James Dean Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey
26 Nisan 2019 Kültür Sanat Sinema Liste

James Dean Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey


Twitter'da Paylaş
0

30 Eylül 1955'te, yıldızı gitgide parlayan James Dean'in spor arabası, ikonik filmi Asi Gençlik gösterime girmeden hemen önce Bakersfield, California civarlarında bir Ford Sedan ile çarpıştı. James Dean 24 yaşında hayatını kaybetti. Altmış yıl sonra, zaman zaman “ilk Amerikan genci” olarak anılan bu iz bırakan kültürel ikon hakkında yeni gerçekler keşfediyoruz.

1. Halası ve eniştesi tarafından büyütülmüştür.

GettyImages-88022072-AB

Indiana'da küçük bir kasabada doğan Dean, diş teknisyeni olan babası Santa Monica, California'da bir hastaneye gidince, ebeveynleriyle buraya taşındı. Dokuz yaşındayken annesi kanserden öldü ve halası ile eniştesinin çiftliğinde yaşaması için Indiana'ya geri gönderildi. Sonra da Santa Monica City College'a giderken yanında blunduğu günlerde ettikleri bir-iki kelime dışında, babasını neredeyse hiç görmedi ve konuşmadı.

2. Çocukluğunda geçirdiği bir kaza sebebiyle ön dişleri takmaydı.

GettyImages-88022038-AB

Kuzeni tarafından asla yerinde durmayan bir çocuk olarak anlatılan Dean, küçükken halası ve eniştesinin çiftliğinde bir trapezde sallanırken düşüp iki ön dişini kırmıştı. (Dean daha sonra dişlerini bir motosiklet kazasında kaybettiğini söyleyerek hikâyeyi abartmıştı.) Yetişkinliğinde, söylentilere göre, tanıdıklarını muhabbetin ortasında takma dişlerini çıkararak şaşırtırdı.

3. Yerel bir sırıkla atlama rekoru kırmıştır.

GettyImages-88022174-AB

Dean, miyop, kısa boylu ve zayıf olmakla birlikte, Indiana'daki lisesinde öne çıkan bir atlet olmuştu. Basketbol, beyzbol oynuyordu, atletizm takımındaydı. Basketbol koçu bir muhabire, “Zeki bir oyuncu ve iyi bir rakipti,” demişti. “Efendi, klasik Amerikan tarzı diyebileceğiniz bir çocuktu.” Dean özellikle sırıkla atlamada başarılı olmuş, 1949'da mezun olana kadar ilçe rekorunu elinde tutmuştu.

4. İlk profesyonel işi bir meşrubat reklamıydı.

GettyImages-74259006-E

Dean birçok lise oyununda rol almış ve üniversitede de oyunculuğa devam etmişti, özellikle 1950 sonbaharında UCLA'a Santa Monica City College'a transfer olduktan sonra. Macbeth'in bir UCLA prodüksiyonunda rol kaptıktan kısa süre sonra, iyi bağlantıları olan bir dernek arkadaşı onu Pepsi Cola reklamında figuran olarak oynaması için yanında götürdü. Ertesi gün Dean müzik kutusunun yanında bir Pepsi jingle'ı söyleyip dans ettiği ikinci bir kısa reklamda oynadı. Olumlu izlenim bırakan Dean'i aynı yapımcı 1951 Paskalyasında yayınlanan “Hill Number One” isimli TV programında Havari John'u oynaması için tuttu. Sadece birkaç cümle repliği olmasına rağmen, bu Los Angeles kilise okulundan bir grup kız için onun ilk fan kulübünü kurmaları için yeterliydi: Heart James Dean Appreciation Society.

5. Dean yalnızca üç filmde rol aldı.

GettyImages-159838832-AB

Bütünüyle oyunculuğa odaklanmak için okulu bırakan Dean, Ekim 1951'de New  York'a taşınmadan önce Hollywood filmlerinde ufak tefek roller aldı. New York'ta iki Broadway oyunu ve pek çok TV dizisinde rol aldı. Ancak 1954'te, The Immoralist oyunundaki eşcinsel uşak rolüyle yönetmen Elia Kazan'ın dikkatini çekene kadar büyük çıkışını yapamadı. John Steinbeck'in onayıyla, Kazan, Dean'e Steinback'in efsane romanı Cennet'in Doğusu'nun beyaz perde uyarlamasında rol verdi. Böylelikle starlığa doğru adım atan Dean hemen sonrasında Elizabeth Taylor ve Rock Hudson'la beraber rol aldığı Giant ve isminin ilk sırada yer aldığı ilk film olan Asi Gençlik'te oynadı. Gelecekte daha fazla film projesi de vardı ama Dean bunlarda rol alamadan hayatını kaybetti.

6. Dean, ölümünden sonra Oscar ödülüne aday gösterilen ilk aktördü.

JamesDeanDressingRoom-AB

Sinematograflar, besteciler, yazarlar, bir aktris ve bir kostüm tasarımcısı, tümünün de ölümlerinden sonra Oscar adaylıkları olmuştu fakat 1956'da Dean'in Cennetin Doğusu'nda canlandırdığı sorunlu ergen Cal Task rolü ona Oscar adaylığı kazandırana kadar hiçbir aktör aday gösterilmemişti. Sonraki yıl yeniden en iyi aktör dalında aday gösterildi, bu sefer Giant'taki çiftlik işçisi Jett Rink rolüyle. İki seferde de kazanamadı ama ödülleri sırasıyla Ernest Borgnine ve Yul Brynner'a kaptırdı. O zamandan beri birçok yıldız –Spencer Tracy ve Heath Ledger gibi–,en iyi aktör ya da en iyi yardımcı aktör adaylıkları kazandı ama Dean iki adaylık kazanan tek aktör ünvanını koruyor.

7. Bir yarış arabası hayranıydı.

1955PalmSpringsRoadRace-AB

Hız tutkunu olan Dean, söylentilere göre Cennetin Doğusu’ndan aldığı paranın bir bölümünü üstü açılan kırmızı bir araba ve bir motosiklet almak için kullanmıştı. Mart 1955'ten sonra, sokak yarışlarında yarışmaya başladı; Palm Springs California'da beyaz bir Porsche Super Speedster'i ilk yarışında ikinciliğe taşıdı. Giant'ın çekimleri sırasında stüdyo sözleşme gereği onu yarışlardan men etmişti ama çekimlerin tamamlanmasıyla birlikte Speedster'ı “Küçük Sersem” diye adlandırdığı daha güçlü bir Porsche 550 Spyder ile değiştirdi.

8. Ölümünden iki saat önce, aşırı hız yüzünden trafik cezası almıştı.

GettyImages-56773207-AB

30 Eylül 1955, öğleden sonra, Dean yeni Porshe Spyder'ını Salinas, California'daki bir sokak yarışına doğru sürerken bir polis memuru hız sınırını aştığı için trafik cezası kesmişti. İki saat sonra da bir Ford Sedan, Bakersfield'dan yaklaşık 80 mil uzaklıkta bugünkü 46. ve 41. otobanın kesiştiği yerde Dean ile çarpıştı. Boynu kırılan ve şiddetli iç yaralanmaları bulunan Dean'in civardaki bir hastaneye vardığında ölümü ilan edildi. O gün hız yapıp yapmadığı hâlâ bilinmiyor ama bir olay yeri inceleme görevlisinin çarpışmayı “suça eğilimli bir niyet içermeyen” kaza olarak tanımladığı söyleniyor.

9. Arabasının lanetli olduğu söyleniyor.

GettyImages-3227289-AB

Ünlü bir araba tasarımcısı olan ve Dean'in Porsche Spyder'ının üzerinde çalışmış olan George Barris, Dean'in ölümünün ardından arabayı satın aldığı iddia edilmişti. Barris daha sonra, arabanın dükkânına geldiği gün römorkun üstünden düşüp bir çalışanının bacağına çarptığını ve bu kargaşa ve gizemin sonraki yıllarda da devam ettiğini anlatmıştır. Barris'in iddiasına göre, örneğin, bir hırsız, direksiyonu çalmaya çalışırken düşüp kolunu kırmış ve Porsche'un parçalarını satın alanlar ölümcül kazalar geçirmiş. Aynı sırada, kaza sırasında Dean'in yanında oturan tamircisi, çok sayıda intihar girişiminin ardından, 1981'de alkollü araç kullanırken kaza geçirip ölmüştür. Lanetin efsanesi devam etse de, birçok Dean uzmanı Barrisin açıklamalarının doğruluğundan kuşkulu. Arabanın şimdi nerede olduğu ise bilinmiyor.

10. Kısa bir süreliğine bir “Seinfeld” aktrisiyle ilişki yaşadı.

GettyImages-3239692-AB

Ölümünden sonraki yıllarda birçok kadın ve erkek, Dean ile romantik ilişki yaşadığını iddia etti. Böyle bir iddia Seinfeld dizisinde Jerry Seinfeld'in annesi rolüyle bilinen ve 200 yılında anılarını Dizzy & Jimmy: My Life with James Dean: A Love Story adıyla kitap olarak yayımlayan Liz Sheridan'dan geldi. Kitaba göre Sheridan ve Dean, 1951 yılında New York'ta tanışmış, kısa süre sonra birlikte yaşamaya başlamış ve hatta bir ara evlenmek üzere nişanlanmışlardı.

(History.com)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR