Yeni Bir İnsanlık Tarihi: İnsan Çağı | video
31 Aralık 2019 Video Hayat İnsan Tarih

Yeni Bir İnsanlık Tarihi: İnsan Çağı | video


Twitter'da Paylaş
0

Kurzgesagt’ın bu videosu ilk başta on iki bin yıl öncesine gidip ilk uygarlıkları ve hayat biçimlerini gözler önüne seriyor. Atalarımız piramit gibi mimari harikalar yaratmadan yedi bin yıl önce üç yüz metrelik alana yayılmış taş sütunlardan daireler dikti. İçlerini hayvanları tasvir eden taş oymalarla dekore ettiler. Bu tarz yapıları içeren bölgeleri keşfetmeden önce ilk insanların bu kapasiteye sahip olduğunu bilmiyorduk. Niçin inşa ettikleri hakkında ise ancak tahminler yürütebiliriz. 

İnsanlık tarihinin dönüm noktasından bahsettikten sonra video, takvimlere değiniyor. İçinde bulunduğumuz zaman insan çağının 12.016. yılı (video 2016’da çekildiği için şu an 12.019, birkaç saate ise 12.020). “Bu, tarihi nasıl algıladığımız ve hissettiğimizi büyük ölçüde değiştirir,” diyen video tarihe kısa bir bakış atıp tarihi yeni Milat’tan itibaren gösteriyor ve işte burada video daha da ilginçleşmeye başlıyor.

Kurzgesagt nedir?

Kurzgesagt (In a Nutshell) Münih’te kurulan bir Youtube kanalı ve tasarım stüdyosudur. Türlü tasarım projelerinde yer almakla birlikte, en fazla yaptıkları animasyon videoları ile tanınıyor. Kurzgesagt amacını şöyle açıklıyor: “Bilim, uzay, teknoloji, biyoloji, tarih ve felsefe gibi alanlarda daha fazla farkındalık yaratmak istiyoruz. Amacımız insanları öğrenmeye teşvik etmek ve bunu başarmak için mizah ile iyi bir hikâyenin en az doğrular kadar önemli olduğuna inanıyoruz.”

Youtube kanalında yetmişi aşkın video bulunuyor ve her video ilgi çekici bir konuyu ele alıyor. Videolar genellikle on dakikayı aşmıyor. Konu başlıkları da çoğunlukla bir soruyu (“Avrupa Birliği’ne bir son vermeli miyiz?” ya da “Eğer cebinizde bir kara delik bulunsaydı ne olurdu?” gibi) yanıtlamaya çalışıyor ya da merak edilen şeyleri, en önemli noktalarını göz önünde bulundurarak, kısaca açıklıyor.

*Türkçe altyazı için: Ayarlar —> Altyazılar —> Türkçe


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR