Game of Thrones’un 8. Sezonunda Yanıt Bulmayı Umut Ettiğimiz 10 Soru

Game of Thrones’un 8. Sezonunda Yanıt Bulmayı Umut Ettiğimiz 10 Soru


Twitter'da Paylaş
0

Uyarı: İzlemeyenler için, bu yazı 7. Sezon ile ilgili spoiler içerir. Game of Thrones'un 7. Sezonu da geldi geçti. Dizinin sekizinci ve son sezonunun galasının 2019'da olacağı söylentileriyle hayranlarının bekleyeceği uzunca bir süre başlamış oldu. Ayrıca, bu durum, son sezon olan 7. Sezondaki her ayrıntıyı kuramsallaştırmak için çok doğru bir zamanı da başlatmış oldu. Başlamak için, finali izledikten sonra elimizde kalan şu 10 soru var.

1 Buz Ejderhası ile Yapılan Anlaşma Ne?

Ölümsüz Viserion'un yardımı ile Gece Kralı sadece Duvar'ı geçmekle kalmadı, geniş bir bölümünü de kendi başına çökertti. Fakat fanlar, bunun gerçekte nasıl olduğunu sorgulamaya devam ediyorlar. George R.R. Martin'in Buz ve Ateşin Şarkısı dizisinde buz ejderhaları, ateşten ziyade soğuk hava ile nefes alışı olarak tanımlanıyor. Bununla birlikte, Viserion'un Duvar'ı mavi alevlerle yıkması sanki Wight Visage'ın yönetmeni Jeremy Podeswa'nın yakın tarihli bir röportajda doğruladığı bir ayrıntı olarak çıktı. “Eğlenceli bir durum çünkü insanlar gerçekten önceki sezondaki deniz savaşını ve Yüce Baelor Septi’ni yıkan yeşil ateşi kabul ettiler. Sanırım bu ateşin birçok farklı göstergesi var. Sanırım buz ejderhasının ateşi hâlâ var çünkü Duvarı eritip yıkıyor, ancak farklı bir özelliğe sahip çünkü ölü olmayan bir ejderhadan geliyor. O halde, onun kimyasal doğası ve ateşin kimyasal doğası aslında aynı cinsten olmayan varlıktan farklı olacak... Ama açıkçası, bir buz ejderhasının buz gibi bir ateşi olacak, ancak yine de ateş. Ne yazık ki bu yine de Viserion'un alevlerinin Duvar'ı koruyan büyüyü nasıl geçersiz kıldığını açıklama yetmiyor.

2 Cersei'nin Hamileliği Nasıl Ortaya Çıkacak?

Bazı hayranların henüz ikna olmadığı bir durum olan, Cersei'nin hamileliğini gerçek varsayarsak – o zaman bebeğe ne olacak? Maggy’nin Cersei'nin çocukları hakkındaki kehaneti doğruysa: "Üç çocuğun olacak ... Altın taçları ve altın kefenleri olacak." O zaman bu bize ya düşük yapacağını ya da doğurmadan önce öldürüleceğini gösteriyor. Bununla birlikte, hâlâ diziye girme ihtimali bulunan başka bir kehanet de var: George RR Martin'in Buz ve Ateşin Şarkısı dizisinde Maggy'nin gösterdiği kehanetin son satırı: "Gözyaşlarınız sizi boğduktan sonra Yüksek Valyriaca, ellerini soluk beyaz boğazınıza saracak ve sizi boğacak.” Tyrion uzun süredir Cersei’nin katili olacak gibi düşünülürken finaldeki olaylar–ikinci doğan ikiz– Jaime'nin onu öldüreceğine işaret ediyor gibiydi. Ancak Thrones dünyasındaki kehanetlerin belirsiz doğası düşünüldüğünde, bu, Cersei'nin doğum sırasında öleceği anlamına da gelebilir. Jaime çocuğun babası olduğu için, ölümü hâlâ onun hatası sayılabilir.

3 Jon ve Daenerys, Akraba İlişkileri Olduğunu Öğrendiklerinde Nasıl Tepki Verecekler?

Jon'un ya da –söylemek gerekirse– Aegon'un babasının Rhaegar Targaryen olduğunun ortaya çıkmasından sonra, Jon ve Daenerys, ilişkilerini Dany'nin gemilerinden birinde başlatırken görüldü. Bununla birlikte, ikisi de hâlâ birbirleriyle akrabalık ilişkisi içinde olduklarından habersizler – Rhaegar, Daenerys'in büyük kardeşi ki bu da Daenerys’i Jon'un halası yapıyor. Bran ve Sam, Jon'un doğumunun ardındaki gerçek hikâyeyi bildiklerine göre, gerçek kimliğinin artık daha uzun süre gizli kalacağı ihtimali düşük görünüyor. Bu açık bir soruyu gün yüzüne çıkarıyor: Jon ve Dany bu haberlere nasıl tepki verecek? Ayrıca, Targaryen’lerin uzun geçmişi olan ensest öyküsü var: 300 yılı aşkın bir süre boyunca kız kardeşler ile erkek kardeşleri kanlarını saf tutmak için evlendirildiler. Ancak öte yandan, Jon'u oynayan Kit Harington, Entertainment Tonight'a, Kuzey'deki eski Kral'ın dizideki tüm karakterlerin "en az ensesti" olduğunu söyledi. H05er iki durumda da bu bilgi kesinlikle çift işin işleri zorlaştıracak.

4 Sansa’nın Kuzey’deki Rolü Ne Olacak?

Jon, Daenerys'e sadakat yemini ettikten sonra Winterfell'e geri dönerken Sansa sanki kendisini zor bir durumda bulmak üzeredir. "Yine her zamanki gibi oldu, fikrimi hiç istemedi, neden şimdi başlayacak?" Jon'un haber içeren mektubunu aldıktan sonra Serçeparmak’a, "Bu onun yazısı. Daenerys Targaryen için savaşma sözü verdi, onun karşısında diz çöktü," dedi. Sansa açık bir şekilde kendi isteği ile Jon'a verdiği desteği uzlaştırmak için mücadele ediyor. Bununla birlikte, şimdi ona danışmadan Kuzey'in bağımsızlığını kaybetti. Sansa'nın kavga etmeden başka bir güney kraliçesinin karşısında eğileceğini göremiyoruz.

5 Tyrion, Cersei ile Anlaşma mı Yaptı?

Tyrion, Jon ve Daenerys'le birlikte kuzeydeki birliklerini göndererek, Westeros'u ölü ordusuna karşı savunmak için Cersei'yi tekrar düşünmeye çağırdıktan sonra, kız kardeşinin hamile olduğunu fark etti. Sahne daha sonra Cersei'nin kalp değişikliğinin yaşandığını duyurmak için büyük bir yeniden giriş yaptığı Dragonpit'e döndü. Her ne kadar Cersei daha sonra sözünü tutma niyetinin olmadığını açıkça belirtse de, bazı fanlar Tyrion'un kendisine destek karşılığında Daenerys'in hükümdarlığı bittikten sonra çocuğunun Demir Taht'ta kalacağına söz verdiğini düşünüyor. Dany'in dölü olduğu düşünülen bu halef meselesi son zamanlarda önemli bir konu haline geldi. Bununla birlikte, Ejderhaların Anası’nın çocuk sahibi olma konusunda yanlış bilgileri olabileceğine dair birkaç ipucu var. Ve eğer Daenerys hamile kalırsa, tahtı başka birine bırakmak için elini uzatmayacağından emin olabilirsiniz.

6 Tormund ve Beric Gerçekten Öldü mü?

Tormund ve Beric, Gece Kralı’nın Duvar'ı mavi yangınla yakıp yıkacak Viserion'ı öldürme emri verdiğinde hayatlarını kaybetmişlerdi. Ancak çökmekte olan Duvar bölümünü geçip geçemediklerinin belirsizliği var. HBO'nun resmi bölüm özetinde ise şöyle yazıyor: "Tormund'un ve vahşi hayvanlarının güvenli yere koştukları zaman Duvar’ın bazı yerleri yıkılmaya başlar.” Ancak Tormund'u canlandıran Kristofer Hivju, The Hollywood Reporter'a verdiği röportajda, “Bu benim yolum olursa ... sezon için büyük bir çekişme olur,” dedi. “Sezonun devasa uçurumun başındayım. Öyle ki, insanlar ölü ya da canlı olup olmadığını öğrenmek için iki yıl beklemek zorunda kalabilir. Eğer yapımcı ben olsaydım ve Tormund'u ve Beric'i öldürmek isteseydim, sezonu ölümle değil büyük bir çekişme ile bitirirdim.”

7 Jaime Nereye Gidiyor?

Hem Cersei'nin AkGezenler ile savaşmak için birlik göndermekle yalan söylediği hem de Euron Greyjoy'u arkadan takip ettikleri öğrenildikten sonra, Jaime, kız kardeşinin güvenini zedelemiş görünüyordu. Daha sonrasında zırh giyip kuzeye doğru ilerledi. Bununla birlikte, bu gidişinin Winterfell'e Tyrion ile görüşmek ya da kendi yoluna gitmeyi planlamak anlamına gelip gelmediğini hâlâ herkes merak ediyor.

8 Arya, Listesini Tamamladı mı?

Arya, 7. Ssezon başında Frey Hanedanı’ndan tamamen çıkmış olabilir ama Winterfell’a döndükten sonra, zamanın çoğunu Sansa ile tartışarak geçirdi. Bu onun, yaklaşık 5 sezon boyunca kendisini harekete geçiren tek şey olan öldürme listesini tamamen unuttuğu anlamına mı geliyor?

9 Melisandre Ne Yapacak?

Melisandre'yi son gördüğümüzde, Varys'e, DoğuDiyar’ının serbest kentlerinden biri olan Volantis'e gitmeyi planladığını bildirmişti. Bununla birlikte, bu durumu her ikisinin de kaderleri hakkında kötü bir kaygıyla izlemişti. "Geri döneceğim sevgili Örümcek, son bir kez. Bu tuhaf ülkede ölmek zorundayım, tıpkı senin gibi," demişti Melisandre muhtemelen Thrones'un son sezonunda geri dönecek. Ama onu kim ya da ne geri getirecek? Volantis, tanınmış bir Kızıl Tapınağın bulunduğu yer olduğu düşünüldüğünde, Mel'in AkGezenlere karşı savaşmak için Kırmızı Rahip ve Rahibe ordusunu toplamayı planlanmış gibi görünüyor. Ancak güdüleri çok daha gizemli olabilir.

10 Bran’ın Özel Güçleri Ne İşe Yarayacak?

Bran'ın bu sezon en sevdiği aktivite, dünyanın tarihindeki her şeyi hatırlar gibi olan konuşmalarıyla başkalarını görüp anlatmaktı. Yine de Rhaegar Targaryen'in Elaa Martell ile olan evliliğini iptal etmesinin ardından Lyanna Stark ile evlendiğini anlamaya çalışması için Sam'in yardımına ihtiyaç duydu ve Jon'u doğuştan Targaryen olarak gördü. Ancak Bran'ı oynayan Isaac Hempstead Wright'a göre, Bran'ın iddia ettiği kadar her şeyi görmediği anlamına gelmiyor.

“Anladığım kadarıyla, Bran'ın bazı yetkileri var ... Sanki dünyadaki her şey hakkındaki her kitabın olduğu bir Kindle kitaplığı varmış gibi görünüyor, sadece bir kalp atışı ile bu kitaplara erişebiliyor, ama orada bulunmuyor bile. Ve hepsini okuyor. Eski Üç Gözlü Kuzgun, o mağarada oturup evrendeki her şeyin her bir sayfasını okuyarak ve bu yüzden tamamen bilen olmak zorunda kalarak yıllarını geçirdi. Bran, tamamen bilge değil. İstediği her şeye bakabilir, ancak henüz kalbiyle gerçekten hiçbir şey hissetmedi.”

Ancak yine de Bran'ın geçmişi nasıl etkilediği sorusunun tekrar gözden geçirildiği yerler var. Bildiğimiz kadarıyla, Thrones evreni kapalı bir döngüde çalışır – yani, Bran geçmişi zaman yolculuğu ile değiştiremez, yalnızca gerçekleştirebilir. Fakat bu hiçbir zaman açıkça belirtilmemişti.

Çeviren: Ezgi Kaplan

(Time)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR