Salman Rushdie ile Kitaplar Üstüne
2 Ekim 2015 Ne Haber Söyleşi

Salman Rushdie ile Kitaplar Üstüne


Twitter'da Paylaş
0

Salman Rushdie’nin yeni romanı yayımlandı: Two Years Eight Months and Twenty-Eight Night. Rushdie, Christopher Hitchens'tan hemen hemen her şeyin onu güldürdüğünü söylüyor, “Hitch'e dair en çok özlediğim şey, kahkaha,” diyor. Salman Rushdie ile yeni yapılmış bu soru-yanıtı, biz epeyce ilginç bulduk.

Şu anki başucu kitaplarınız neler?

Yeni bitirip etkilendiğim, Ta-Nehisi Coates'tan Between the World and Me; yeni yükselişte olan Jack Weatherford'dan Cengiz Han; yeniden keşfettiğim ve gerçekten hatırladığım kadar iyi olan Joan Didion'dan The White Album; bana golf sporunu –en azından okuduğum sırada– ciddiye aldıran P.G. Wodehouse'un The Heart of a Goof’u ve Saul Bellow'dan, neredeyse her zaman başucumda olan, Humboldt'un Armağanı.

Tüm zamanlardan en favori romancınız kim?

“Tüm zamanlar” çok uzun bir süreç. Yarattığı dünya içinde yaşadığımız Kafka olduğu zamanlar oluyor, hayal gücünün müthiş verimliliği ve düzyazısının güzelliği için Dickens olduğu zamanlar oluyor. Fakat muhtemelen herkesten fazla James Joyce diyebilirim.

Özellikle hangi türleri okumayı seviyorsunuz ve hangilerinden kaçınırsınız?

Okuma alışkanlıklarımı çok fazla kategorilendirmiyorum. Genelde herhangi bir nedenden ötürü dikkatimi çeken kitapları okurum. Ama şu aralar mesleki nedenlerle ilgilendiğim bir tür var, o da “kurmaca olmayan roman”. Çünkü New York Üniversitesi’nde bu konu üstüne ders vermeye başlayacağım. Bu yüzden Mailer'ın Armies of the Night’ı, Keneally'nin Schindler'in Listesi kitabı, Capote'nin Soğukkanlılıkla’sı ve nicesi. Kaçındığım türler? Hımm… pornografi, bu da bir tür değil mi?

Fetva yüzünden saklandığınız dönemde özellikle aradığınız, size o dönemi atlatmanızda yardımcı olan kitaplar oldu mu?

Belli nedenlerden ötürü aydınlanma çağı yazarlarına tutunmuştum. Voltaire'in Candide’i, Diderot'nun Kaderci Jacques ve Efendisi kitabı, Rousseau'nun İtiraflar’ı, aynı zamanda John Stuart Mill'in Hürriyet Üstüne’si. Kopmamak için biraz kitap eleştirisi de yaptım. Philip Roth'un The Facts’ini beğenmediğimi ve Kurt Vonnegut'ın Hokus Pokus’unu pek beğenmediğimi hatırlıyorum, bu yüzden beni hiç affetmedi ki bu durum beni çok üzdü, çünkü Mezbaha No:5, Kedi Beşiği ve The Sirens of Titan gibi birçok kitabına hayranlık duyarım.

Sizi güldüren en son kitap neydi?

Christopher Hitchens'ın (ve benim) İngiliz edebiyatındaki en harika anti-Nazi hiciv olduğuna inandığı konuşmayı da içeren P.G. Wodehouse'un The Code of Woosters’ı.

Sizi ağlatan en son kitap?

Okurken ağlamam, gerçekten, ama bir seferinde Soytarı Şalimar’da sevdiğim bir karakterin ölüm sahnesini yazarken ağlamıştım.

Sizi öfkelendiren en son kitap?

Aklıma hiç gelmiyor. Beni öfkelendirebileceğini tahmin ettiğim kitaplardan kaçınma eğilimim var. Obama'nın Dreams From My Father’ı bir istisna olmakla birlikte, politikacıların yazdığı kitaplar genelde sinir bozucu oluyor. Bir seferinde yanlışlıkla kitapçıda Donald Trump'ın bir kitabını gördüm ve hemen oradan uzaklaşmak zorunda kaldım.

Hindistan hakkında ya da Hintli veya Anglo-Hintli yazarlar tarafından yazılmış favori kitaplarınız neler?

E.M. Forster'dan Hindistan’a Bir Geçit, Anita Desai'den Clear Light of Day, Suketu Mehta'dan Maximum City.

En sevdiğiniz kurmaca kahraman ve en sevdiğiniz antikahraman ya da kötü karakter kim?

Kahraman: Yaratıkların ve kuşların iç organlarını büyük bir zevkle yiyen Bay Leopold Bloom. Aynı zamanda bir antikahraman olmasına rağmen. Daha kahramanca bir kahraman dersek... zamanında, Sam Gamgee ikilinin kahramanı olmasına rağmen, büyük bir Frodo hayranıydım. Kötü karakter: Dickens'ta bunlardan bir sürü var. Uriah Heep, Hackford Squeers. Daha yeni olarak, belki Joseph Heller'in Catch-22’sindeki Milo Minderbinder.

Çocukken nasıl bir okurdunuz? En sevdiğiniz kitaplar ve yazarlar nelerdi/kimlerdi?

Benim zamanımda –ve muhtemelen hâlâ– Hindistan'daki bütün çocuklar P.G. Wodehouse ve Agatha Christie'ye kafayı takmıştı. Her ikisinin de bir yığın kitabını okudum. Ayrıca Arthur Ransome'un Swallows and Amazons kitabını severdim çünkü o İngiliz çocuklarına Lake District'te teknelerde oyalanmaları ve ebeveyn gözetimi olmaksızın tehlikeli maceralar yaşamaları için ne kadar çok özgürlük tanındığına inanamazdım.

Sizi bugün olduğunuz kişi yapan bir kitap ismi verseydiniz bu hangisi olurdu?

Binbir Gece Masalları.

Devlet başkanına okuması için bir kitap önerecek olsanız bu hangi kitap olurdu?

Binbir Gece Masalları.

Edebi bir akşam yemeği partisine ev sahipliği yapıyorsunuz diyelim, hangi üç yazar davetli olurdu?

Yaşayan: Auster, DeLillo, McEvan. Ölü: Joyce, Proust, Kafka.

Hayal kırıklığı, şişirilmiş, iyi değil… En son okuduğunuz, beğenmeniz gereken ama beğenmediğiniz kitabı hatırlıyor musunuz? En son hangi kitabı bitirmeden bıraktınız?

Beğenmem gerekirdi ama beğenmedim. Bunu söylediğim için başım hep belaya giriyor ama... Middlemarch. Bitirmediğim: Go Set a Watchman.

Hayat hikâyenizi kimin yazmasını isterdiniz?

Üzgünüm, bunu zaten yaptım.

En sevdiğiniz kitabınız hangisi ya da kişisel olarak sizin için en anlamlı olanı?

Oğullarım için yazdıklarım: Harun ile Öyküler Denizi ve Luka and the Fire of Life.

Sürekli dönüp dolaşıp tekrar okuduğunuz kitaplar hangileri?

Kafka, Dönüşüm; Bellow, The Adventures of Augie March; Borges, Ficciones; Calvino, Ağaca Tüneyen Baron; Grass, Teneke Trampet; Garcia Marquez, Yüzyıllık Yalnızlık; Angela Carter, Kanlı Oda; Christopher Logue, War Music; Derek Walcott, Omeros.

Hâlâ okumadığınız için utandığınız kitaplar neler?

Okumalarımdaki eksikliklerden utanmak için fazla yaşlıyım. Ama sanırım Middlemarch’la olan ilişkimi ilerletmek için çalışmalıyım.

Şu sırada okumayı planladığınız kitaplar neler?

Şimdilik sadece tekrar okuma yapacağım. Biraz daha kurmaca olmayan kitap. Ryszard Kapuściński'nin The Emperor’ı, Susan Orlean'in The Orchid Thief’i, Katherine Boo'nun Sonsuz Güzelliklerin Ardında’sı.

(NYT)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR