Etgar Keret ile Kitaplar Üstüne: “Kafka’yı okuyunca en az benim kadar stresli ve başarısız birinin olduğunu görmek beni çok rahatlattı.”

Etgar Keret ile Kitaplar Üstüne: “Kafka’yı okuyunca en az benim kadar stresli ve başarısız birinin olduğunu görmek beni çok rahatlattı.”


Twitter'da Paylaş
0

Gogol ve Babel en sevdiğim yazarlardandır. Bashevis Singer ve Sholom Aleichem gibi Yidçe yazan yazarları da beğeniyorum.

Roman, öykü ve senaryo yazarı Etgar Keret tam bir Kafka hayranı. Keret’in ailesi aslında Polonya asıllı ama soykırım zamanında oradan ayrılıyorlar. Sonra İsrail’e yerleşiyorlar. Yazar da İsrail doğumlu. Televizyon ve sinema sektöründe de çalışan Keret, aynı zamanda üniversitede öğretmenlik yapıyor. İlham kaynaklarının ise Vonnegut, Kafka ve Faulkner olduğunu söylüyor. Özellikle genç okurlar tarafından sevilen yazar, Tanrı Olmak İsteyen Otobüs Şoförü, Bilek Kesenler ve Buzdolabının Üstündeki Kız kitaplarıyla tanınıyor.

En sevdiğiniz yazar kim diye sorarak başlayalım…

EK: Buna cevabım çok net: Franz Kafka. Kafka’yı İsrail Ordusu’nda zorunlu askerlik görevimi yaparken keşfettim. Askeriyede kaldığım bir hafta sonunda elime Dönüşüm geçti. Ben İsrail Savunma Kuvvetleri’nin görüp görebileceği en başarısız askerdim. Kafka’yı okuyunca en az benim kadar stresli ve başarısız birinin olduğunu görmek beni çok rahatlattı. Yazarlık kariyerimde de benim için hep önemli bir ilham kaynağıydı. Kişisel hayatımda ise onun, öbürleri tarafından gereksiz bir eşya gibi görüldüğü zamanlarda bile empati duygusundan vazgeçmemesi benim için örnek alınacak bir tavır oldu.

etgar kerret

İsrailli yazarlardan çok beğendiğiniz ve bize önerebileceğiniz birileri var mı?

EK: Aklıma gelen ilk isimler Yoel Hoffmann, Orly Castel-Bloom, Shai Agnon, Assaf Gavron, Gadi Taub ve Alex Epstein. Castel-Bloom’un Dolly City romanı gerçekten harika bir kitaptır mesela. Çevremdekilere önerdiğim kitaplardan biridir.

Okumayı sevdiğiniz türler nedir? Ya da hangi türleri okumaktan kaçınırsınız?

EK: Öyküleri ve çizgi romanları çok severim. Otobiyografilerden ve anı kitaplarından hiç hoşlanmam. Kendini anlatan insanları pek güvenilir bulmuyorum.

En sevdiğiniz çizgi romancılar kimler?

EK: Chris Ware, Daniel Clowes ve Art Spiegelman. Bu isimleri okurken hikâye anlatıcılığına dair çok şey öğreniyorum.

Çeviri romanları okuyor musunuz? Dünyanın farklı köşelerinden anlatılar ilginizi çekiyor mu?

EK: İsrailli bir yazar olduğum için okuduğum romanların çoğu çeviri. Mesela Rus edebiyatından çok kitap okurum. Gogol ve Babel en sevdiğim yazarlardandır. Bashevis Singer ve Sholom Aleichem gibi Yidçe yazan yazarları da beğeniyorum.

Çocukken nasıl biriydiniz? En sevdiğiniz kitap, karakter neydi?

EK: Okula çok fazla giden bir tip değildim. Astımım vardı, o yüzden ailem de genellikle gözlerinin önünde olmamı isterdi. Ben de bunu kullanırdım, hasta numarası yapıp evde kalırdım. Evde geçirdiğim günlerde de elime ne geçerse okurdum. Çok karışık bir okuma zevkim vardı. Bazen Salinger’dan öyküler okurdum, bazen Faulkner’dan romanlar. Bazen de Dr. Seuss’un kitaplarını. O zamanlar en sevdiğim kitap da Huckleberry Finn’in Maceraları’ydı. Kitabı bitirdiğimde dokuz yaşındaydı sanırım ve köleliğin olmadığı bir ülkede yaşadığıma çok sevinmiştim. Sonra falafel yemek için çarşıya indiğimde, restoran sahibinin orada çalışan Arap işçilere bağırdığını gördüm. Hayatımda hiç karşısındakiyle bu kadar sert konuşan birini görmemiştim. Bu benim ilk siyasi anımdı muhtemelen. Farklı zamanlarda ve farklı yerlerde geçen hikâyelerin gerçek hayattan hiç de kopuk olmadığını ve bizi üzebileceğini anlamıştım.

Edebi bir akşam yemeği düzenliyor olsaydınız davet edeceğiniz üç yazar kim olurdu?

EK: Yazarlarla yemek yemeği sevmem ki ben, onları okumayı tercih ederim.

Zaman zaman elinize aldığınız, tekrar okuduğunuz kitaplar var mı?

EK: Mezbaha No 5 muhtemelen en çok okuduğum kitaptır. Ülkemde geçen her çatışma beni bu kitabı tekrar okumaya itti.

Henüz okumadığınız için utandığınız bir kitap var mı?

EK: O kadar çok var ki hepsini sayamam.

Çeviren: Deniz Saldıran

(NY Times)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR