Kitap okuma alışkanlığı kazandıracak dokuz kitap

Kitap okuma alışkanlığı kazandıracak dokuz kitap


Twitter'da Paylaş
0

İngiltere’de yemek programları ve kitaplarıyla tanınan ünlü şef Jamie Oliver bir itirafta bulunarak çok uzun zaman hiç kitap okumadığını, baştan sona okuduğu ilk romanın da Açlık Oyunları olduğunu belirtmişti. Ünlü şefin bu itirafı sevenlerini çok şaşırtsa da, yaptığı açıklamayla disleksi hastası olduğunu ve uzun süre konsantrasyonunu koruyamadığı için kitap okumakta çok zorlandığını belirtiyordu Oliver. Okumadan duramayan kitap kurtları olduğu kadar, nedeni ister disleksi olsun ister bir türlü sevememek, kitap okuma alışkanlığı olmayan pek çok insan var. Kitaplarla arasını düzeltmek isteyenler için iyi bir başlangıçoluşturabilecek bazı kitaplar şunlar olabilir:

1 Hamlet, Shakespeare

Herkes Shakespeare okumalı, bu kesin. Shakespeare, adının ağırlığı nedeniyle ilk bakışta korkutucu gibi gelse de, cinayet, intikam, hayaletlerle dolu bir hikâye olan Hamlet’i okurken sıkılmak olanaksız.

2 Çavdar Tarlasında Çocuklar, J.D. Salinger

Salinger’ın bu en ünlü eseri belki de gençlik yıllarında okunmalı. Gençlik yıllarına has memnuniyetsizlik ve kafa karışıklığı halini çok güzel yansıtır kahramanımız Holden. Böylece okur da kolaylıkla bağ kurabilir romanla. Gençlik yıllarında okumamış olanlar da kitabı ellerine aldıklarında o dönemdeki hallerini tekrar yaşama fırsatı yakalayacaktır.

3 Karanlığın Yüreği, Joseph Conrad

Kamp ateşi etrafında anlatılan hikaâyeler arasında en sarsıcı olanlardan biri. İnsanlık durumuna has korkutucu gerçekleri gözler önüne seren bu sarsıcı romanı evinizin güvenli duvarları ardında okurken bile etkileneceksiniz.

4 Muhteşem Gatsby, F. Scott Fitzgerald

Sinema uyarlaması da yapılan Muhteşem Gatsby, “Büyük Amerikan Romanı” denince akla gelen ilk örneklerden.

5 Hobbit, JRR Tolkien

Kitap okuma alışkanlığı edinmeye çalışırken farklı türlerde okumaya çalışıp hangisini sevdiğinizi keşfetmek de önemli. Fantastik edebiyatla ilgili düşüncelerinizin ne olacağını öğrenmek için de türün en iyi örneklerinden Hobbit ile başlayabilirsiniz.

6 Huckleberry Finn’in Maceraları, Mark Twain

Amerikan edebiyatının en ilginç ve önemli isimlerinden olan Mark Twain, kitap okumayı sevmek söz konusu olunca başlangıç için iyi bir ad olabilir. Sürükleyiciliği ve eğlenceli dilinin yanı sıra toplumsal eleştirileri de harmanlayan bu roman ise ideal bir seçim gibi görünüyor.

7 Beloved, Toni Morrison

Toni Morrison’ın başyapıtı olan Beloved, yakın tarihte yazılmış en iyi kitaplardan biri olarak değerlendiriliyor. Mutlu bir hikâyeden çok, kaçak bir kölenin çocuklarını kurtarma çabasını anlatan bu sarsıcı roman hem eleştirmenler hem de okurlar tarafından çok seviliyor.

8 Mrs Dalloway, Virginia Woolf

Virginia Woolf’u okumak ilk başta biraz zor gelebilir, hele ki Woolf’un bilinçakışı yöntemiyle yazdığını ve seçtiği konuların derinliğini düşünecek olursak. Ama maceraperest okurların eğer bu maceradan da yılmazlarsa romanı bitirdiklerinde kazanacakları şey çok fazla.

9 Bülbülü Öldürmek, Harper Lee

Bir başka klasik roman olan Bülbülü Öldürmek aynı zamanda Pulitzer Ödülü’nü de kazanmış. 1930‘ların Büyük Bunalım döneminde geçen romanın, tarihi perspektifi açısından da ilgi çekici, sıcak bir hikâyesi var.


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR