Bird Box ya da Kıyametin Kuşları
23 Aralık 2018 Sinema

Bird Box ya da Kıyametin Kuşları


Twitter'da Paylaş
0

Bilgisayarda yaratılmış canavar görüntüleri etrafta cirit atmıyor.

Filmlerin sinemada izlenmesi gerekliliği, özel TV kanallarında gösterilmek için çekilen filmlerin sayısının 2018 yılında hayli artması sonucunda artık resmen ortadan kalktı diyebiliriz. Alfonso Cuarón'un, internet üzerinden erişilebilen özel bir kanal için çektiği Roma bile festival komitesi filmin sinemada izleyiciye sunulmuş olması şartını koyduğu için, Cannes Film Festivali'nde yer bulabilmek üzere birkaç yerde sessiz sedasız gösterime girmiş olsa da, asıl gürültüyü evlerde izlenime sunulunca kopardı. Coen Kardeşler'in son filmi The Ballad of Buster Scruggs'ı, Alex Gardner'ın Annihilation'ı kısıtlı sayıda sinema salonunda gösterimlerinde farkedilmemişken TV ekranında en çok izlenen filmlerden oldular. Orson Welles'in 1970'lerde çekimine başladığı fakat maddi sorunlar sebebiyle yıllarca kurgu masalarında süründükten sonra deponun birinde çürümeye yüz tutmuş olan filmi The Other Side of the Wind nihayet TV ekranlarında izleyicisiyle buluştu.

İnternet üzerinden yayınlanan onlarca örneğin arasında The Guernsey Literary and Potato Peel Society, Come Sunday, Perdida, Apostle, Dumplin, Private Life, The Kindergarten Teacher sinemaseverlere bulmuş olan filmlerdendi. Sinema salonlarının uzun zamandır gişe gelirlerini yükseltmek için gürültülü, bol kahkahalı ya da bol görsel efektli, sabun köpüğü misali kolay tüketilen filmlerden medet umduklarını dikkate alacak olursak, gerçek sinema keyfinin yaşanabileceği yerin adresinin sinema salonlarından evlerimize doğru yön değiştirmiş olmasını yadırgamamak lazım.

Birçok yönetmen filmini izleyicisine sinema salonlarında sunmayı yeğlemiyor artık. Bunların son örneklerinden biri de Oscar ödüllü Suzanne Bier oldu. Danimarkalı yönetmenin Bird Box adlı korku filmi Aralık ayının son günlerinde dünya prömiyerini yaptı. Bird Box Josh Malerman'ın aynı adlı romanından uyarlanmış bir kıyamet filmi. Öykünün iskeletinde M. Shayamalan'ın The Happening isimli filminin izleri sezilse de filmin derdi kaçınılmaz sona doğru giden insanın kendi doğası ile mücadelesi. Yılın en iyi korku filmlerinden A Quiet Place, ölüm korkusuyla konuşmamak zorunda kalmış insanlara odaklanmış öyküsünü anlatabilmek için sinemanın önemli enstrümanlarından diyaloğu neredeyse tamamen çıkarmış, ancak bu görsel yönden güçlü bir filmin ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştı.

Bird Box filminin baş karakterleri filmin önemli bölümünde fısıltıyla konuşuyorlar ve gözleri bağlı. Üstelik izleyici de onların gördüklerinden fazlasını görme şansına sahip değil. Bird Box, Sandra Bulock'un canlandırdığı Malorie'nin Boy ve Girl adlı beş yaşındaki iki çocuğa sözlerini dinlemezlerse hepsinin öleceğini söylemesiyle açılıyor. Önce çocukların, ardından kendi gözlerini sıkıca bağlıyor. İçlerinden hangisine ne olursa olsun gözbağını açmamalarını tembihledikten sonra yanlarına eğreti bir kutunun içine koydukları üç kuş ile birkaç günlük erzak alarak evden ayrılıyorlar. Bitkilerin altına gizledikleri sandala binerek nehrin üzerinde, uzun süreceği anlaşılan bir yolculuğa koyuluyorlar. Nehir yolcuğu beş sene öncesini gösteren geri dönüşler ile kesintiye uğruyor. Bu garip üçlüyü o nehrin üzerine nelerin getirmiş olduğunu anlamaya başlıyoruz.

Bier, tasavvur edilememiş bir felaketle yüzleşmiş insanoğlunun hallerini anlatırken bilindik ucuz ya da pahalı numaraları kullanmıyor. Kanlı görüntülerden bilinçli olarak kaçınmış. Gerilim anlarını gereksiz yere uzatmıyor, birçok şeyi göstermeden imalar ile geçiştiriyor. Böyle olunca bize tanıtılan karakterlerin bildiklerinden, gördüklerinden fazlasını bilmiyoruz. Bilgisayarda yaratılmış canavar görüntüleri etrafta cirit atmıyor. Yönetmen sırtını karakter odaklı sağlam bir senaryoya yaslamış. Ünlü oyuncular kısa rollerinde sağlam performanslar verirlerken, Sandra Bullock kariyerindeki en güçlü kadın karakterini mükemmel biçimde canladırmakta. Filmin kimi anlarında The Road, Day of the Dead, The Happening, A Quiet Place, Deliverence gibi filmlerin izlerine ratlamak mümkün.

Trent Reznor ve Atticus Ross, Nine Inch Nails hayranlarının kayıtsız kalamayacağı sağlam ama filmin önüne geçmeyen bir müzik hazırlamışlar. Özel efekt hayranlarına ve ani gürültüsüz, kansız korku filmi sevmeyenlere hitap eden bir film değil. Psikolojik derinliği olan karakterlerin yer aldığı, farklı bir bilim-kurgu, korku filmi izlemek isteyenlerin kaçırmaması gereken bir film.

Bird Box - 2018

Yönetmen: Suanne Bier

Senaryo: Josh Malerman'ın aynı adlı romanından uyarlayan Erc Heisserer

Oyuncular: Sandra Bullock, Trevante Rhodes, John Malkovich, Sarah Paulson, Danielle Mcdonald, Jacki Weaver, Rosa Salazar, Lil Rel Howery, Tom Holander, Machine Gun Kelly, BD Wong, Pruitt Taylor Vince, Vivien Lyra Blair, Julian Edwards, Parninder Nagra

Görüntü Yönetmeni: Salvatore Tatino

Kurgu: Ben Lester

Müzik: Trent Reznor, Atticus Ross


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR