Kara Delikler Evreni Silecek Güce Sahip | video
25 Şubat 2020 Bilim Teknoloji Hayat

Kara Delikler Evreni Silecek Güce Sahip | video


Twitter'da Paylaş
0

“Kara delikler nihai sabit disklerdir. Kara deliklerin yıldızları ve gezegenleri yutması, bir kütüphanenin e-kitap okuyucusuna taşınması gibidir.”

Video, kara delikleri kısaca açıklayıp içlerini bilmek imkânsız olsa da dış sınırlarında neler olduğuna dair bilgi veriyor. Hawking Radyasyonu nedir? Kara delikler küçülürken neler olur? Video, bu tür sorulara cevap vermeye çalışırken kara deliklerin gücünü gözler önüne seriyor. 

Kurzgesagt nedir?

Kurzgesagt (In a Nutshell) Münih’te kurulan bir Youtube kanalı ve tasarım stüdyosudur. Türlü tasarım projelerinde yer almakla birlikte, en fazla yaptıkları animasyon videoları ile tanınıyor. Kurzgesagt amacını şöyle açıklıyor: “Bilim, uzay, teknoloji, biyoloji, tarih ve felsefe gibi alanlarda daha fazla farkındalık yaratmak istiyoruz. Amacımız insanları öğrenmeye teşvik etmek ve bunu başarmak için mizah ile iyi bir hikâyenin en az doğrular kadar önemli olduğuna inanıyoruz.”

Youtube kanalında yetmişi aşkın video bulunuyor ve her video ilgi çekici bir konuyu ele alıyor. Videolar genellikle on dakikayı aşmıyor. Konu başlıkları da çoğunlukla bir soruyu (“Avrupa Birliği’ne bir son vermeli miyiz?” ya da “Eğer cebinizde bir kara delik bulunsaydı ne olurdu?” gibi) yanıtlamaya çalışıyor ya da merak edilen şeyleri, en önemli noktalarını göz önünde bulundurarak, kısaca açıklıyor.

*Türkçe altyazı için: Ayarlar —> Altyazılar —> Türkçe


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR