Mütevazı Olmak Öğrenme Yetimizi ve Merakımızı Nasıl Etkiler?
16 Temmuz 2019 İnsan

Mütevazı Olmak Öğrenme Yetimizi ve Merakımızı Nasıl Etkiler?


Twitter'da Paylaş
0

Bilgelik her zaman yaşla beraber gelmez, ancak yıllar geçtikçe önemini sonradan anladığımız şeyler olması kaçınılmazdır. Kendimize aşırı güvendiğimiz, entelektüel tevazuya sahip olmadığımız zamanları hatırlayıp surat ekşitiriz. Eğer bu tarz bir düşünme yetisine sahipsek bir şekilde utancımıza son verebiliriz.

Alçakgönüllü olmayı başarmadan yeni bilgilere erişmemiz mümkün değildir. Psikoloji profesörü Elzabeth J. Krumrei-Mancuso, sosyal medya platformlarında kendini “açık fikirli” olarak tanımlayan bireylerin sayısı fazla olsa da, “Bilmiyorum” demekten korkmayan ve düşüncelerinde daha esnek olan kişilerin sosyal baskıya maruz kaldığını hatta damgalandığını belirtiyor:

“Konu inançlara gelince açık görüşlü insanlar takdir edilir, ancak aynı zamanda bakış açılarını daha kolay değiştirebildikleri için kararsız, dengesiz ya da çıkarcı olarak görülebilirler. Bu tarz görüşler diğer insanların düşünce yapılarındaki yanılma payından korkmalarına yol açar.”

Aşırı tutucu kesimin ve kutuplaşmış siyasi münakaşaların sosyal medyada yarattığı bu tarz bir korku, beraberinde “kasıtlı” cehaleti getirdi. Krumrei-Mancuso ve meslektaşları bu durumun tam tersini, yani “bir insanın dengeli bir biçimde yanılabileceğini kabullenmesini” araştırmaya karar verdiler.

Araştırmalar Dunning-Krueger Etkisi (insanların kendilerini olduklarından daha zeki ya da yetenekli görmesi) tarafından bulunan verilere benzer sonuçlara ulaştı. Araştırmacılar “entelektüel açıdan mütevazı olan insanlar zihinsel yetilerini küçümsemeye meyilli oldukları ve büyük olasılıkla potansiyellerinin tamamını kullanmadıkları” sonucuna vardılar. Yine de sonuçların geneline bakıldığında çoğu olumlu özellikler sergiledi. 

Bin iki yüz bireyi kapsayan beş araştırma, mütevazı entelektüellerin öğrenmeye daha istekli ve farklı bakış açılarına açık olduklarını, akıllarına meydan okuyan görevlerden hoşlandıklarını, kendi sınırlarının farkında olmayı tehdit olarak algılamadıklarını ortaya koydu. Harvard Business Review’e göre bu araştırmaların bir insanın entelektüel mütevazılığını ölçmek için öne sürdüğü özellikleri aşağıdaki dört maddede toplayabiliriz:

  1. Diğer insanların görüşlerine saygılı olmak
  2. Zekâna fazla güvenmemek
  3. Birinin benliğini zekâsından ayrı tutmak
  4. Kendi bakış açını gözden geçirmeye istekli olmak

Mütevazı bir entelektüel olabilmek bizi herkesin dediklerinden fazlasıyla emin olduğu, rahatsız edici ortamlara sürükleyebilir. Ancak aynı zamanda, anlamış gibi yaptığımız şeyleri gerçekten anlamayı istemememiz için gerekli isteği bize verebilir.

Çeviren: Aslı İdil Kaynar

(Open Culture)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR