Avustralya’nın Memelileri
28 Ocak 2020 Doğa Gezi

Avustralya’nın Memelileri


Twitter'da Paylaş
0

İngiliz ornitolog John Gould 1838’de eşi olan sanatçı Elizabeth Gould ile birlikte Avustralya’ya doğru yola çıktı. Bundan bir yıl önce John, Charles Darwin'in Beagle'a yaptığı ikinci yolculuktan geri getirdiği kuş örneklerini incelemişti. Darwin'in karatavuk olduğuna inandığı canlıların aslında evrim teorisinin ayrılmaz bir parçası haline gelen ispinoz olduğunu ortaya koydu.

Gould’un Avustralya’da iki yıl boyunca kalma nedeni kuşları incelemekti. John, bir ornitolog olarak ününü ve her ikisi de Elizabeth tarafından resmedilen Himalaya Dağları'nda Kuşların Yüz Yılı ve beş ciltli Avrupa Kuşları'nın yayımlanmasıyla kazanmıştı. Avustralya’ya seyahat ederek kuşlara dair bilgisini genişletmeyi hedefliyordu. Ayrıca burada karşılaştığı kuşlar dışındaki canlılar da onu bir o kadar etkilemiştir. Yedi ciltlik Avustralya’nın Kuşları dışında Kanguru Ailesi ve üç ciltlik Avustralya’nın Memelileri adlı kitapları yazdı.

Avustralya’nın Memelileri’nde bulunan taş baskılar, H.C. Richter tarafından Elizabeth ve John’un çizimleri baz alınarak yapıldı. Bu çizimler birçok hayvanı, var olup olmadıklarından haberi olmayan 19. yüzyıl okurlarına tanıttı. Gould çifti gibi natüralistlerin çalışmaları sayesinde Avustralya’nın faunasının ne kadar eşsiz ve bir o kadar da kırılgan olduğunu görebiliyoruz. Platypus gibi “Monotremler” adı verilen yumurta bırakan memelilerin ve kanguru gibi keseli hayvanların varlığı, Avustralya'nın yaklaşık 99 milyon yıl önce meydana gelen coğrafi izolasyondan kaynaklanıyor. Fosil kayıtlarına göre, o zamanlar diğer kara parçaları üzerinde monotrem ve keseli hayvanlar yaşıyordu, ama Amerika’dakilerin dışındaki birçok türün neredeyse tamamı uzun zaman önce öldü. Yalnızca dünyanın geri kalanından kilometrelerce okyanusla ayrılan Okyanusya'da, bu alışılmadık hayvanlar gelişebildi.

Ne yazık ki bu hayvanlar şimdi, daha önce olmadığı kadar tehlike altında. Avustralya’ya ilk ayak basan insanların 40 bin yıl önce avcılık ve toprak üzerinde yaptıkları değişiklikler yüzünden genyornis gibi türler yok oldu. 18. yüzyılda Avustralya’ya gelen Avrupalılar onlarca türün yok olmasına neden oldular. Şimdiyse Avustralya’yı harap eden yangınlar yüzden fazla hayvan ve bitki türünü tehlikeye atıyor. Şimdiye kadar bir milyardan fazla hayvan öldü. Bu durumun neden olacağı diğer yıkımları tahmin etmek imkânsız.

Aşağıda John Gould’un kitabından çizimlere ulaşabilirsiniz:

(Public Remain Review)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR