Kedileri Anlıyor muyuz?
21 Aralık 2019 Bilim Teknoloji Doğa

Kedileri Anlıyor muyuz?


Twitter'da Paylaş
0

“Kedilere fısıldayan adam / kadın olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? Hodri meydan!”

Köpeklerin mimikleri ve beden dilleri, çoğunlukla duygularını tasvir eder ve köpeklerle yakın ilişki içinde olmayan insanlar bile bu tepkileri genellikle anlarlar. Ama kedilerin ruh hallerini, sahiplerinin bile çoğu zaman anlamadığı ortaya çıktı. Daha doğrusu, konuyla ilgili yeni bir bilimsel araştırma, çoğumuzun kedilerin ifadelerini okumakta kötü olduğunu ortaya koydu. Bilimsel çalışma, kedilerin ifadelerinin olduğunu, ama insanların onları yorumlamakta pek iyi olmadıklarını gösterdi. Sevilirken guruldayan bir kedinin hayatından memnun olduğunu hepimiz söyleriz. Kulaklarını geriye çekmiş, tıslayan bir kedi ise tabii ki saldırmaya hazır ve tehlikelidir. Peki ya ötesi..?

Araştırmacılar, çeşitli fiziksel etkinliklerde bulunan kedilerin olduğu videolar ile bir sınav hazırladı ve  85 ülkede büyük çoğunluğu kedi sahipleri olan 6000’den fazla denekten, kedilerin ifadelerinin sadece olumlu mu olumsuz mu olduğunu yargılamalarını istedi. Birine yaklaşan veya istedikleri bir şeyi elde eden kedi videoları denekler tarafından çoğunlukla pozitif olarak sınıflandırıldı. Kedileri koşarken ya da kaçarken gösteren videolar ise neredeyse tüm katılımcılar tarafından negatif olarak işaretlendi. Tıslayan ya da tırmalayan kedi görüntüleri gibi kolay yanıtlanacak sorular ise testte hiç yoktu. Ama deneye katılanların, kedilerin heyecanlı, depresif ya da çaresiz görünüp görünmediğini yargılaması istenmiyordu, çünkü deneyi yapan araştırmacılar bile bunu belirleyememişti.

ergin ozan ekşioğlu

Ontario’daki Guelph Üniversitesi’nden bir davranış biyoloğu olan yazar Georgia Mason, “Kediler bize davranışlarıyla bir şeyler söylüyorlar ama ancak sadece gerçekten yetenekliyseniz bunu fark edebilirsiniz,” diyor. “Kedilerin mimiklerinin okunması gerçekten zor! ‘Kedilerin, sadece acıyı betimleyen bir yüzleri var mı?’ sorusunun cevabını bulmak bile mümkün görünmüyor.”

Ve sonuç olarak, araştırmaya katılan deneklerin ortalama puanı 60’ın altında kaldı. Katılımcıların sadece % 13’ü iyi bir performans sergileyerek 75 ve üzerinde bir puan aldı. Geçtiğimiz ay UFAW Journal-Animal Welfare’de yayımlanan araştırma sonuçlarında, kedilerin duygusal durumunun, ancak veteriner hekimler veya kedilerle çalışan profesyonel insanlar tarafından iyi denecek bir düzeyde algılandığı söylendi.

Georgia Mason, “Veterinerlerin, kedi sahiplerinden yüksek puan alması olağan bir durum,” diyor. “Onların kedi mimiklerini öğrenmek için çok fazla şansları ve motivasyonları var çünkü sürekli karar vermek durumundalar: Bu kedi artık daha iyi mi? Tedaviyi değiştirmemize gerek var mı? Bu kedi eve, yuvasına gitmeye hazır mı? Yoksa suratımı parçalamak mı istiyor?”

Denek katılımcıların yaş ortalamasına bakınca genç insanların yaşlılara kıyasla çok daha iyi puan aldığı görülüyor. Katılımcıların dörtte üçünü oluşturan kadınlar ise ortalama olarak erkeklerden daha yüksek puan almış durumda. Kedilere fısıldayan adam/kadın olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? Hodri meydan! Testin kısaltılmış (eğlencelik) bir versiyonuna (https://catdogwelfare.wixsite.com/catfaces/cat-faces-interactive-quiz) buradan ulaşabilirsiniz…


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR