Bilincin Tarihi: Bilinçsiz Canlılar Nasıl Bilinç Kazandı? | video
20 Aralık 2019 Video İnsan Doğa

Bilincin Tarihi: Bilinçsiz Canlılar Nasıl Bilinç Kazandı? | video


Twitter'da Paylaş
0

Bilinç hem çevremizde olanları hem de iç dünyamızı anlamamızı sağlar. Bilincin ne olduğunu anlamaya çalıştığımız zamanlarda elimizden kayıp gider, filozoflar ve bilim insanları dahil herkes bilinci tanımlamada zorlanır. Bizi kendimizden ve dünyadan haberdar eden şeyi anlamakta güçlük çekiyoruz. Video, bu belirsizliğin nedenini sorguluyor, bilincin karmaşık yapısını ve niçin bu şekilde evrim geçirdiğini irdeliyor. Bugün bilince sahip olmaktan zevk alan insanın, bilinçsizlikten bilince attığı ilk adım neydi? 

Kurzgesagt nedir?

Kurzgesagt (In a Nutshell) Münih’te kurulan bir Youtube kanalı ve tasarım stüdyosudur. Türlü tasarım projelerinde yer almakla birlikte, en fazla yaptıkları animasyon videoları ile tanınıyor. Kurzgesagt amacını şöyle açıklıyor: “Bilim, uzay, teknoloji, biyoloji, tarih ve felsefe gibi alanlarda daha fazla farkındalık yaratmak istiyoruz. Amacımız insanları öğrenmeye teşvik etmek ve bunu başarmak için mizah ile iyi bir hikâyenin en az doğrular kadar önemli olduğuna inanıyoruz.”

Youtube kanalında yetmişi aşkın video bulunuyor ve her video ilgi çekici bir konuyu ele alıyor. Videolar genellikle on dakikayı aşmıyor. Konu başlıkları da çoğunlukla bir soruyu (“Avrupa Birliği’ne bir son vermeli miyiz?” ya da “Eğer cebinizde bir kara delik bulunsaydı ne olurdu?” gibi) yanıtlamaya çalışıyor ya da merak edilen şeyleri, en önemli noktalarını göz önünde bulundurarak, kısaca açıklıyor.

*Türkçe altyazı için: Ayarlar —> Altyazılar —> Türkçe


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR