9-5 Çalışmak Yaratıcılığı Öldürüyor mu?

9-5 Çalışmak Yaratıcılığı Öldürüyor mu?


Twitter'da Paylaş
0

Yazar Cormac McCarthy neden çalışmamaya çalıştığını açıklıyor.

Cormac McCarthy’i ona 2007 yılında Pulitzer Ödülü’nü kazandıran Yol romanı ile tanıyoruz. Birleşik Devletler’in en sevilen yazarlarından olan McCarthy hakkında geçtiğimiz yıl Twitter’da, öldüğüne dair asılsız haberler dolaşıyordu. Yazar, hâlâ hayatta ve bu yıl yayımlanacak The Passenger romanı üstünde yoğun bir çalışma içerisinde. Twitter’a ise aldırış etmiyor. Aşağıdaki videoda yazar, 2015’te Santa Fe Institute’te gerçekleştirilen bir etkinlikte The Passenger romanından bazı parçalar okuyor. McCarthy, bunun için bir kitabevi yerine Sante Fe gibi bağımsız bir bilimsel araştırma merkezini neden seçti diye merak ediyorsanız, yazarın bu enstitüde, ikinci bir iş olarak, bilim temalı kitaplara editörlük yaptığını sizlerle paylaşalım. Bu kitaplar arasında, Richard Feynman’ın bilimsel hayatını konu edinen Quantum Man de bulunuyor. The Guardian’dan Alison Flood’ın belirttiği üzere, McCarthy’nin fizik ve matematik alanlarındaki bilgisi bazı profesyonelleri bile aşacak nitelikte.

Yazarın önceki romanları, Güney Gotik Edebiyatı ve Batı geleneğiyle zenginleştirilmişti. Son kitabında, bu özelliklerin yanında, asıl olarak bilimin öne çıktığını görüyoruz. The Passenger romanı için, matematiksel ve analitik mimarinin romandaki yansımaları deniyor. Cormac McCarthy’nin bir dahi olduğunu biliyoruz ama bir yandan Pulitzer Ödülü’nü, Amerikan Ulusal Kitap Ödülü’nü, Guggenheim ve MacArthur burslarını kazanan bir yazar olup bir yandan da bir teorik fizik ve matematik öğrencisi nasıl olabiliyor? Sırrı sadece Twitter’dan uzak kalmak değil tabii ki. McCarthy işini hayatının merkezine koyan yazarlardan. Kalan her şeyi bu merkezin dışında tutuyor, parayı ve hayranlarının ilgisini bile. Örneğin, kendisine kazanç sağlayacak konuşmaları niçin reddettiği sorulduğunda şöyle diyor: “Meşguldüm. Yapacak başka işlerim vardı.” “Çalışmamam bir şeyleri sevmediğim anlamına gelmiyor. Yani, bazı şeyler gerçekten çok hoş, ama kesinlikle istediğiniz hayatı yaşamanız ve dilediğinizi yapabilme olanağına kavuşmanız için ikinci sırayı almak zorundalar. Çalışmak istemediğimin her zaman farkındaydım.”

Peki, çalışmamayı nasıl başardı? “Kendinizi gerçekten adamalısınız. Şöyle düşünüyordum, ‘hayata bir kez geliyoruz, hayat kısa ve her gününüzü başkalarının sizin için uygun gördüğü işleri yapmak hayatı yaşamanın bir yolu olamaz’.” Üzgünüz ki McCarthy’nin bunu başarmamız için bize vereceği bir tavsiye yok. Sadece şöyle diyor: “Gerçekten kendinizi adamışsanız, bunu başarabilirsiniz. İlk kural, bir işte 9-5 çalışmamaya uğraşmak.” McCarthy’nin felsefesini uygulamaya geçmeden önce şunun farkında olmamız gerekiyor: Yazar, çok büyük bir fakirlik içindeyken bile para için çalışmayı reddetti. Bunun yerine her zaman yapmak istediği işle ilgilendi. McCarthy’nin son sözleri şöyle: “Sanatçılar kendi işlerini birinci öncelikleri haline getirmediği ve maddi rahatlığı ve ekonomik güvenliği ikinci plana atmadıkları sürece gerçekten neyi başarabileceklerini asla bulamayacaklar.”


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR