Miro’nun 10 Ünlü Eseri
24 Ocak 2020 Kültür Sanat Sanat

Miro’nun 10 Ünlü Eseri


Twitter'da Paylaş
0

Miro’nun eserleri hayat dolu ve rengarenk olmalarıyla biliniyor. Aynı zamanda Katalan ressamın özgürlüğe dair fikirlerini içeriyor.

Joan Miró I Ferrà (1893-1983), 20. yüzyılın en ünlü sanatçılarından biriydi. Sürrealist Hareketi'nin öncülerindendi ve daha sonra herkesçe tanınan kendine özgü bir tarz geliştirdi. Yaptığı resimler hiçbir zaman tamamen soyut olmadı, ancak görüntüleri sık sık değişen gerçekliği tasvir ediyordu. İspanya'nın Barselona kentinde büyüyen Joan Miro’nun babası kuyumcu ve saatçiydi. Ebeveynleri Miro’nun meslek lisesinde okumasını istedi. Miro iki yıl boyunca memur olarak çalıştı ancak zihinsel ve fiziksel bir çöküş yaşadı. Bunun üzerine ailesi iyileşmesi için onu İspanya'nın Montroig şehrine götürdü. Montroig’deki Katalonya manzaraları Miro'nun sanatında çok etkili oldu. İyileştikten sonra Barselona’da bir sanat okuluna girdi. Orada Francisco Gali ile çalıştı, Gali onu resmettiği objelere dokunması için cesaretlendirdi. Böylece konu ettiği öğelerin mekânsal doğasına dair daha çok şey öğrendi.

Fauvistler ve kübistler Miró'nun ilk çalışmalarını etkiledi. Vincent Nubiola'nın Portresi isimli eseri her ikisinin de etkisini gösteriyor. Nubiola, İspanya'nın Barselona şehrindeki Güzel Sanatlar Okulu'nda tarım profesörüydü. Bu resim, bir süreliğine Pablo Picasso’nun eline geçmişti.

Miro 1918’de Barselona’da kişisel sergi açtı, 1921’de ise ilk Paris sergisine katıldı. 1924 yılında Fransa'daki sürrealist grubuna katıldı, “rüya” resimleri diye hitap ettiği eserleri ortaya koydu. “Otomatik çizim” (çizim yaparken bilinçaltının zihni ele geçirmesine izin vermek)denilen tekniği kullandı. Ünlü Fransız şair Andre Breton, Miro'ya "hepimizin en sürrealisti" diye hitap etti. En iyi arkadaşlarından biri olan Alman ressam Max Ernst ile Romeo ve Juliet balesi için setler tasarladı. 1920’ler ve 1930’larda Miro somut resme geri döndü. İspanyol İç Savaşı'ndan etkilenen çalışmaları politik meselelerle örülüydü. 

Bu değişimin ardından, Joan Miro olgun, kendine özgü bir sürrealizm tarzını benimsedi.

1 The Farm, 1921 

Miro bu eser üzerine şunları söyledi: “The Farm bütün hayatımı özetliyordu. Devasa bir ağaçtan küçücük salyangoza, ülkemle ilgili sevdiğim bütün şeyleri bu tuvale aktardım.” Sanatçı dokuz ay boyunca her gün sekiz saatini bu eseri yaratmaya ayırıyordu, ancak resim bittikten sonra onu satın alan kimseyi bulamadı çünkü o zamanlar Paris’te kübizm revaçtaydı. Miro bu resimde Katalan halk sanatı ve primitivizme duyduğu ilgiyi yansıtıyor. Dikkatli bir şekilde oluşturulmuş nesneler ve detaylara gösterilen dikkat, rahatsız edici bir kontrast oluşturur. Düzleştirilmiş formlar, özenle çizilmiş nesneler, Cézanne ve kübistlerin etkisini gözler önüne serer.

2 The Ear of Grain, 1922-1923

Bu eser, Miro'nun günlük nesneleri konu edindiği ilk çalışmalarından biridir. Genç bir sanatçı olarak Miró, Hollandalı Üstatların özenli, ayrıntılı gerçekçi resimlerinden etkilendi. Nesnelere gösterdiği özen, daha sonra Miró'nun imzası haline gelecek düzgün çizgilere sahip biyomorfik formlarda görülebilir.

3 The Tilled Field, 1923

Anlaşılması zor şekillerle dolu bu resim Miro’nun Katalan anavatanını tasvir eder. Görünüşte doğaya meydan okuyan organik formlarla dolu resim, Miro'nun kariyerinin bu noktasında giderek artan stilizasyon ve soyutlama çalışmalarının bir kanıtıdır. Bu tablo hem İspanya'nın geçmişine duyulan saygının hem de Avrupa'daki siyasi kargaşanın dışavurumudur. Aynı zamanda Miro’nun natüralist tarzındaki radikal değişimi gözler önüne serer.

4 Maternity, 1924

Resimdeki anne figürü tanınamaz haldedir. Çubuk figürler, hemşireleri temsil eder; asıl figürün bir memesi profilden, diğeri önden çizilmiştir. Miro’nun soyut çalışmalara olan ilgisi, sürekli kullandığı Anne ve Çocuk motifinde kendini gösterir ve gerçeklikle olan bağlantıları ortadan kaldırır. 

5 Dancer, 1925

Bu resim, sanatçının en şiirsel eserlerinden biridir. Tuvale, kahverengi boya ile astar attıktan sonra sanatçı, kahverengi renk hala bir kenar şeklinde görünecek şekilde mavi bir tabaka uyguladı. Mavi katman, ressamın elinin süpürme hareketlerini göstermek için boya fırçasının lekeleri ve izlerini bırakarak geniş, hızlı hareketlerle eklenmiştir. Fikir ilk olarak Miro, Noel tatilini Barselona'da geçirirken geldi, o zamanlar oldukça iyi bilinen Eden Konseri adlı barda bir dansçıyı izliyordu. Birkaç küçük eskiz hazırladıktan sonra, Paris'teki Rue Blomet'teki stüdyosuna döner dönmez çalışmaya başladı. Miro, sanatçı olarak gelişiminde önemli bir aşamanın başlangıcını belirten bu tabloya çok düşkündü.

6 Painting, 1936

1920’lerin sonuna doğru Miro, boyaları bir araç olarak görmeye başladı ve yeni ifade araçlarının peşine düştü. Daha sonraları masonit (sıkıştırılmış levha) üzerine resim yapmaya başlayan Miro başka malzemeleri de bir araya getirerek denemeler yapmaya başladı. Bu resim, Miro’nun malzeme konusunda farklı şeyler denediği dönemin altını çiziyor.

The Beautiful Bird Revealing the Unknown to a Pair of Lovers, 1941

Constellations (Takımyıldızları, 1940-41) serisinde Miro kompozisyonda yeni zorluklar yaratmaya ve sonra bunları çözmeye karar verdi. Seriye ait olan bu resim basitleştirilmiş formları kullanarak karmaşık takımyıldızını betimler. Bu seri üzerinde çalışırken Miro Alman birliklerinden kaçmak için ailesi ile Fransa'dan Mallorca'ya kaçmak zorunda kaldı. Görünüşe göre aile, yanlarına bu resimlerden başka çok az şey aldı. Bu kompozisyonlardaki kaotik atmosfer, Miro'nun o sırada Avrupa'daki ayaklanmaya dair duygularını yansıtıyor.

8 The Smile of the Flamboyant Wings, 1953

Materyallerin kullanımı Miro’nun eserlerinde giderek daha önemli hale geldi. Bir dönem kendini seramiğe adadı ve Artigas ile birlikte yeni teknikler geliştirdi. Bunun etkisiyle resimlerini yaparken ellerini kullandı ve eski mağara resimlerinden esinlendi. 

9 The Great Carnivore, 1969

Bu resimde Miro merakla bakan bir göz ve dişlere sahip ilkel bir yaratık ortaya koyar. Yükselen duruşuna ve tehditkâr sırıtışlarına rağmen, sanatçı onu zararsız, mizahi bir dokunuşla çiziyor.   

10 The Hope of a Condemned Man, 1974

Barselona'daki Joan Miró Vakfı'nın daimî koleksiyonunun bir parçası olan üç resimden biri. 

Çeviren: Aslı İdil Kaynar

(ThoughtCo & Wikiart)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR