"Tarihin Gelmiş Geçmiş En Zengin İnsanı" Jakob Fugger'in Öyküsü
14 Eylül 2017 Hayat İnsan Tarih

"Tarihin Gelmiş Geçmiş En Zengin İnsanı" Jakob Fugger'in Öyküsü


Twitter'da Paylaş
0

1459'da doğan ve 1535'te ölen Alman bankacı ve tüccar Jakob Fugger eğer bugün yaşasaydı, serveti Bill Gates, Warren Buffet, Carlos Slim ve Mark Zuckerberg'in toplamından daha fazla olurdu.

Onun hayat öyküsünü yazan Greg Steinmetz'e göre, "Zengin" lakaplı Fugger'in serveti günümüzün parasıyla 400 milyar doları bulmuştu. Amerikan Wall Street Journal gazetesinin eski editörlerinden Steinmetz, Fugger'i "tarihin en zengin insanı" olarak görüyor. Greg Steinmetz, iki yıl önce çıkan kitabına da bu adı vermiş. Steinmetz'in yazdığı "Yaşayan gelmiş geçmiş en zengin adam" başlıklı kitabın kapağı.[/caption] Steinmetz, "Jakob Fugger gelmiş geçmiş en güçlü bankacıydı. Onun döneminde Rönesans yaşanıyor ve dünyayı iki kişi kontrol ediyordu; Roma Germen İmparatoru ve Papa. Her ikisini de Fugger finanse ediyordu" diyor. Yazar göre tarihte hiçbir bankacı onun kadar güce ve nüfuza sahip olmadı. Steinmetz, "Fugger İspanya Kralı 1. Carlos'un 5. Şarlken olarak Roma Germen İmparatoru seçilmesi için rüşvet dağıttı. 5. Şarklen Yeni Dünya'yı sömürgeleştirdi. Tahta o geçmeseydi, tarih aynı olmazdı" diye konuşuyor. Peki, çağdaşları Mediciler, Cesare ve Lucrezia Borgia Kardeşler ya da Nicolas Machiavelli'nin tersine, neden çok az kişi Jabob Fugger'i biliyor? Steinmetz'e göre bunun nedenlerinden biri Fugger'in Alman olması ve İngilizce konuşan dünyada bilinmemesi. Yazarı, Fugger'in biyografisini yazmaya teşvik eden de bu olmuş: "Berlin'de Wall Street Journal'ın büro şefiyken Fugger'i sık sık duyardım, ama onunla ilgili tek bir İngilizce metin bile bulamadım."

Ne saray yaptırdı ne katedral

Ama belki de, Fugger'in kendi ülkesi dışında pek bilinmemesinin nedeni, döneminin diğer ünlüleri gibi pek renkli bir karakter olmaması. Papa olmak ya da siyasi bir makama gelmek istemedi. Rönesansta hiçbir sanatçıya destek olmadığı gibi, saraylar ya da katedraller de yaptırmadı. Fugger asil sınıf üyesi yapılmıştı ve kont unvanı alan ilk tüccardı. Ailesinin amblemi Augsburg'da hala görülebiliyor.[/caption] Yaptığı en ünlü iş ise Almanya'nın güneyindeki memleketi Augsburg'ta yaptırdığı sosyal konut projesi, Fuggerai. Bu evlerde oturanlar hâlâ yılda sadece 1 ABD doları kira ödüyor. Steinmetz, "Bankacılar perde arkasında çalışmaya alışkındır" diyor. Ancak bu, Jakob Fugger'in izini bırakmadığı anlamına gelmiyor. Aslında, çoğumuz bilmesek de etkisi bugün hala hissediliyor. Fugger'in memleketi Augsburg'da yaptığı sosyal konut projesi 500 yıl sonra hâlâ ayakta ve bu evlerde kalan emekliler yılda sadece bir ABD doları kira ödüyor. Fugger'ın günümüzde de geçerliğini koruyan 5 önemli girişimi de şunlar:

1 İlk uluslararası ekonomik faaliyet Jakob Fugger'in döneminde ekonomik faaliyetler sınırlıydı. Zenginler, köylülerin çalıştığı topraklarında yaşar, köylüler ise karşılığında koruma alırlardı. Fugger, verdiği krediler karşılığında maden çıkarma hakları elde etti ve bakır ile gümüş ticaretini tamamen eline geçirdi. Buna ek olarak, baharat ticaretine de girişti. Yani aslında kapitalizmin kurucularından biriydi. Fugger'in öneminin işaretlerinden biri, portresinin Dürer ve Hans Holbein gibi dönemin en ünlü sanatçıları tarafından yapılması.

2 İlk haber servisini kurdu Jakob Fugger bilginin değerli olduğunu biliyordu ve bu yüzden bilgiye rakiplerinden önce erişmek istiyordu. Bu nedenle, farklı şehirlerdeki siyasi ve ticari faaliyetler hakkında bilgi getiren ulaklara para ödüyordu. Halefleri bu geleneği yaşattı ve sonunda Fugger Bültenleri kuruldu. Bazıları bunu dünyanın en eski gazetesi olarak kabul eder.

Fugger ailesinin Augsburg'daki evinin banyosu.

3 Günümüzdeki anlamıyla ilk tasarruf hesabını açtı Mediciler gibi diğer ailelerin de bankaları vardı ancak Katolik Kilisesi tefecilik olarak gördüğü faiz ödenmesine izin vermiyordu. Fugger müşterisi Papa 10. Leo'yu ikna ederek bu yasağı kaldırdı ve Augsburg'daki bankasına parasını yatıran müşterilere yıllık yüzde 5 faiz vadetti. Fugger, 1498'de Augsburg'un kurucu ailelerinden birinin üyesi Sybille Arzt ile evlenmişti. Çiftin çocuğu olmadı ve aile işletmesini yeğenleri Anton ve Raymund devraldı.

4 Kaşifleri fonladı Kristof Kolomb Amerika'yı keşfettiğinde 33 yaşındaydı. Bu keşiflerin ekonomik potansiyeliyle ilgilenen Fugger Hindistan'a yapılan ilk seyahatin masraflarını karşıladı. Macellan'ın dünyanın etrafında dolaştığı yolculuğun masraflarını ödeyenlerden biriydi aynı zamanda.

5 Protestan Reformunu kışkırttı Jakob Fugger'in Vatikan'la ortaklaşa yaptığı işlerden biri günahların affını satmaktı. Bunu St. Pietro Katedrali'nin inşa masraflarını karşılamanın bir yolu olarak önermişti. İşte bu uygulamaya karşı çıkan Martin Luther'in ateşlediği reform hareketinin bu yıl 500. yılı kutlanacak.

(BBC)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR