayabiliriz. Her birinden kazandığımız kısa zaman dilimleri bir araya gelince, okumada değerlendirebileceğimiz önemli ek süreler kazandırıyor.

9 Paylaşmak-aktarmak. Okuduğunuz güzel kitapları dostlarla paylaşmak, onlardan yorumlar ve farklı öneriler almak, kitaplar üzerine sohbetler yapmak hem okuma eyleminden alınan keyfi çok arttırıyor hem de yeni okumalar için motive ediyor. Sosyal medyada benzer alışkanlık ve hobilere sahip okuma tutkunlarını bir araya getiren platformlar, edebiyat grupları, ayrıca okurları ve kitapları buluşturan internet siteleri bu aktarımlar için şahane bir altyapı sunuyor.


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR