Yetkililere Fark Ettirmeden 50 Binaya Çizilen Duvar Resmi
11 Mart 2020 Şehir Sanat

Yetkililere Fark Ettirmeden 50 Binaya Çizilen Duvar Resmi


Twitter'da Paylaş
0

Mısır’ın başkenti Kahire’nin tuğla binalarının ve tepeleme dolu çöp yığınlarının ortasında, başta biraz dağınık ve tutarsız gözükse de, bir sanat eseri bulunuyor.

Yakınlardaki yamaca çıktığınızda, Tunus asıllı Fransız sanatçı eL Seed’in eseri ve mesajı çok daha net görülebiliyor.

Fikir geçen yılın nisan ayında sanatçının aklını kurcalamaya başlamış. Çok sayıda sprey boyayla donatılan ekip, karmaşık tasarımı devasa bir sanat eserine dönüştürmek için çalışmaya başlamış. Tasarımın hayata geçmesiyse üç hafta sürmüş ve yasaklar sebebiyle Mısırlı yetkililerinden tamamen gizli bir şekilde yapılmış.

Kahire’nin Naser mahallesinin, eL Seed ve onla birlikte çalışan yirmi diğer kişi işe girişmeden önce hiçbir özelliği olmayan bir gecekondu mahallesi olduğu görülüyor.

Hükümetten değil tüm mahalleden izin aldıklarını söyleyen eL Seed, sakinleri proje hakkında bilgilendirdiğini anlatıyor. Kendilerine misafir gibi davranıldığını, balkonlardan kendilerine çay ve yiyecek ikram edildiğini, her zaman olumlu tepkiler aldıklarını söylüyor.

Yapımı tamamlanan eser, mahalle sakinleri izin verdiği müddetçe durmasını istiyor eL Seed. Eğer yeni bir bina dikilir de eserin bir kısmını engellerse de önemli olmayacağını söylüyor.

(Business Insider)

Hazırlayan: Ata T.


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR