Virginia Woolf’un Orlando’sundan Esinlenen Fotoğraflar
14 Temmuz 2019 Kültür Sanat Fotoğraf

Virginia Woolf’un Orlando’sundan Esinlenen Fotoğraflar


Twitter'da Paylaş
0

Tilda Swinton: “Orlando cinsiyet kavramıyla ilgili olmaktan çok, bütünüyle uyanmış ve hisli bir ruhun esnekliğiyle ilgilidir.”

Küratörlüğünü Tilda Swinton’ın yaptığı, ilhamını Virginia Woolf’tan alan sergide yer alan fotoğraflar yazarın 1928’de yayımlanan romanı Orlando’ya yoğunlaşıyor. Swinton 1992’de romanın Sally Potter imzalı film uyarlamasında Orlando’yu canlandırmıştı. Swinton ilk küratörlük macerasında üç yüz yıl boyunca yaşlanmadan yaşayan ve cinsiyet değiştiren İngiliz soylusunun queer anlatımını takip etmeyi seçti. Spesifik örnekler seçmek yerine içinde Zackary Drucker, Paul Mpagi Sepuya ve Mickalene Thomas’ın bulunduğu on bir çağdaş fotoğrafçı ile çalışmayı tercih etti. Sanatçılardan bazıları sergi için eserler üretirken diğerleri koleksiyonlarında yer alan fotoğrafları kullanmayı tercih etti. Estetik yönden tatmin edici bir sergi ortaya çıktı: Thomas partneri Racquel Chevremont ve performans sanatçısı Zachary Tye Richardson ile androjenliği yansıtan portreler ortaya koyarken Vivane Sassen’in Venüs & Merkür serisi canlı renklerin kullanıldığı monokrom heykelleri gözler önüne seriyor. 

Viviane Sassen tarafından tasarlanan kapak.

Sally Potter'ın fon almak için çektiği fotoğraf (1988).

Mickalene Thomas, İsimsiz #3 (Orlando Serisi)

Mickalene Thomas.

Jamal Nxedlana, FAKA Portreleri

Soldaki: Lynn Hershman Leeson, Rowlands/Bogart (Female Dominant). Sağdaki: Collier Schorr, İsimsiz (Casil)

Liam Daniel, Derek Jarman, Still from the Garden

Sergide yer alan, Virginia Woolf'un bilinmeyen bir fotoğrafçı tarafından çekilen portresi 1912'de Leonard Woolf'a gönderilmişti. 

Jamal Nxedlana, FAKA Portreleri

Viviane Sassen, Venüs & Merkür

Hazırlayan: Aslı İdil Kaynar


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR