Errol Le Cain ve Fantastik İllüstrasyonlarına Dair
28 Ekim 2019 Kültür Sanat Sanat

Errol Le Cain ve Fantastik İllüstrasyonlarına Dair


Twitter'da Paylaş
0

Errol Le Cain (1941-1989) kültürler çarpışmasından doğan sihirin en mükemmel örneğidir. Singapur, Hindistan ve Londra’da büyüyen Britanyalı illüstratör on bir yaşındayken fantastik dünyalar yaratmaya başladı. İşlerini Mağribi simetrisi, Endonezya gölge kuklaları ve Barok fantazyasından aldığı öğelerle döşedi. Eserlerinin merkezinde hepsinden öte hikâye anlatıcılığı sanatı vardı: “İllüstratör’ün ilk görevi,” diyor “ yazarı anlamaktan geçer. Çizimler ne kadar olağanüstü ve heyecan verici olursa olsun, hikâyeyle zıtlaşıyorsa, o resimli kitap başarısızdır.”

Le Cain 1941’de Singapur’da doğdu. Japon istilasından bir yıl sonra ailesi Le Cain’in büyüdüğü Agra, Hindistan’a kaçtı. Cain ordaki filmlerden çok etkilendi ve ilk kısa animasyon filmini (The Enchanted Mouse) henüz çocukken 8 milimetrelik bir kamerayla çekti. On beş yaşındayken Londra’da bir stüdyo, bu “üstün zekâlı Doğulu çocuğun” duyumunu aldı ve Cain'in İngiltere’ye geçişini sağladı. 1965 yılında Richard Williams’ın animasyon stüdyosuyla kendi atölyesini kurdu ve burada suluboya tekniğini geliştirdi.

Le Cain’in dijital portfolyosunda göz gezdirirken, fırça darbelerinin geleneksel Endonezya wayang kulit'e (gölge kuklası) olan benzerliği dikkat çekiyor. Bu sanat 10. yüzyıla dayanır ve Dalang’ı (gölge sanatçısı) hikâye anlatmak için lamba ve perde arasında deriden figürler yontmaya davet eder.

Bu gölge kuklaları Le Cain’in en çok tanınan eserlerinden biri olan uzun tırnakları ve kavisli sırtlarıyla Cupid and Psyche’ye büyük bir benzerlik gösterir.

Hayatı boyunca Le Cain, Uyuyan Güzel ve On İki Dans Eden Prenses’den Alaaddin’ e ve Güzel ve Çirkin’e kırktan fazla çocuk kitabı resmetti, Faber & Faber için çalıştı. 1976’da BBC ona The Snow Queen’in fonu ve animasyonu için teklifte bulundu. Errol le Cain’in arkaplanları ve animasyonunu içeren bu filme YouTube’dan ulaşabilirsiniz.

Errol le Cain'in masalları tasvir eden illüstrasyonlarından bazıları:

Çeviren: Burçak Bayram

 (Messynessychic)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR